آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38995
تاریخ انتشار : 5 آذر 1392 10:19
تعداد بازدید : 817

فناوران تاثیر توافق ژنو بر بازار کامپیوتر و موبایل را بررسی می کند

نه فروشنده هست و نه مشتری

سه روز از امضای توافق نامه هسته ای ژنو می گذرد و بازار کامپیوتر ایران به این قضیه واکنشی سریع نشان داده است.

فناوران- کاهش حجم عرضه، ناهمخوانی قیمت‌ها با نرخ روز دلار آزاد، نبود تعادل بین عرضه و تقاضا و خودداری برخی از فرونشدگان از فروش کالاهای گران‌قیمت، اتفاقات جدیدی است که بازار کامپیوتر در دو روز گذشته با آن مواجه بوده است.
به گفته فعالان بازار، بخش بزرگی از این اتفاقات زاییده کاهش ناگهانی نرخ دلار آزاد از رقم سه هزار و 100 تومان به دو هزار و 900 طی دو روز اخیر است. از سویی ممکن است این روند صعودی قیمت دلار دایمی ‌نباشد و چند روز آینده قیمت‌ها افزایش یافته و یا حتی کاهش یابد. به همین دلیل در چنین مواقعی اکثرا فعالان بازار از ارایه کالا به مشتری خودداری کرده و یا اینکه کالاها را با قیمت بالاتر از عرف بازار به فروش می‌رسانند.
فعالان بازار می‌گویند: این دودلی در به فروش رساندن یا نرساندن تنها مختص فروشندگان بازار نیست و حتی تعداد زیادی از خریداران که به امید بهبود بیشتر شرایط و کاهش بیشتر نرخ دلار آزاد هستند در انتظار کاهش بیشتر قیمت‌ها از خرید خودداری می‌کنند.
محمد اصحابی، از فعالان بازار کامپیوتر می‌گوید: جو تردید و سردرگمی‌ در بازار بیش از هر چیز دیگری به فعالان بازار و همچنین خریداران فشار می‌آورد. زیرا در چنین شرایطی هیچ کس تصوری از آینده ندارد.
به گفته وی، کاهش 200 تومانی نرخ دلار آزاد در چند ساعت، این تصور را نزد خریداران ایجاد کرده است که همگام با این کاهش قیمت باید قیمت کالاهای کامپیوتری نیز کاهش یابد. در حالی که چنین اتفاقی بعید است و بازار همواره هنگام بروز تغییرات نرخ دلار آزاد، تصمیم‌گیری‌های قیمتی را به زمان تثبیت نرخ دلار آزاد موکول می‌کند.
محسن عظیم‌نژاد، یکی دیگر از فعالان بازار هم در این باره می‌گوید: کسبه بازار نمی‌توانند کالاهایی را که با قیمت گران خریداری کرده‌اند، با دلار دو هزار و 900 تومان به فروش برسانند. این فعال بازار گفت: ما بابت خرید این کالاها از ارز آزاد استفاده کرده‌ایم و تا زمانی که کالاهای جدید با دلار ارزان وارد بازار نشوند، نباید انتظار کاهش قیمت‌ها را در بازار داشت.
این در حالی است که تجربه خریداران از بازار کامپیوتر گویای این امر است که فعالان بازار هنگام رشد قیمت دلار آزاد قیمت‌ها را به سرعت افزایش داده و در مقابل کاهش قیمت‌ها را در صورت افت نرخ دلار آزاد به زمان تثبیت نرخ دلار آزاد موکول می‌کنند.
اصحابی می‌گوید: این اقدامی ‌است که از سوی برخی از کسبه بازار صورت می‌گیرد و در صورت تبعیت نکردن سایر فعالان بازار از این روال قیمت‌گذاری، بازار دستخوش پدیده چند دستگی قیمت می‌شود. به گفته این فعال بازار که دستی هم در واردات انواع لپ‌تاپ و تبلت دارد، فعالان بازار نمی‌توانند روی سرمایه خود خطر کنند و به همین دلیل ناچارند برای نجات سرمایه‌ای که طی دو سال اخیر با چنگ و دندان حفظ کرده‌اند، برخی از سیاست‌ها را اعمال کنند.
رسول شایسته، از فعالان بازار در این باره می‌گوید: درست است که برخی از فعالان بازار ممکن است بابت نوسان نرخ دلار آزاد سوءاستفاده‌هایی از شرایط بازار کنند. اما نباید گناه را بر گردن تمام فعالان بازار انداخت. به گفته وی هستند فعالان بازاری که همگام با کاهش نرخ دلار آزاد قیمت‌ها را کاهش داده‌اند.  در این باره اصحابی نیز می‌گوید: این شگردی است که برخی از کسبه برای به فروش رساندن کالاهای قدیمی‌ خود در بازار به کار می‌بندند. به گفته این فعال بازار، در شرایط این چنینی برخی از فعالان بازار لپ‌تاپ‌های قدیمی ‌را با قیمت ارزان‌تر از سابق به فروش رسانده و ادعا می‌کنند که همگام با نوسان نرخ ارز حرکت کرده‌اند.
فعالان بازار که معتقدند بازار تا زمان ثابت شدن نرخ ارز وضعیتی مشخص نخواهد داشت گفتند؛ همه چیز به نرخ ارز بستگی دارد و باید منتظر بود و دید رقم نهایی که برای نرخ دلار در نظر گرفته می‌شود چه رقمی‌ است!


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :