آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40543
تاریخ انتشار : 26 آذر 1392 10:50
تعداد بازدید : 1323

ساخت مکان یاب و قلم هوشمند ویژه نابینایان در ایران

مدیر عامل خانه نور ایرانیان بصیر اعلام کرد: دستگاه مکان یاب ویژه نابینایان با همکاری مهندسان داخلی طراحی و تولید شد که این دستگاه از نمونه ابتدایی آن کامل، ایمن و سهل الوصول تر است.

خبرگزاری ایرنا - حمید جعفری در مراسم رونمایی از دو محصول خانه نور ایرانیان بصیر افزود: خانه نور ایرانیان بصیر با گرفتن ایده و بدون تهیه نمونه‌ای از آن با مهندسان داخلی وارد مذاکره شد و طی جلسات متعدد به طراحی و تولید دستگاه مکان یاب اقدام کرد.
وی با بیان اینکه از مشکلات مهم و جدی نابینایان در محیط شهری و خیابان ها پیدا کردن اماکن مورد نظر آن ها است، گفت: نابینایانی که به تنهایی و با عصا برای پیگیری کارهای شخصی در سطح شهر حاضر می شوند، محل مورد نظر خود را به راحتی پیدا نمی کنند.
جعفری اظهار داشت: گاهی این افراد با سووالات متعدد از دیگران که دربرخی موارد با بی مهری همراه است به سختی محل مورد نظر خود را پیدا می کنند.
به گفته وی این دستگاه از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده که قطعه سخت افزاری آن بر سردر اماکن و معابر مورد نظر نصب می شود و توسط نرم افزاری که روی تلفن همراه نابینا نصب می‌شود به وسیله بلوتوث حداکثر تا فاصله 35 تا 40 متری بایکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند.
مدیر عامل خانه نور ایرانیان بصیر در مورد روش کار این دستگاه گفت: هنگامی که نابینا به مکان مورد نظر خود که به دستگاه سخت افزار در درب ورودی مجهز است، نزدیک می شود صدای زنگ پیامکی را از طریق گوشی همراه خود می‌شنود که با فشار دادن دکمه انتخاب گوشی همراه، پیام صوتی نام محل را اعلام می‌کند.
جعفری که جانباز 70 درصد و نابینا است، افزود: اگر مکان همان محل مورد نظر نابینا باشد با فشار دکمه روی گوشی همراه، دستگاه سخت افزار فعال شده و با پخش آهنگ ملایم، نابینا را به سمت درب محل مورد نظر هدایت می کند.

   رونمایی از قلم هوشمند ویژه نابینایان
میرهاشمی مدیرعامل شرکت آوای هوشمند قلم که طراح و سازنده قلم هوشمند چند منظوره ویژه نابینایان است نیز در این مراسم گفت: با استفاده از این دستگاه همه جانبازان بصیر می توانند قرآن مجید ، نهج البلاغه و کتاب های کدبندی شده را مطالعه کنند.
نادر میرهاشمی با بیان اینکه از طریق لیبل خوان، اشیای مشابه از یکدیگر تشخیص داده می شوند ، توضیح داد: دفترچه کوچک قرآنی با لیبل برجسته شده و با انگشت نابینا قابل شناسایی است.
همچنین لیبل های ویژه قرآن مجید که در انتهای صفحه چسبانده می شود،با گرفتن قلم قرآن روی آنها جزء و سوره مورد نظر مشخص و اجرا می شود.
میر هاشمی ادامه داد: یکی دیگر از کاربردهای ویژه این دستگاه لیبل خوان این است که با چسباندن لیبل به اشیاء مشابه مانند سی دی و دارو می توان آنها را از یکدیگر بازشناخت.
به گفته وی، روش کار بدین ترتیب است که ابتدا لیبل را روی اشیاء مشابه مورد نظر چسبانده و سپس کاربر از طریق سیستم ضبط صدا شی مورد نظر را به دستگاه معرفی می کند و پس از ذخیره سازی فایل های متعدد ضبط شده ، هرگاه کاربر قلم را روی لیبل بگذارد،پس از اسکن توسط دستگاه از طریق فایل صوتی، آن شی به نابینا معرفی می شود.
وی درباره ویژگی های قلم هوشمند اظهار داشت: این قلم قابلیت اتصال به کامپیوتر و حذف و اضافه کردن فایل های صوتی در آن را دارد و قابل استفاده برای تمام گروه های سنی در همه جا و بدون نیاز به کامپیوتر و آموزش است.
رئیس بنیاد شهید در این مراسم، با اهدای لوح از خدمات دو مخترع و مبدع این محصولات تقدیر کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :