آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39146
تاریخ انتشار : 6 آذر 1392 11:21
تعداد بازدید : 861

توسعه نرم افزاری عینک گوگل؛ پرواز با چشم بسته

اوایل سال جاری میلادی شرکت گوگل تیمی از طراحان و کدنویسان نرم افزار را دور هم جمع کرد و بخشی از نرم افزار اصلی عینک تازه خود را به آنها داد تا برایش نرم افزارهای جانبی بنویسند. اما این تیم اکنون می گوید که با اطلاعات ناقص نمی تواند کار را ادامه دهد و خواهان دسترسی بیشتر به کدهای اصلی نرم افزار «گوگل گلس» است.

فناوران- گوگل پیش از آغاز تولید انبوه عینک یکهزار و 500 دلاری Google Glass دسترسی محدود گروهی از برنامه‌نویسان را به نسخه‌ای از API یا رابط برنامه‌نویسی پیشرفته این عینک فراهم کرد اما آنان می‌گویند که با توجه GDK یا کیت توسعه این عینک دارند و با اطلاعات موجود نمی‌شود نرم‌افزارهای لازم را به‌موقع تهیه کرد.  این کدنویسان می‌گویند که پیش نمایشی که از GDK منتشر شده، نشان‌دهنده امکانات متعددی است که آنان به آن دسترسی نیافته‌اند.
از سوی دیگر گوگل که تا امروز در مقابل این هیاهو سکوت اختیار کرده معتقد است با وجودی که این عینک تنها نمونه اولیه است و در تولید انبوه محافظت‌های نرم‌افزاری متفاوتی روی آن پیاده خواهد شد اما باز هم نمی‌توان تمام اطلاعات نرم‌افزاری را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار داد چراکه از هم‌اکنون گروه‌های عمده‌ای از خوره‌های فناوری مثل هکرها منتظرند تا با دسترسی به اطلاعات نرم‌افزاری این عینک پیشرفته به هک کردن محصول بپردازند. پیش‌تر نیز برخی گفته بودند که گوگل عملیاتی غیرممکن را برای برنامه‌نویسان طراحی کرده که در آن با کمی اطلاعات باید آنها پازلی را کامل کنند که قطعاتش کافی نیست. از سوی دیگر برخی برنامه‌های طراحی شده برای این عینک مانند «پنجره جهان» امکان نشان‌ دادن تصاویر درشت از نوشته‌ها و ترجمه آنها به زبان کاربر را دارند، اما نوشته‌های با فونت ریزتر برای آن قابل ترجمه نیست و علت این نقص نیز ناتوانی عینک در بزرگنمایی کافی است. این‌گونه کاستی‌ها باعث می‌شود تا متخصصان معتقد باشند که آنچه به عنوان محصول نهایی به دست کاربران خواهد رسید، با آنچه اکنون ارایه شده، خیلی متفاوت است. این برداشتی ا‌ست که کارشناسان خود گوگل رد می‌کنند و می‌گویند که سخت‌افزار فعلی کاملا قابل استفاده و کاربردی است. نظر شرکت در مورد کیت توسعه عینکی که برای طراحی نرم‌افزار ارایه داده این است که «ما همه درها را برای آنها باز نگذاشته‌ایم، اما خیلی از آنها باز هستند». حال آیا شرکت حاضر به باز کردن همه راه‌های ورود خواهد شد یا قید نرم‌افزارهای بیشتر را می‌زند و عینک را بدون پشتیبان به بازار می‌فرستد؟ سیاستی است که طی هفته‌های آینده مشخص خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :