آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39387
تاریخ انتشار : 10 آذر 1392 11:45
تعداد بازدید : 783

رونمایی از نقشه راه 1400 بانک مرکزی در سومین همایش بانکداری الکترونیک

افق برنامه های بانک مرکزی IT محور است

رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: در سومین همایش بانکداری الکترونیک از نقشه راه 1400 بانک مرکزی رونمایی می شود.

 

فناوران- با رونمایی از این نقشه در همایشی با موضوع بانکداری الکترونیکی، ‌به نظر می‌رسد برنامه‌های آینده بانک مرکزی براساس فناوری اطلاعات تنظیم شده است.
نیلی افزود: این همایش به همت بانک مرکزی  روزهای 16 و 17 دی ماه در مرکز همایش‌های برج میلاد و با حضور و مشارکت شبکه بانکی برگزار خواهد شد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی در مورد ترسیم افق‌های آینده در همایش امسال و مرور گام‌های برداشته شده در زمینه گسترش بانکداری الکترونیکی در کشور، گفت: نسل اول بانکداری الکترونیکی در ایران شامل انتخاب سخت‌افزار و سفارش نرم‌افزار بود تا از این طریق، خدمات بانکی به صورت الکترونیکی انجام شود.
وی افزود: نسل دوم توجه به بانکداری متمرکز بود و نسل سوم نیز با این تفکر که فناوری به ما سرعت دهد، سعی در جدا کردن خدمات پرداخت و انتقال وجوه از شعب داشت.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی افزود: تفکر نسل چهارم، که یکی از موضوعات سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت است، استفاده از فناوری نه به عنوان ابزار بلکه به عنوان تغییردهنده مدل کسب و کار است.
وی گفت: در نسل چهارم تصور بر این است که فناوری، مدل کسب و کار را تغییر خواهد داد؛ اما باید بدانیم، فناوری بر نحوه تصمیم‌گیری‌ها اثر خواهد داشت و ممکن است تصمیمات را تغییر دهد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی، دومین موضوع این همایش را «ورود گوشی‌های هوشمند در بخش خدمات بانکی» دانست و گفت: ضریب نفوذ گوشی‌های هوشمند را باید جدی گرفت. این گوشی‌ها بخش زیادی از امکانات ارایه خدمات بانکی را در خود دارند و بانک‌ها باید خود را برای ارایه محصولات و خدمات از این طریق آماده کنند.
نیلی گفت: در این همایش علاوه بر جشنواره مرحوم دکتر نوربخش که از سال گذشته به این همایش افزوده شد، دو میزگرد با موضوعات «انتزاع خدمت از ابزار» و «افق ابزارهای هوشمند» برگزار خواهد شد. همچنین به منظور ارایه دستاوردهای بانک‌ها در این همایش فضایی در نظر گرفته شده است.

  اعلام برنامه‌های یک سال آینده صنعت بانکداری
محمود احمدی دبیرکل بانک مرکزی نیز در این جلسه گفت:‌ برگزاری مطلوب و موثر نخستین و دومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت به همراه حضور گسترده شبکه بانکی و کیفیت بالای برگزاری آن در سال‌های گذشته ما را بر آن داشت تا با همکاری بانک مرکزی و شبکه بانکی به ارتقای کیفی برگزاری این همایش بپردازیم.
احمدی ضمن تاکید بر بازتاب مثبت برگزاری این همایش طی سال‌های اخیر، افزود: ‌سمیناری با این غنا و ارزشمندی کمتر در کشور برگزار می‌شود. بنابراین برگزاری این سمینار محل مناسبی برای ارایه دیدگاه‌های پولی و بانکی از سوی بانکداران کشور از یک سو و کارشناسان و صاحب‌نظران حوزه فناوری‌های نوین از سوی دیگر بوده و به نوعی فعالیت شبکه بانکی کشور در سال گذشته و برنامه‌های آنان برای سال پیش رو به شور و مشورت گذاشته خواهد شد.
در ادامه این جلسه ناصر حکیمی، مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر شکافی میان بخش‌های فناوری اطلاعات و کسب و کار به وجود آمده و با توجه به پیشرفت‌های گسترده در فناوری اطلاعات، فضای کسب و کار به همان شیوه سنتی به فعالیت مشغول است.
وی افزود: به همین منظور و برای دستیابی به راه‌حل درست و منطقی، موضوع سومین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت «بازآفرینی الگوها و رونق کسب و کار بانکی» انتخاب شد.
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات ضمن تاکید بر لزوم فهم مشترک از تحولات در شبکه بانکی دنیا، گفت: شبکه بانکی از هر جهت در معرض تحول قرار دارد و باید فهم مشترکی از تغییرات داشته باشیم. باید تحولات دنیا را بررسی کنیم و هم‌زمان با آن پیش رویم.
حکیمی‌ تاکید کرد: در همین خصوص بانک مرکزی، افق 1400 را در سومین همایش نظام‌های پرداخت و بانکداری الکترونیک ارایه خواهد کرد تا نقش بانک مرکزی و شبکه بانکی در آن تبیین شود.
در پایان جلسه نیز درخواست‌هایی پیرامون موضوعات بانکداری اجتماعی (Social Banking)، تنوع در شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات، امنیت در بانکداری الکترونیکی، اطلاع‌رسانی و آموزش بانکداری الکترونیکی از سوی مدیران ارشد شرکت‌کننده در جلسه مطرح شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :