آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39366
تاریخ انتشار : 10 آذر 1392 11:14
تعداد بازدید : 641

دوربین جاسوس با امکان ثبت تصاویر سه بعدی در تاریکی

دانشمندان دوربینی ساخته اند که تصاویری از اشیا و افراد را در محیط های بسیار کم نور ارایه می دهد. این دوربین با بازسازی تصاویر سه بعدی از فوتون های منعکس شده از اشیایی عمل می کند که در تاریکی، تقریبا نامریی هستند.

 

ایسنا- این فناوری را می‌توان در نسل بعدی دوربین‌های جاسوسی به کار برد یا از آن‌ در درمان چشم‌هایی استفاده کرد که به آسانی توسط نور آسیب می‌بینند.
تیم علمی دانشگاه ام آی تی با استفاده از ریاضیات، اطلاعات جمع‌آوری‌ شده از ذرات ریز نور را به یکدیگر چسباند. این ذرات نور توسط نوعی آشکارساز موجود در دوربین ضبط شده بودند. افزون بر این، محققان دانشگاه ام ‌آی تی الگوریتمی را برای مطالعه روابط بین بخش‌های مجاور یک شی تیره با استفاده از پالس‌های نور و همچنین علم اندازه‌گیری نور پایین
طراحی کردند.
این دانشمندان نوع جدیدی از لیزر یا آشکارساز را ابداع نکرده‌اند، بلکه الگوریتم‌شان را به یک آشکارساز فوتونی اعمال کردند. دوربین جدید از طریق اسکن یک شی و با استفاده از پالس‌های شدت پایین نور لیزر عمل می‌کند. هر پالسی، تا زمانی که یک فوتون منعکس‌شده با استفاده از یک آشکارساز و الگوریتم ضبط می‌شود، شلیک می‌شود و هر مکان شفاف با یک پیسکل در تصویر خلق‌شده مطابقت می‌کند.
طی زمان موردنیاز برای انعکاس فوتون‌های پالس‌های لیزر از شی و خوانش آنها توسط آشکارساز، اطلاعاتی در خصوص عمق شی مورد هدف ارایه می‌شود. این تکنیک هم‌اکنون در ابزارهای های‌تک و با هدف تعیین ماهیت ساختارهای سه‌بعدی به کار می‌رود، اما الگوریتم تیم ام آی‌ تی همان اطلاعات را با استفاده از یک صدم تعداد فوتون‌های مورد نیاز توسط دیگر آشکارسازهای نوری و تکنیک‌های به کار رفته در نقشه‌برداری از مناطق دوردست، در اختیار می‌گذارد.
این تصاویر به شکل سیاه و سفید هستند، زیرا لیزر، نور متعلق به یک طول‌موج منفرد را تولید می‌کند، اما دوربین جدید تعدادی از مواد مختلف را به دلیل سرعتی که آنها نور لیزر را منعکس می‌کنند، گزینش می‌کند. تصاویر تاریک‌تر اشیا به برخورد پالس‌های نوری بیشتر پیش از انعکاس،
نیاز دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :