آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39392
تاریخ انتشار : 10 آذر 1392 12:2
تعداد بازدید : 614

تصویب قطعنامه حق حریم شخصی در سازمان ملل

اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد نخستین قطعنامه حق حریم شخصی و ممنوعیت جاسوسی دولت ها از فعالیت های آنلاین کاربران را تصویب کرد.

 

ایسنا- اجلاس  مجمع عمومی سازمان ملل متحد هفته گذشته قطعنامه‌ای را با عنوان حق حریم شخصی تصویب کرد که از حقوق شهروندان در برابر جاسوسی دولت‌ها از فعالیت‌های اینترنتی کاربران دفاع
می‌کند.
این قطعنامه با پیشنهاد دو دولت آلمان و برزیل در سازمان ملل مطرح و به رای‌ گذاشته شد. آژانس امنیت ملی آمریکا برای سال‌ها از ارتباطات آنلاین شهروندان آلمان و برزیل به طور گسترده جاسوسی می‌کرد.
آلمان و برزیل خواهان پایان جاسوسی دولت‌ها در حریم شخصی شهروندان در سراسر جهان و خواستار به رسمیت شناخته‌شدن حق آزادی اینترنت از سوی دولت‌ها شدند.  این نخستین قطعنامه‌ سازمان ملل است که از حقوق دیجیتال شهروندان در برابر دولت‌ها حفا‌ظت و بر حق حریم خصوصی آنلاین کاربران اینترنت تاکید می‌کند.  این قطعنامه بر تاثیرات منفی جاسوسی بر حقوق بشر، به‌خصوص وقتی در سطحی کلان انجام گیرد، تاکید کرده است.  به جز آلمان و برزیل که پیشنهاددهندگان اصلی این قطعنامه بودند، کشورهای دیگری مثل فرانسه، کره شمالی و روسیه نیز از قطعنامه حمایت کردند.  
قطعنامه‌ صادره نمی‌تواند دولت‌ها را ملزم به ممنوعیت جاسوسی در فعالیت‌های آنلاین کاربران کند، با این‌حال اهمیت سیاسی ویژه‌ای دارد.
آمریکا که جاسوسی‌های گسترده‌اش عامل اصلی تصویب این قطعنامه بود، با نفس قطعنامه مخالفتی نکرده است. با این‌حال این کشور همراه با کشورهای بریتانیا، استرالیا و نیوزلند تلاش کردند تا لحن قطعنامه نرم‌تر شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :