آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3842
تاریخ انتشار : 22 آذر 1390 9:23
تعداد بازدید : 1047

شرکت های مخابراتی موظف به پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات شدند

معاون سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به اجرای پایلوت دسترسی اتصال کاربران به شبکه ملی اطلاعات گفت: براساس مصوبه 120 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات، شرکت های PAP و شرکت مخابرات، موظف به پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات شدند.

خبرگزاری مهر- علی اصغر انصاری روز گذشته در نشست خبری در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران الکامپ 2011 گفت: شبکه ملی اینترنت هم‌اکنون در مخابرات تهران اجرا شده و به این وسیله پهنای باند بیش از 128 کیلوبیت بر ثانیه را برای کاربران داخلی فراهم خواهد کرد.

دستیابی به سهم 2 درصدی تولید ناخالص داخلی در بخش نرم‌افزار امنیت
انصاری گفت: براساس تکالیف برنامه پنجم، آیین‌نامه حمایت از صنعت باید به گونه‌ای تعریف شود که سهم تولید ناخالص داخلی کشور از محل صنایع فناوری اطلاعات به خصوص در بخش نرم‌افزار و امنیت به 2 درصد برسد که این 2 درصد منهای سهم ارتباطات است.
معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران با اشاره به ایجاد دیتاسنترهای استانی افزود: مراکز داده در استان‌ها به صورت ابری شکل خواهد گرفت؛ هم‌اکنون دیتاسنتر استان بوشهر افتتاح شده و در ابتدای سال آینده دو دیتاسنتر نیز توسعه می‌یابد و باقی دیتاسنترها نیز در سایر استان‌ها ایجاد خواهد شد.
وی با بیان اینکه در برنامه پنجم توسعه تکالیف محوله به سازمان فناوری اطلاعات ایران در سه فاز ساماندهی، گذر و تصویب (مطلوب) تقسیم شده است، گفت: فاز نخست (ساماندهی) در طول سال 90، فاز دوم (گذر) در طول سال 91 و فاز (تصویب و مطلوب) از سال 92 تا پایان برنامه پنجم عملیاتی خواهد شد.
انصاری افزود: در فاز ساماندهی، سامانه IP آدرس به مرحله بهره‌برداری رسیده؛ این سامانه مصوبه جلسه 106 کمیسیون تنظیم مقررات و ارتباطات است که توسط ثبت‌کنندگان محلی IP آدرس مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین هم‌اکنون سند مهاجرت از IP نسخه 4 به IP نسخه 6 تصویب شده است.

نخستین فاز سیستم عامل بومی افتتاح می‌شود
انصاری با بیان اینکه سال آینده سال بهره‌برداری از پروژه‌هاست، گفت: در سال آینده نخستین فاز سیستم عامل بومی افتتاح می‌شود که منابع این سیستم عامل، در اختیار خودمان است. همچنین در سال آینده مهاجرت از IP نسخه 4 به IP نسخه 6 را آغاز خواهیم کرد.
معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران افزود: امروز سرویس جدیدی در درگاه خدمات الکترونیک ایران رونمایی می‌شود که در این سرویس تمامی اطلاعات مربوط به کشور ایران، به صورت مصوب ارایه می‌شود و در آینده نزدیک این سرویس، امکان به اشتراک‌گذاری تصویر را به صورت دانشنامه خواهد داشت.
وی در مورد عدم گواهینامه امنیتی در ایمیل ملی گفت: راه‌حل‌های برطرف کردن این مشکل در حال پیگیری است؛ اما با توجه به اینکه در شرایط تحریم هستیم، باید راه‌حل مناسب با شرایط‌مان را برای این موضوع پیدا کنیم.

مرکز ملی توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز راه‌اندازی شد
انصاری همچنین در مورد اینکه آیا پورتال ایران مورد حمله هکرها و نفوذگران قرار می‌گیرد، گفت: مراکز SOC و MOC را در اختیار داریم که از طریق این مراکز متوجه می‌شویم کسانی دایما سعی به نفوذ به این سامانه را دارند.وی ادامه داد: میزان حملات، بسته به شرایط زمانی متفاوت است و در برخی موارد و مصادف با انتشار برخی از اخبار، حمله‌ها زیاد می‌شود که این حمله‌ها از داخل و خارج از ایران صورت می‌گیرد و معمولا نیز از چند نقطه مشخص است.معاون توسعه و مدیریت شبکه سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: همچنین هم‌اکنون مرکز ملی توسعه نرم‌افزارهای متن‌باز در سازمان فناوری اطلاعات ایران راه‌اندازی شده است که این مرکز به صورت رسمی موضوع مهاجرت به نرم‌افزارهای متن‌باز را دنبال می‌کند.
وی ادامه داد: برای مهاجرت به نرم‌افزارهای متن‌باز، برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی لازم بود که این مرکز چارچوب‌‌های لازم را تهیه خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :