آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40538
تاریخ انتشار : 26 آذر 1392 10:35
تعداد بازدید : 1022

به شرط ارزان‌فروشی و همکاری بخش خصوصی

وزیر ارتباطات: اینترنت را همین امسال ارزان می کنیم

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از برنامه این وزارتخانه برای کاهش 20 تا 30 درصدی قیمت فروش پهنای باند به شرکت های خصوصی تا امسال خبر داد و گفت: البته کاهش نرخ فروش پهنای باند به شرط ارزان فروشی شرکت ها خواهد بود.

وی افزود: برای کاهش قیمت اینترنت باید ابتدا هماهنگی‌های لازم با شرکت‌های ارایه دهنده خدمات انجام شود.
وی با بیان آن که وزارت ارتباطات هم اکنون پهنای باند خارجی را خریداری و در اختیار شرکت‌های داخلی قرار می دهد و این شرکت ها نیز آن را در اختیار مردم قرار می دهند، گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می تواند قیمت واگذاری پهنای باند خود به این شرکت ها را 20 تا 30 درصد کاهش دهد.
واعظی افزود: برهمین اساس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی قرار است مذاکراتی را با شرکت ها انجام دهد تا میزان تخفیف ها مشخص شوند.

    بررسی فیلترینگ توسط کمیته ای خاص
وی درباره چگونگی وضعیت فیلترینگ نیز گفت: کمیته ای در حال بررسی وضعیت فیلترینگ است و تاکنون دو تا سه جلسه در این راستا تشکیل شده است.
واعظی با بیان اینکه موضوعات خاصی در این کمیته مطرح شده و اعضا باید بیشتر با آن آشنا شوند، افزود: باید منتظر اعلام سیاست ها پس از آشنایی اعضای این کمیته باشیم.
وی گفت: باید با اعضای هیات دولت مذاکراتی انجام شود تا نیازمندی های مناسب مردم در قالب فیلتر قرار نگیرد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با انتقاد از پایین بودن پهنای باند داخلی و بین المللی، افزود: برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای برای افزایش پهنای باند تاکنون صورت گرفته و امیدواریم به زودی افزایش باند عملی شود.
واعظی گفت: پهنای باند بین المللی 71.7 مگابیت برثانیه است که طی صد روز اول فعالیت دولت یازدهم به این رقم 40 مگابیت در ثانیه اضافه شد و قرار است در صد روز دوم 150 مگابیت بر ثانیه دیگر به آن اضافه شود البته امیدواریم روند افزایش پهنای باند در آینده نیز ادامه یابد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افزایش درخواست‌ها برای بهره گیری از اینترنت در سراسر کشور و حتی در روستاها، ادامه داد: در حال حاضر میزان تقاضا و مطالبات بیش از عرضه است.

    حمایت از تولید داخل
واعظی، اینترنت را ابزار کار دانشگاهیان، اساتید و غیره دانست و افزود: نباید اجازه داد این امر بار مالی برای مردم ایجاد کند.
وی عنوان کرد: از آنجا که جوانان و فارغ التحصیلان رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفت مطلوبی در زمینه ارتباطات داشته اند، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز موظف است به پژوهش اهمیت ویژه دهد و زمینه توسعه فعالیت های پژوهشی را فراهم آورد.
این عضو کابینه یازدهم با بیان اینکه برای اجرای طرح ها و پروژه ها باید از امکانات و تجهیزات داخلی بهره گیری شود، افزود: باید از بخش خصوصی حمایت شود تا تولیدات تجاری رونق یابد، ضمن آن که علاوه بر بازار داخل باید امکان بهره گیری از بازارهای خارج از کشور نیز فراهم شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره سهم این بخش در تولید ناخالص داخلی نیز گفت: براساس برنامه پنجم توسعه باید 120 تا 130 هزار میلیارد ریال برای توسعه زیرساخت های مورد نیاز این بخش سرمایه گذاری های لازم انجام شود که این رقم با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی تا 500 هزار میلیارد ریال قابل افزایش است.
وی با اشاره به برنامه بهره گیری از نسل سوم و چهارم در سال آینده، افزود: ICT جایگاه مطلوبی در اشتغال و تولید ناخالص داخلی کشور ندارد که البته امیدواریم این وضعیت بهبود یابد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره بودجه این وزارتخانه در سال آینده نیز گفت: تاکنون تنها 15 درصد از تکلیفی که برنامه پنجم برعهده این بخش گذاشته، انجام شده و به همین دلیل برای جبران عقب افتادگی ها نیاز به سرمایه گذاری های زیادی وجود دارد هرچند که باید محدودیت های کشور در این بخش را نیز در نظر گرفت.
وی با اشاره به موافقت مجلس شورای اسلامی برای تخصیص تمام درآمدها برای نگهداری و توسعه زیرساخت ها و توجه به مناطق محروم و روستایی، افزود: البته این رقم در سال 93 برابر با حدود 60 درصد درآمدها خواهد بود.

    موافقت اجرای طرح هم‌کدسازی
وی از موافقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اجرای طرح هم کدسازی تلفن ثابت در استان‌ها خبر داد و گفت: این وزارتخانه با طرح همسان‌سازی شماره‌ها توسط همراه‌اول همانند ایرانسل موافق است.
واعظی تعرفه در نظر گرفته شده برای اجرای طرح هم کد سازی درگذشته را رقمی نامناسب و گران دانست و افزود: کارگروهی برای تعیین تعرفه توسط تلفن ثابت و همراه تشکیل شده تا تعرفه‌ای معقول برای این بخش تعیین شود.
این عضو کابینه دولت یازدهم با استقبال از برون سپاری وظایف وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات، بیان کرد: این وزارتخانه به دنبال تصدی‌گری نیست و تنها در بخش های امنیتی و بدون سود فعالیت می‌کند.
وی درباره حضورش نیز در شبکه های اجتماعی و استقبال مردم از این امر، گفت: حضور در این شبکه ها راه ارتباطی مناسبی با مردم است اما به دلیل حجم بالای کار تلاش می شود تا حد امکان به نظرات و انتقادات و پیشنهادات پاسخگو باشم.
واعظی ادامه داد: البته قرار است برخی از دوستان نیز در این زمینه همکاری های لازم را انجام دهند تا میزان پاسخگویی بیش از پیش افزایش یابد.
وی درباره نظارت برشبکه های اجتماعی جدید نظیر وی چت و اینساگرام نیز افزود: اگر شبکه اجتماعی دارای 10 تا 15 درصد مسایل غیراخلاقی باشد نمی‌توانیم 85 درصد مابقی را از آن محروم کنیم و مردم باید بتوانند از این شبکه ها استفاده کنند.
وی ادامه داد: سیستم فیلترینگ هوشمند نیست و به همین دلیل نمی توانیم به جای سایت، محتوا را فیلتر کرد.

    موافقت با ترخیص تجهیزات مخابرات
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از تفاهم صورت گرفته با شرکت مخابرات ایران برای اجازه ترخیص کالاهای مخابراتی که چندی است به دلیل برخی مشکلات در گمرک مانده خبر داد.
محمود واعظی اظهار داشت: با شرکت مخابرات ایران تفاهم انجام شده تا خارج از نوبت محموله های مخابراتی و تجهیزات موردنیاز از گمرک ترخیص و مشکلات فعلی نبود تجهیزات و عدم توسعه حل شود.
وی این اقدام وزارت ارتباطات را در جهت رفع مشکل ارتباط رسانی شهرک های تازه تاسیس و ارائه امکانات ارتباطی به این مناطق عنوان کرد.
بر اساس مصوبه وزارت ارتباطات تمامی شرکت های مخابراتی برای ترخیص کالاهای خود از گمرک باید از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مجوز دریافت کنند که بیش از 4 ماه است بالغ بر 100 میلیارد تومان تجهیزات مخابراتی شرکت مخابرات ایران به دلیل بدهی این شرکت به وزارت ارتباطات در گمرک مانده و مجوز ترخیص ندارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :