آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40631
تاریخ انتشار : 27 آذر 1392 9:48
تعداد بازدید : 999

روبات‌ها وسيله آموزش مفاهيم برنامه‌نويسي به كودكان

با «یانا» و «بو» آشنا شوید

محققان بر اين باورند كه اگر كسي بخواهد يك زبان را به معناي واقعي ياد بگيرد، باید از دوران كودكي و نوجواني آغاز كند. اين قانون در خصوص يادگيري زبان هاي سنتي مانند چيني، اسپانيايي و انگليسي صدق مي كند. اما اين بار بحث درباره زبان هاي برنامه نويسي يا كدنويسي است. اهميت زبان هاي برنامه نويسي به اندازه اي است كه ويكاس گوپتا مديرعامل شركت play-i و از مديران اسبق گوگل، مي گويد: اگر كشوري بخواهد از ديگر كشورها عقب نماند، بايد آموزش زبان هاي برنامه نويسي را از دوران كودكي جدي بگيرد و حتي آن را به عنوان يكي از درس هاي آموزشي كلاس اول در نظر بگيرد. اما در اين ميان مشكلي وجود دارد كه به خوراندن سبزيجات به بچه ها تشبيه شده است؛ به اين مفهوم كه نياز كودكان به فراگيري برنامه نويسي به اندازه نياز بدن آنها به سبزيجات حائز اهميت است و وجه مشترك دیگرشان اينكه، بچه ها تمايلي به هيچ يك ندارند. تاكنون شايد بهترين روش، اعمال فشار و اجبار كودكان به يادگيري بوده است؛ اما آنها حتي براي نوشتن يك خط کد نيز اشتياقي نشان نمي دهند. گوپتا كه در اين خصوص تحقيقات بسياري انجام داده، مي گويد: كدنويسي كاري دشوار و خسته كننده است و براي برنامه نويس شدن بايد زماني طولاني صرف كرد. از اين رو ارائه برنامه نويسي در قالب يك سرگرمي جذاب براي بچه ها كار ساده اي نيست.

راضیه خوئینی

در آخرين سالي كه گوپتا در گوگل بود، نخستین بار بچه‌دار شد. اين رويداد زندگي وي را تحت تاثير قرار داد و او را به فكر واداشت تا روش‌هايي آسان براي آموزش هنر و شيوه برنامه‌نويسي به دخترش بيابد. يك روز كه وي در مقابل صفحه مانيتورش نشسته بود، چند خط كد نوشت؛ اما اين كار حتي براي خودش كه برنامه‌نويسي ماهر است، كسل‌كننده بود؛ چه برسد به كودكي 5ساله. وي از خود پرسيد: چگونه مي‌توان برنامه‌نويسي را به كاري جذاب براي كودكان تبديل كرد تا هم ياد بگيرند و هم بازي كنند؟
اين پرسش، انگيزه‌اي شد تا ويكاس گوپتا گوگل را ترك كند و اقدام به تاسيس شركتي به نام Play-i كند. هدف از تاسيس اين شركت ساختن روبات‌هايي كوچك بود تا از طريق تعامل با كودكان و خواندن شعر و داستان، آنها را با مفاهيم اوليه زبان‌هاي برنامه‌نويسي آشنا كنند.
پس از انجام تحقيقاتي در كشور استوني، ويكاس گوپتا دريافت كه كودكان مي‌توانند از نخستين سال تحصيل‌شان شروع به يادگيري برنامه‌نويسي كنند.
وي مي گوید: از 20سال گذشته تا كنون، آموزش فناوري اطلاعات و انفورماتيك به جاي بهبود و پيشرفت، هيچ رشدي نداشته است. در فروشگاه‌ها نيز به جز يك روبات برنامه‌نويس كه فقط براي بچه‌هاي بزرگتر از يازده سال متناسب بود محصول ديگري وجود نداشت.
البته بايد توجه داشت كه اين موضوع به ظرفيت و توانايي يادگيري كودكان مرتبط نبوده است، زيرا كودكان قادر به درك مفاهيم پايه‌اي برنامه نويسي مانند رابطه بين علت و معلولي يك منطق ساده و تشخيص توالي دستورالعمل‌ها هستند. سرانجام گوپتا به اين نتيجه رسيد كه حالا که مدارس در خصوص آموزش برنامه‌نويسي خدمات و تسهيلاتي ارائه نمی‌دهند، والدين چگونه مي‌توانند در منزل كدنويسي را به كودكان‌شان بياموزند ؟

روبات‌هاي آموزشي بو و يانا
در نهايت شركت پلي‌آي با طراحي روبات‌هايي شبيه اسباب‌بازي‌هايي دوست‌داشتني پاسخ اين سوالات را پيدا كرد؛ روبات‌هايي به نام بو ‌و يانا. تاثيرگذاري اين 2 روبات اسباب‌بازي به قدري است كه به محض بيرون آوردن آنها از جعبه و روشن كردن شان، بچه‌ها را فوري جذب می‌کنند و آنها را به بازي مي‌كشانند. البته هوشمندی بو و يانا از اسبا‌ب‌بازي معمولي بسيار است و كودكان را با مراحل اوليه كدنويسي همراه با داستان‌ها، موسيقي و سرگرمي‌هاي ديگر آشنا مي‌كند. گفته مي‌شود كه برنامه‌هاي اين روبات‌ها قابليت گسترش و تطابق مرحله به مرحله تا سن 12 سال و بيشتر را نيز دارند. برخلاف ديگر شيوه‌هاي آموزشي برنامه نويسي كه از ابتدا آموزش قواعد نحوي يا رسم‌الخط به كودكان را شروع مي‌كنند، شركت پلي‌آي تمركزش را روي يادگيري از طريق كاوش، بازي و كشفيات نوين قرار داده است.
اين شركت با وجود سرمايه‌گذاري‌ كه كرده بود انتظار بهره‌وري حدود 25هزار دلار را داشت اما فقط طي چند هفته نخست پس از ارائه محصولش به سودي حدود سه برابر انتظارش، يعني 793هزار دلار رسيد.
از لحاظ ويژگي‌هاي ظاهري، بو از يانا بزرگ تر و شبيه موجود يا هيولايي با سه چرخ و يك چشم است كه توانايي رقصيدن و پخش موسيقي را دارد. همچنين بو يك كاوشگر بازيگوش و اهل تفريح و كنجكاوي است كه ماجراجويي و پيدا كردن دوستان جديد را دوست دارد؛ به‌طوري كه قابليت برنامه‌ريزي براي اهداي يك گل به روبات يا شخصي ديگر را دارد. در عين حال اين روبات وقتي با شما بازي مي‌كند مهارت‌هايي جديد نيز ياد مي‌گيرد و توانايي‌هايش بيشتر مي‌شوند بنابراين بو مي‌تواند بدون توقف پابه‌پاي شما پيشرفت كند.
 يانا هم يك ربات توپي شكل ثابت با يك چشم است كه وقتي آن را تكان مي‌دهند شروع به فعاليت مي‌كند و همانند يك شيرغرش مي‌كند. در واقع يانا يك قصه‌گوي هوشمند، خلاق و پر از تخيل و روياست كه مي‌تواند با به‌كارگيري شخصيت‌هاي داستاني دوست‌داشتني شما را سرگرم و شگفت‌زده كند. البته پتانسيل اوليه اين روبات از قوه تخيل خود شما نشات مي‌گيرد. بو و يانا به صورت بي‌سيم از طريق بلوتوث 4.0 به دستگاه‌هاي تلفن همراه متصل مي‌شوند و براي شروع كار با اين روبات‌ها كافي است نرم‌افزاري را روي گوشي‌ هوشمند نصب كرد. در حال حاضر رابط كاربري برنامه نويسي ويژوال شركت پلي‌آي فقط با يك سري از دستگاه‌هاي اپل فعال مي‌شود كه شامل آيفون 5 و آي‌پد اير است. اما پلي‌آي در حال تلاش براي سازگاري اين روبا‌ت‌ها با طيف گسترده‌تري از دستگاه‌هاي اندرويد است.
نحوه كار كردن با اين روبات‌ها به نوعي شبيه رقصاندن عروسك‌هاي خيمه شب بازي است، به اين ترتيب كه به وسيله يك تبلت يا آي‌پد سلسله دستورات (Sequence) كارها دنبال مي‌شود و در نتيجه بو و يانا تحت كنترل درمي‌آيند. ويكاس گوپتا توضيح مي‌دهد كه بچه‌ها به سختي توالی دستورات انتزاعي را درك مي‌كنند. در صورتي كه شما خطوط كدنويسي را دوباره فرمول‌بندي كنيد و آن را به چيزي ملموس و قابل درك براي كودكان تبديل كنيد، بسيار تاثيرگذار خواهد بود. به عنوان مثال دستور دادن به روبات بو براي پخش يك موسيقي، چشمك زدن يا چرخاندن سرش، تقريبا مي‌توان گفت كه با اين روش برنامه‌نويسي را با ماهيت يا سرشت ثانويه كودك ادغام كرده‌ايم.
پلي‌آي تلاش كرده تا روبات‌هايي احساسي با قيمتي مقرون به صرفه طراحي كند و در حالي كه بيشتر روبات‌ها  بالاتر از هزار دلار قیمت دارند، بو و يانا زیر 200 دلار عرضه می‌شوند؛ 69 دلار براي يانا و 199 دلار براي بو.
اين شركت در نظر دارد به غير از امريكا و اروپا و دره سيليكون دامنه كاربري اين روبات‌ها را به كشورهايي آسيايي مانند هند، ژاپن، تايوان و سنگاپور نيز عرضه کند ولي با مشكل اصلي تامين بودجه و نرم‌افزاري درجه يك براي اين كشورها مواجه است. به هر حال قرار است توليد اين روبات‌ها در چين آغاز شود و تا تابستان سال آينده به دست مشتريان آسيايي نيز برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :