آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 38812
تاریخ انتشار : 3 آذر 1392 11:29
تعداد بازدید : 635

آمریکا، بازنده مسابقه ابررایانه ها

در حالی که اروپا، ژاپن و چین برنامه های دقیقی برای ساخت سریع ترین ابررایانه جهان تا سال 2020 تنظیم کرده اند، آمریکا هنوز در این زمینه سرگردان و بی برنامه است.

 خبرگزاری فارس- صاحب‌نظران و متخصصان آمریکایی معتقدند که نخستین بار در دهه‌های اخیر ایالات متحده ممکن است جایی در میان کشورهای سازنده برترین ابررایانه جهان نداشته باشد و این مساله زنگ‌های خطر را برای آن به صدا درآورده است.
در حال حاضر چند شرکت آمریکایی مانند HP، IBM و اینتل بر بازار رایانه‌های پرسرعت مسلط هستند و در فهرست شرکت‌های سازنده قوی‌ترین ابررایانه‌ها HP، IBM و Cray به ترتیب 39، 33 و 10 درصد از سهم بازار را به خود اختصاص
داده‌اند.
شرکت انگلیسی Arm Holdings در حال طراحی تراشه‌های جدید ARM است که تا سال 2020 در طراحی نسل جدید ابررایانه‌ها به کار گرفته خواهند شد. کشورهای اروپایی با همکاری هم قصد دارند در مجموع 6/1 میلیارد دلار را صرف ساخت ابررایانه‌های جدید کنند. اما بودجه آمریکا در این زمینه حتی هنوز مشخص هم نشده است.
چین هم در حال ساخت ابررایانه خاص خود موسوم به Tianhe-2 است که قبل از سال 2020 روانه بازار می‌شود. سرعت این ابررایانه به 34 پتافلاپ خواهد رسید. این کشور تا سال 2015 هم دو ابررایانه با سرعت 100 پتافلاپ می‌سازد که سخت‌افزارهای آنها کاملا چینی است.
کارشناسان موسسه تحقیقاتی آی دی سی می‌گویند برنامه‌ریزی‌های چین در این زمینه حداقل دو سال از ایالات متحده جلوتر است.
در همین حال ژاپن هم تا قبل از سال 2020 ابررایانه‌ای خواهد ساخت که با مصرف 30 مگاوات انرژی چشم‌ها را خیره خواهد کرد. سرعت این ابررایانه هنوز مشخص نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :