آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39103
تاریخ انتشار : 6 آذر 1392 10:24
تعداد بازدید : 901

عضو شورای سیاست‌گذاری هفتمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات:

ابزار هوشمند درمان دردهای نظام سلامت است

نظام «بهداشت و سلامت» برای ارتقای کیفیت و اثبات کارآمدی خود چاره ای جز استفاده از ابزار هوشمند برای ارایه خدمات به آحاد جامعه ندارد.

فناوران- علی حیدری، عضو شورای سیاست‌گذاری هفتمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات که قرار است بهمن ماه امسال با موضوع «دولت الکترونیک همراه، ابزار هوشمند؛ جهش اقتصادی» در تهران برگزار شود، درباره یکی از محورهای اصلی این همایش یعنی «بهداشت و سلامت» گفت: بدون شک، نظام «بهداشت و سلامت» یکی از اصلی‌ترین حلقه‌های تحقق دولت الکترونیکی همراه است. حیدری با اعلام اینکه نقطه آرمانی سیاست‌ها و برنامه‌های حکومت‌ها و دولت‌ها ایجاد رفاه و زمینه‌سازی لازم برای تامین سلامت مردم است افزود: تامین بهداشت و سلامت مردم از پیچیده‌ترین و پرهزینه‌ترین ماموریت‌های دولت‌ها محسوب می‌شود و از حقوق اساسی و اولیه مردم در قبال حکومت محسوب می‌شود که حتی در کشورهای بزرگ سرمایه سالار نظیر آمریکا نیز می‌تواند منشا بسیاری از چالش‌های ملی باشد. مضاف به اینکه با توجه به حکم برنامه پنجم توسعه مبنی بر کاهش «پرداخت از جیب بیماران» (out of pocket) استفاده از فناوری می‌تواند یک راهکار اساسی در تقلیل هزینه‌ها محسوب شود.
وی با برشمردن برخی از ویژگی‌های و پیچیدگی‌های نظام بهداشت و سلامت در ایران افزود: با وجود تلاش‌های مستمر و تخصیص منابع به این بخش در دولت‌های مختلف، شاهد رشد چشم‌گیر نارضایتی‌های مردم و همچنین عدم توازن در ارایه خدمات بهداشتی در کشور هستیم.
عضو شورای سیاست‌گذاری هفتمین همایش ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار توجه بیشتر و جدی‌تر قانون‌گذاران، مجریان و ناظران نظام بهداشت و سلامت به استفاده از فناوری‌های هوشمند در ارایه خدمات به مردم شد و گفت: ارتباط موثر میان ارایه‌دهندگان و دریافت‌کنندگان خدمات بهداشتی و درمانی از طریق ابزارهای هوشمند و شکل‌گیری زنجیره تبادل اطلاعات دارویی، بهداشتی و درمانی میان فعالان این بخش‌ها بر بستر دولت الکترونیکی همراه، از مهم‌ترین نیازهای موجود در این بخش است.
حیدری افزود: توانمند‌سازی نظام بهداشت و سلامت، کاهش چشمگیر هزینه‌ها و تحقق عدالت در دسترسی و بهره‌مندی از خدمات بهداشتی و درمانی، رفع همپوشانی‌ها، پیشگیری از پدیده‌های مذمومی ‌همچون «زیر میزی» و «شکار بیمار» و «تقاضای درمانی القایی» ( induced demand health care) از نتایج مورد انتظار و قطعی استفاده از ابزار هوشمند در این حوزه است. وی همچنین از دانشجویان، استادان و نخبگان این حوزه برای حضور فعال در این همایش دعوت کرد. گفتنی است، فرم فراخوان مقاله و ثبت‌نام در این همایش در پایگاه اینترنتی www.cnict.ir قابل دسترس است.
پیش از این شش دوره همايش ارتباطات و فناوری اطلاعات با موضوعات مديريت ICT، مديريت و راهبري ديتاسنتر، شبكه نسل آينده (NGN)، تجارت الکترونیک در فضای شبکه‌های نسل آینده، رگولاتوری و خلاقیت و نوآوری در سرویس و محتوا برگزار شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :