آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 39012
تاریخ انتشار : 5 آذر 1392 10:59
تعداد بازدید : 562

مدیرعامل سابق پست:

زیان ۴۰ میلیارد تومانی پست صحت دارد

به گفته مدیرعامل سابق شرکت پست، در کشورهای توسعه یافته پست دولتی است و به علت بهره وری که دارد خصوصی نشده اما آزادسازی در آن اتفاق افتاده است.

تسنیم- محمدحسن کرباسیان، ضمن تایید رقم زیان‌دهی این شرکت در سال گذشته درباره دلایل شکل‌گیری زیان 400 میلیارد ریالی گفت: شرکت پست موظف به ارایه خدمات تکلیفی است و براساس بند 2 ماده 151 برنامه پنجم، مابه‌التفاوت قیمت تمام شده و اخذ شده خدمات تکلیفی را که مجموعه‌ها باید ارایه کنند، دولت باید پرداخت کند.
وی افزود: اگر این ارقام که در برنامه پنجم هم دیده شده است، پرداخت می‌شد، پست دیگر هیچ زیانی نداشت.
مدیرعامل سابق پست درباره دلایل بی‌توجهی دولت به این پرداخت‌ها گفت: در طول تاریخ، سال گذشته کمترین پرداخت و کمک از سوی دولت نسبت به کل درصد اعتبار آن به پست شد و این هم ناشی از وضعیت نه چندان خوب آن بوده است.
وی با تاکید بر اینکه هر مجموعه‌ای را که بخواهیم خصوصی کنیم باید از آن حمایت داشته باشیم، افزود: وقتی می‌خواهیم مجموعه‌ای خوب کار کند باید از آن حمایت داشته باشیم و اگر خدمت تکلیفی به عهده آن گذاشتیم باید مابه‌التفاوت آن را بپردازیم.
وی درباره شرایط خصوصی‌‌سازی پست گفت: تجربه دنیا نشان می‌دهد، معمولا این بخش را وارد خصوصی‌سازی نکرده‌اند و اکثر کشورهای توسعه یافته دنیا همچون آمریکا، انگلیس، فرانسه، چین، ژاپن، کانادا، استرالیا و غیره همه پست خود را دولتی نگاه داشتند اما در این حوزه آزادسازی‌ انجام داده‌اند و چون وضعیت پست دنیا از ما بهتر است باید با تامل بیشتری در این زمینه اقدام کنیم. کرباسیان درباره دلیل عدم خصوصی‌سازی این مجموعه در دنیا گفت: پست باعث صرفه‌جویی می‌شود و اگر اعداد و ارقام این حوزه را درآوریم، پست یکی از سودده‌ترین ارگان‌ها از منظر  بهره‌وری و صرفه‌جویی‌هاست.
وی افزود: دلیل اصلی این کار این است که پست یکی از ارکان مهم آنها تلقی می‌شود و به دلیل اینکه بخش‌های خصوصی به دنبال انتفاع هستند و زیر بار بعضی از کارها نمی‌روند، پست را دولتی نگاه داشته‌اند زیرا این رویه منجر به افزایش قیمت‌ها و عدم صرفه‌ اقتصادی برای دولت می‌شود.
وی با اشاره به اینکه در ایران همچنین تجربه‌ای وجود دارد، گفت: بانک‌ها و بیمه‌های ما هم دولتی و خصوصی دارد زیرا در جاهایی نیاز است که دولت تزریقاتی داشته باشد که آن را از کانال خود انجام می‌دهد و بخش خصوصی را هم در کنار خود دارد تا مباحث رقابتی را به شکل هم‌زمان پیش برد.
کرباسیان با بیان اینکه هر چیز تا قبل از فروش قیمتش مشخص نیست اما وقتی فروخته شود، تازه ارزش آن مشخص می‌شود، یادآور شد: قطعا کسی نمی‌تواند جای پست را بگیرد زیرا این مجموعه خدمات پایه‌ای بسیاری در کشور و در روستاها دارد و بعید است بخش خصوصی حاضر به توزیع کالابرگ در شهرستان‌ها باشد و از این جهت و به دلیل بهره‌وری که برای دولت دارد، برای خود دولت هم به‌صرفه نیست که پست را خصوصی کند و بعد به فکر جبران سوبسیدها باشد.
مدیرعامل سابق پست گفت: البته دولتی نگاه داشتن پست هم شرایط خاص خود را می‌خواهد و به واسطه اینکه آزادسازی انجام می‌شود در کنار آن مجموعه‌های بخش خوصی می‌آید، باید قید و بندهای دولتی برای آن نیز کمتر شود تا به عنوان مثال بتواند نیروهای پاره‌وقت را در زمانی که حجم کار بالاست، به کار گیرد.
وی گفت: با اصلاح قوانین و مقررات باید برای این بخش چابکی درست کنند تا در کنار بخش‌های خصوصی خدمات خود را ارایه کند و به زیان‌دهی نیفتد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :