آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39405
تاریخ انتشار : 11 آذر 1392 10:19
تعداد بازدید : 1055

اینفوامن معرفی کرد:

«اینفورا»؛ نخستین نرم افزار ایرانی حاکمیت امنیت اطلاعات

مدیران شرکت اینفوامن روز گذشته در یک نشست خبری، نخستین نرم افزار بومی حاکمیت امنیت اطلاعات تحت عنوان "اینفورا" را با هدف مدیریت تهدید و مخاطرات امنیت اطلاعات سازما ن ها، رونمایی و قابلیت های آن را تشریح کردند.

فناوران- فرید بهبهانی مدیرعامل شرکت اینفوامن  در مراسم رونمایی از این محصول بومی‌ افزار گفت: این نرم‌افزار توسط متخصصان داخلی و به منظور پاسخگویی به نیازهای امنیتی دستگاه‌های دولتی، نهادهای عمومی ‌غیردولتی و شرکت‌های خصوصی در حوزه فناوری اطلاعات طراحی و تولید شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون ابزار و متد بومی ‌امنیت اطلاعات نداشتیم، افزود: با توجه به افزایش تقاضا در حوزه امنیت اطلاعات، وجود نرم‌افزار بومی‌ یک نیاز جدی است که تاکنون پاسخ مناسبی به این نیاز داده نشده است. بهبهانی سپس به تشریح مشکلات ناشی از استفاده نرم‌افزارهای خارجی امنیت اطلاعات پرداخت و گفت: خیلی از ابزارهایی که با اطمینان خاطر از آنها استفاده می‌کردیم، درواقع ابزار جاسوسی بودند.  وی افزود: مشکل دیگر هزینه بالای این نرم‌افزارها است که قیمت جهانی آنها به ده‌ها هزار دلار می‌رسد، از طرفی تحریم‌ها باعث شد به این ابزارها دسترسی
نداشته باشیم.
  هزینه 400 میلیونی تولید اینفورا
بهبهانی همچنین گفت: پروژه طراحی و تولید این نرم‌افزار دو سال پیش و هم‌زمان با افزایش تهدیدات سایبری شروع شد و تاکنون برای تولید آن 400 میلیون تومان هزینه صرف شده است.
وی افزود: این نرم‌افزار با تمام نمونه‌های برتر خارجی قابلیت رقابت دارد و قیمت آن نصف قیمت محصولات خارجی مشابه است. بهبهانی تاکید کرد: این نرم‌افزار بر پایه سوابق و تجارب شرکت‌های بزرگ ایرانی و با نگاه به ابزارها و روش‌های پیشرفته در سطح بین‌المللی طراحی شده و قابليت‌هايي از جمله حاکمیت امنیت اطلاعات در سطح سازمان، مدیریت استقرار و نگهداری سیستم مدیریت امنیت اطلاعات (ISMS) براساس ISO/IEC 27001، مدیریت آسیب‌پذیری‌های فنی و فرآیندی دارایی‌های اطلاعاتی، پایش و مشاوره مخاطرات با ذی‌نفعان سازمانی، مدیریت انطباق با قوانین و مدیریت حوادث امنیت اطلاعات در سطح سازمان‌هاي بزرگ را دارد.

  لزوم توجه دولتی‌ها به محصولات بومی‌ امنیت
مدیرعامل اینفوامن با بیان اینکه طبق آخرین دستورالعمل قانونی، استفاده از محصولات امنیتی خارجی در دستگاه‌های اجرایی ممنوع است و دستگاه‌ها ملزم به استفاده از محصولات بومی ‌تایید شده هستند، گفت: هم‌اکنون چهار هزار دستگاه اجرایی در کشور مخاطب محصولات امنیتی هستند و با وجود اینکه دستگاه‌های اجرایی ملزم بودند تا پایان سال دوم برنامه پنجم، نظام مدیریت امنیت اطلاعات را پیاده‌سازی کنند، اما اغلب دستگاه‌ها هنوز اقدام جدی‌ در این زمینه انجام نداده‌اند.
وی بر لزوم استفاده از نرم‌افزارهای امنیتی تولید داخل در راستای کاهش مخاطرات و آسیب‌پذیری‌های فنی سازمان‌ها تاکید کرد و گفت: نرم‌افزارهای امنیتی تولید داخل، پس از بررسی فنی در آزمایشگاه‌های سازمان فناوری اطلاعات ایران از این سازمان تاییدیه دریافت می‌کنند.
مدیرعامل شرکت اینفوامن تولیدکننده نرم‌افزار اینفورا، هدف از تولید این نرم‌افزار را شناسایی و مدیریت خودکار آسیب‌پذیری‌های سیستمی ‌و تحت وب عنوان کرد و گفت: آفت مدیریت مخاطرات فناوری اطلاعات، پروژه‌ای و سالانه بودن است که ابزار امنیت اطلاعات سازمانی تولید داخل، با مستمر کردن فرآیند مدیریت مخاطرات، این ضرورت را از یک پروژه سالانه به داشبورد روزانه سازمان تبدیل می‌کند.
وی با تاکید بر اینکه مخاطرات فناوری اطلاعات همواره دغدغه مهم مدیران سازمانی بوده، گفت: این دغدغه اکنون از مدیریت مخاطرات گذر کرده و به مفهوم جامع حاکمیت، امنیت و انطباق تکامل یافته است.

  امکان بررسی انطباق فعالیت‌های سازمانی با قوانین IT
در عین حال به گفته بهبهانی محصول امنیتی اینفورا با الزامات قانونی ملی از جمله قانون تجارت الکترونیکی، قانون جرایم رایانه‌ای و قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای، مطابقت دارد و امکان بررسی انطباق فعالیت‌های سازمانی را با قوانین IT را فراهم می‌کند.
 بهبهانی تاکید کرد: نظام مدیریت امنیت اطلاعات کشور نیازمند سطح‌بندی و ارزیابی از میان محصولات تولیدی است. مدیرعامل اینفوامن مشتریان نرم‌افزار بومی ‌حاکمیت امنیت را بانک‌ها، سازمان‌های مالی و اداری و شرکت‌های مرتبط با صنایع حساس کشور برشمرد و گفت: این نرم‌افزار برای جلوگیری از تهدید و آسیب‌پذیری‌های شبکه‌های سازمان‌های حاکمیتی و نهادهای عمومی ‌و نیز بخش خصوصی به کار گرفته می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :