آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39486
تاریخ انتشار : 12 آذر 1392 10:56
تعداد بازدید : 951

فرمانده نیروی انتظامی:

مسوولان هم در استفاده از فیلترشکن تابع قانون باشند

فرمانده نیروی انتظامی در واکنش به حضور برخی مسوولان کشور در شبکه اجتماعی فیس بوک، گفت: اینکه برخی مسوولان بخواهند آرام آرام از خط قرمز عبور کنند و وارد فضایی شوند که بهره مندی از آن برای شهروندان ممنوع است، چیز خوبی نیست.

فناوران- سردار اسماعیل احمدی‌مقدم در حاشیه سومین اجلاس روسای پلیس فتای استان‌های سراسر کشور در جمع خبرنگاران درباره استفاده از فیلترشکن و همچنین فیس‌بوک، گفت: در این مورد چیز جدیدی نیست که بخواهم آن را مطرح کنم، اما ابعاد حقوقی آن قابل بررسی است.
وی با بیان اینکه دسترسی به برخی سایت‌ها در داخل کشور ممنوع شده اما فعالیت آنها تعطیل نمی‌شود، گفت: این روش که برخی از مسوولان آرام آرام شروع به عبور از خط قرمز کرده و وارد فضاهایی می‌شوند که استفاده از آن برای شهروندان ممنوع است، چیز خوبی نیست و همه باید در این زمینه رعایت کنند.
فرمانده ناجا با اشاره به ساز و کاری که در فضای مجازی وجود دارد، گفت: نگاه ما به شبکه‌های اجتماعی همان‌طور که پیش از این نیز گفته شد، نگاهی فرصت محور است. وی ساز و کار شورای عالی فضای مجازی و اختیارات آن را کافی دانست و گفت: در برخی از مباحث نیز می‌توان بازنگری انجام داد، بدون اینکه تغییری در قانون انجام شود که بر این اساس مشخص شده که هر فرد باید از چه حوزه‌هایی استفاده کند و در چه حوزه‌هایی نباید ورود پیدا کند.
فرمانده ناجا درباره استفاده از فیلترشکن نیز گفت: بدیهی است که وقتی ورود به سایتی ممنوع می‌شود، ورود به آن از طریق دیگر نیز دارای بار حقوقی و قضایی خواهد بود.
وی جرایم سایبری را جرایمی ‌نوظهور دانست و با اشاره به پیشرفت فضای مجازی در کشورمان، گفت: هم‌زمان با پیشرفت فضای مجازی، جرایم سایبری نیز رشد داشته است که خوشبختانه ما به موقع پلیس فتا را تشکیل دادیم.
احمدی‌مقدم با بیان اینکه در دنیا حدود 20 تا 30 درصد جرایم فضای مجازی کشف می‌شود، افزود: این در حالی است که در کشور ما حدود 80 درصد از جرایم کشف می‌شود.
فرمانده ناجا درباره مصادیق جرم در فضای مجازی نیز گفت: حضور در فضای مجازی جرم نیست، اما ابزار و نحوه استفاده از آن ممکن است به گونه‌ای باشد که منجر به عمل مجرمانه شود، همان‌طور که خرید اینترنتی عملی مجرمانه نیست، اما ممکن است از طریق همین سامانه، برداشت غیرمجاز اینترنتی صورت گیرد که این یک جرم است و پلیس با آن برخورد می‌کند.
وی افزود: ممکن است عده‌ای نظیر هکرها بسترهایی را برای اقدامات مجرمانه فراهم کنند که این افراد نیز مشمول جرم‌اند و با آنان برخورد می‌شود.
فرمانده ناجا افزود: فکر نمی‌کنم که در بحث قوانین فضای مجازی نقصی داشته باشیم.
احمدی‌مقدم درباره یکپارچه شدن سرورهای نیروی انتظامی‌ و قوه قضاییه نیز گفت: سرورهای ما یکپارچه نشد، بلکه امکان لینک در آنها به وجود آمد، چراکه با توجه به تشابه زیرساخت‌ها و نرم‌افزارهایی که داریم، امکان برقراری این ارتباط وجود دارد.
وی همکاری پلیس با دستگاه‌ قضایی را وسیع دانست و گفت: اقداماتی نظیر فرستادن پرونده به مقام قضایی و غیره در صورتی که از مسیر فضای مجازی انجام شود، سریع‌تر به نتیجه خواهد رسید که در این خصوص بسترهای فنی فراهم شده و به شکل پایلوت نیز این امر اجرایی شده، اما فکر می‌کنم از اوایل سال آینده این امر به مرحله اجرا برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :