آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 40483
تاریخ انتشار : 25 آذر 1392 11:33
تعداد بازدید : 865

سوییس از دست جاسوسی های آمریکا به کوه و کمر زد

بعد از افشاگری های ادوارد اسنودن درباره جاسوسی های دولت آمریکا، سوئیس تصمیم گرفته که مراکز داده خود را در مناطق سری در کوه های آلپ نگهداری کند تا دست هر کسی به آن نرسد.

فناوران- این مراکز نگهداری اطلاعات در یک سربازخانه نظامی‌که از زمان جنگ سرد بدون استفاده باقی مانده، قرار گرفته‌اند و علاوه  بر اینکه با فناوری‌های پیشرفته و مدرن همانند اسکنرهای بیومتریک و همچنین گارد مسلح نظامی‌مجهز شده‌اند، پشت دیوارهای فولادی چهار تنی که برای حملات هسته‌ای ساخته شده‌، نگهداری می‌شوند. این مرکز نزدیک به روستای آتینگهاوزن قرار دارد، اما نقطه دقیق GPS آن به صورت یک راز محرمانه باقی مانده است. دولت سوئیس معتقد است که با توجه به رسوایی‌های آمریکا در جاسوسی‌های خود و ترس از کمین جاسوسان برای به دست آوردن اطلاعات، این اقدام و تدابیر شدید امنیتی، ضروری است. با توجه به اینکه این مرکز حفظ و نگهداری اطلاعات از اعتبار و امنیت سوئیس بهره می‌گیرد، منابع صنعتی پیش‌بینی کرده‌اند که این کشور به دلیل داشتن بانک‌های فوق امنی که دارد و در این زمینه شهرت جهانی دارد، به زودی به عنوان «مرکز جهانی حفظ اطلاعات» مطرح خواهد شد. گفته می‌شود که در این کشور 55 مرکز داده وجود دارد. اندی رینهارت (Andy Reinhardt)، معاون مدیرعامل «مرکز اطلاعات دلتالیس» سوئیس در اینباره گفت: افشاسازی‌های ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق سازمان امنتی ملی آمریکا از جاسوسی‌های گسترده این سازمان یک زنگ خطر در عرصه جاسوسی‌های الکترونیکی است. هر کس برای ورود به این مخزن 15 هزار متر مربعی که زمانی یکی از دفاتر مرکزی مخفیانه ارتش سوئیس بوده است، نیاز به یک کارت هویت دارد و پس از آن توسط یک اسکن بیومتریک اسکن شده و از یک درگاه با امنیت فوق حساس عبور می‌کند و در نهایت از در ضد حمله هسته‌ای می‌گذرد.
این مرکز در 200 متری داخل کوه و یکهزار متری زیر قله کوه قرار دارد و دربرگیرنده سیستم‌های ذخیره سازی اطلاعات ردیف به ردیف است. این دستگاه‌ها به صورت مستمر اطلاعات افراد حقیقی یا حقوقی را حفظ و نگهداری می‌کند، این افراد در ازای مبلغی که میزان آن مشخص نیست مایل هستند که اطلاعات ارزشمند خود را از نتیجه قطعی برق، زلزله، حملات ترویستی و متجاوزان به حریم شخصی حفظ کنند.
براساس قوانین سوئیس، داده‌های شخصی یک گنجینه گرانبهاست که دست هیچ دولت یا مقامی‌بدون اجازه از سوی دادگاه نباید به آن برسد. به گفته پیتر گراتر، رییس انجمن مخابرات سوئیس در این مورد گفت: از آنجاکه سوئیس به دلیل محرمانه نگه داشتن اطلاعات شخصی بسیار مشهور است و تجربه بسیار خوبی در زمینه بانکداری دارد، در زمینه محافظت از داده‌ها از بسیاری از کشورها جلوتر است. وی افزود: در کشورهای دیگر، موسسات به راحتی به این اطلاعات دسترسی دارند، اما در سوئیس برای این کار باید از یک دادگاه اجازه رسمی‌داشته باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :