آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40548
تاریخ انتشار : 26 آذر 1392 10:58
تعداد بازدید : 571

جزییات برنامه ایران برای اعزام انسان به فضا

رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی سازمان فضایی ایران از ادامه فعالیت ها برای دستیابی به هدف نهایی اعزام انسان به فضا خبر داد و گفت: در این راستا فاز اولیه طراحی فضاپیمای زیرمداری در یک کلاس جدید و پیچیده در دستور کار قرار گرفت.

خبرگزاری مهر - محمد ابراهیمی با بیان اینکه در ادامه تحقق پروژه اعزام انسان به فضا و با توجه به موفقیت در پرتاب دو کاوشگر پیشگام و پژوهش، فاز جدیدی را آغاز کردیم ادامه داد: در این مرحله قرار است در یک سطح کاملا جدید و در قالب یک مجموعه پیچیده و تخصصی، یک فضاپیمای زیرمداری را با قطر بزرگتری نسبت به کاوشگرهای پژوهش و پیشگام و با حامل موجود زنده‌ای به مراتب بزرگتر از میمون هایی که به فضا اعزام شدند پرتاب شود.
وی با تاکید براینکه این طرح مراحل طراحی اولیه را آغاز کرده است گفت: این بار ممکن است موجود زنده‌ای که با این فضاپیما به فضا اعزام می‌شود میمون نباشد و یا اینکه میمونی با وزن بیشتر و یا چند رده موجود زنده مختلف را مورد آزمایش قرار دهیم اما تصمیم قطعی بعد از طراحی اولیه گرفته خواهد شد.
ابراهیمی افزود: به طور قطع فضاپیمای زیرمداری دو برابر قطر کاوشگر فعلی را خواهد داشت و قطعا محموله‌ای که خواهیم فرستاد بیش از دو برابر کاوشگر وزن دارد اما اینکه موجود زنده آن تک موجود باشد و یا اینکه از چند موجود استفاده شود هنوز قطعی نشده است.
رییس پژوهشکده سامانه های فضانوردی با اشاره به اینکه چند برابر بودن محموله و اینکه بخواهیم چند موجود را به فضا بفرستیم نیازمند جزییات بیشتری است که در مطالعات علمی و بررسی‌ها نتایج آن مشخص می شود بیان کرد: چنانچه این پروژه خوب پیش رود امیدواریم تا پایان سال 93 بتوانیم فضاپیمای زیرمداری را با محموله موجود زنده به فضا پرتاب کنیم.
بر اساس این گزارش 23 آذرماه امسال دومین موجود زنده توسط دانشمندان فضایی کشورمان با کاوشگر «پژوهش» با موفقیت به فضا پرتاب شد و به زمین بازگشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :