آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39042
تاریخ انتشار : 5 آذر 1392 11:37
تعداد بازدید : 763

فواره «ویکی پدیا» در آستانه سرنگونی

براساس پژوهش اخیر موسسه فناوری ماساچوست (MIT)، ویکی پدیا آنقدر توسعه یافته که دیگر جایی برای رشد بیشتر ندارد و برای اینکه اوضاعش از این وخیم تر نشود، باید چاره ای بیندیشد.

فناوران- در سال‌های اخیر تعداد ویراستاران فعال ویکی‌پدیا به شدت کاهش یافته است. این در حالی است که بزرگ‌ترین دایره‌المعارف آنلاین در سال 2007 به اوج و دوران طلایی خود رسید و از آن زمان به بعد به صورت تناوبی تعداد ویراستاران آن کاهش یافته است. تا حدی که هم‌اکنون این تعداد کمتر از یک سوم آن در سال 2007 رسیده و این روند همچنان نیز ادامه دارد. این در حالی است که تعداد و ترکیب ویراستاران داوطلب ویکی‌پدیا یکی از عناصر کلیدی این سایت به شمار می‌روند. زیرا آنها هستند که کیفیت محتوای سایت را تضمین می‌کنند. بدون ویراستاران حرفه‌ای و متنوع، محتوای ویکی‌پدیا هرگز اعتبار امروز خود را به دست نمی‌آورد و در حد متوسط و پایین باقی می‌ماند.
BusinessInsider به نقل از دانشگاه مینه‌سوتا می‌نویسد: کاهش تعداد ویراستاران داوطلب ویکی‌پدیا به دلیل ناتوانایی این سایت برای نگه داشتن آنها به مدت طولانی در این سایت نیست، بلکه این مشکل ناشی از بروکراسی حاکم بر این وب‌سایت است که نمی‌تواند به خوبی ویراستاران را به ادامه کار ترغیب کند.  تقریبا زمانی که ویکی‌پدیا در سال 2005 محبوبیت خاصی در بین مردم پیدا کرد، تعداد کاربران و ویراستاران این وب‌سایت به طرز عجیبی افزایش یافت. البته در کنار ویراستاران متعهد و حرفه‌ای، عده‌ای هم با درج مطالب افراطی و نادرست به محتوای وب‌سایت لطمه وارد می‌کردند. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که با معرفی یک‌سری ابزارهای ویرایشی و ایجاد فرایندهای بروکراتیک با این خرابکاری‌ها مبارزه شود. این اقدام به بهترین شکل ممکن جواب داد و محتوای وب‌سایت را از گزند خرابکاران دور نگه داشت. اما یک تاثیر منفی نیز در پی داشت؛ مشکلی که هنوز هم حل نشده باقی مانده است. همین سیستم پیچیده و طولانی ویرایش محتوا باعث شد که ویراستاران جدید کم‌کم از این پلات‌فورم فراری شوند. به طوریکه هم‌اکنون تعداد ویراستاران این سایت از 51 هزار نفر در سال 2007 به 31 هزار نفر در تابستان 2013 کاهش پیدا کرده است. از سوی دیگر 90 درصد ویراستاران کنونی این وب‌سایت را مردان تشکیل می‌دهند که این موضوع خودش معضل دیگری به حساب می‌آید. زیرا این امر باعث شده، بر فرض مثال، محتوای مربوط به هنرپیشه‌های زن هالیوود بسیار غنی و محتوای مربوط به رمان‌نویسان زن قرن نوزدهم بسیار ضعیف باشد.  خبرها حاکی از این است که بنیاد ویکی‌مدیا که هزینه‌های مربوط به زیرساخت ویکی‌پدیا را تامین می‌کند، به تازگی تصمیم گرفته در سال 2014 یک خانه تکانی اساسی در ویکی‌پدیا انجام دهد و هم از لحاظ نرم‌افزار و هم وب‌سایت تغییرات عمده‌ای در آن اعمال کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :