آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39041
تاریخ انتشار : 5 آذر 1392 11:36
تعداد بازدید : 791

گوگل اینترنت پرسرعت را به آفریقا می برد

پروژه ای که گوگل اخیرا دارد روی آن کار می کند، پروژه لون (loon) است که در آن بالون هایی را به سطحی از جو زمین ارسال می کنند تا از طریق آنها امواج وای فای اینترنت را به تمامی مناطق جهان برسانند. این شرکت اوایل امسال میلادی نیز طرح تجاری را مطرح کرد که براساس آن، از طریق امواج تلویزیونی، اینترنت را در دسترس کاربران قرار خواهد داد و از آنجا که این کار نیازمند همکاری دولت ها است، گوگل با دولت هایی نظیر آفریقای جنوبی و کنیا گفت وگوهایی داشته است. اما گویا گوگل باز هم برنامه هایی برای دستیابی به اهداف توسعه اینترنت اش دارد.

فناوران- چندی پیش مدیران گوگل از طرحی پرده‌برداری کردند که طی آن گوگل قصد دارد با کابل‌کشی و ایجاد امکانات در بخش‌هایی از دنیا که زیرساخت‌های مناسب وجود ندارد، اینترنت پرسرعت راه بیندازد. با اجرای این پروژه که Project Link نام دارد، ارایه‌دهندگان اینترنت محلی می‌توانند با ارایه اتصال‌های اینترنتی سریع‌تر، فرصت‌های بهتری در اختیار متخصصان و مراکز آموزشی قرار دهد. کای والف (Kai Wulff)، مدیر بخش Access Field گوگل در این باره می‌گوید: آفریقا منزلگاه بیش از یک میلیارد انسان و پرسرعت‌ترین قاره از نظر رشد جمعیت است. اما فقط 16 درصد از افراد این منطقه به اینترنت دسترسی دارند.  وی می‌افزاید: به طور کلی ما جمعیت وسیعی را داریم که هیچ امکانی برای دسترسی به اینترنت، شبکه قابل اطمینان به دسترسی به آخرین اخبار و ابزاری برای پیوستن به اقتصاد جهانی یا پلات‌فورمی‌ برای ایجاد و توزیع عکس، ویدیو و محتوا ندارند.
گوگل قصد دارد این پروژه را در کامپالا، پایتخت پرجمعیت اوگاندا اجرا کند. به اعتقاد گوگل، معمولا فعالیت‌های آنلاین با سرعت‌هایی کمتر از اینترنت پهن‌باند انجام می‌شود. در حالی که ارایه اتصالات اینترنتی سریع‌تر اصولی کلیدی است و در همین راستا نیز گوگل می‌خواهد زنجیره تامین اینترنت آفریقا را تقویت کند.
والف در این باره می‌گوید: بخش‌هایی از این زنجیره هم‌اکنون قوی هستند؛ مثلا کابل‌های زیردریایی داده‌ها را به سواحل آفریقا می‌رسانند و ارایه‌دهندگان شبکه‌های همراه در حال توسعه خدمات خود در سرتاسر این قاره هستند. وی می‌افزاید: ما در حال حاضر زیرساخت‌های با کیفیت و قابل اطمینانی را در چندین نقطه از این قاره ایجاد کرده‌ایم که با سرعت و ظرفیت بالا می‌توانند آخرین دستاوردها و اخبار را از طریق وب در اختیار این افراد قرار دهد. گوگل هنوز اظهارنظری درباره اینکه چه زمانی و تا کجا قرار است این پروژه پیش برود، نکرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :