آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39404
تاریخ انتشار : 11 آذر 1392 10:17
تعداد بازدید : 1220

قیمت‌ها مناسب است

اگر می خواهید، گوشی بخرید

هم زمان با کاهش قیمت دلار از هفته گذشته، تلفن همراه هم ارزان شد و به اعتقاد فعالان بازار این روزها بهترین زمان برای خرید گوشی است.

فناوران- از هفته گذشته در پی توافق هسته‌ای ایران قیمت دلار کاهش یافت و به دنبال آن گوشی هم با نزول قیمت همراه شد.
این در حالی است که به گفته فعالان بازار، با بالا رفتن دوباره قیمت دلار، گوشی گران نشد و همچنان روند نزولی خود را ادامه داد.
در این میان مثل همیشه که قیمت گوشی با کاهش همراه می‌شود، بازار نیز بدون مشتری و راکد مانده است.
به این ترتیب هنگامی که قیمت‌ها با کاهش همراه می‌شوند مردم دست از خرید می‌کشند و منتظر می‌مانند تا قیمت‌ها با کاهش بیشتری همراه شوند، اما به محض گرانی بازار پر از مشتری می‌شود.
البته این روند کاهش قیمت‌ها تنها در نتیجه کاهش نرخ ارز نبود، بلکه افت قیمت جهانی گوشی و نزدیک شدن به سال نو میلادی نیز بر این تحولات اثر گذاشت.
بازاریان می‌گویند این روزها علاوه بر کاهش سود،‌ مجبور به فروش زیرقیمت خرید نیز شده و برخی از گوشی‌های‌شان از جمله آیفون را با ضرر و زیان به فروش می‌رسانند.
به گفته فعالان بازار برای نمونه گوشی جدید آیفون که تا چندی پیش حدود دو میلیون و 700 هزار تومان قیمت داشت، هفته گذشته با کاهش 450 هزار تومانی به دو میلیون و 250 هزار تومان رسید. اگرچه در دو روز گذشته با افزایش 100 هزار تومانی همراه شده و دو میلیون و 350 هزار تومان در بازار معامله می‌شود.
گوشی Galaxy Note 3 هم که هفته گذشته دو میلیون تومان عرضه می‌شد، این روزها یک میلیون و 750 هزار تومان قیمت دارد. Galaxy S4 سامسونگ هم با کاهش 200 هزار تومانی قیمت همراه شده و یک میلیون و 500 هزار تومان در دسترس خریداران قرار دارد.
در میان گوشی‌های سونی هم Xperia Z1 با کاهش 300 هزار تومانی قیمت، بیشترین نزول را داشته و یک میلیون و 700 هزار تومان در بازار موجود است.
گوشی Xperia Z سونی هم از یک میلیون و 500 هزار تومان در طول هفته گذشته قیمت آن به یک میلیون و 300 هزار تومان رسیده است.
اما به دلیل متنوع نبودن مدل‌های HTC این برند، کمترین میزان کاهش قیمت را داشته، بنابراین گوشی HTC One با کاهش 150 هزار تومانی همراه شده و هم‌اکنون بهای یک میلیون و 700 هزار
 تومانی دارد.
بازاریان می‌گویند، رده گوشی‌های ارزان هم با کاهش قیمت 20 تا 30 هزار تومان همراه
شده است.
بر این اساس، بازاریان این روزها که قیمت گوشی با کاهش چشمگیری همراه شده را مناسب‌ترین زمان برای خرید می‌دانند.
اگرچه روند نزول قیمت تا یکی دو هفته آینده ادامه خواهد داشت، اما این میزان با کاهش کمتری همراه می‌شود. با این حال بازاریان می‌گویند، اگر قیمت دلار به ثبات سه هزار تومان برسد، بازار هم کم‌کم رونق می‌گیرد و رکودی که هم‌اکنون در بازار حکمفرماست، از بین می‌رود.
از سوی دیگر برخی از فعالات بازار معتقدند با توجه به اینکه قیمت‌ هیچ کالایی در بازار ایران قابل پیش‌بینی نیست، با نوسان دوباره ممکن است قیمت‌ها بالا رفته و تصمیم‌گیری برای خریداران سخت‌تر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :