آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3830
تاریخ انتشار : 21 آذر 1390 23:31
تعداد بازدید : 702

كارشناس ارتباطات تاكيد كرد:

كيفيت شبكه زيرساخت كشور در گرو استفاده از فناوري هاي جدید است

يك كارشناس ارتباطات معتقد است كه تعرفه مكالمات بين المللي براساس ميزان عرضه و تقاضا و توافق مسوولان ذي ربط كشور ها تعيين مي شود و تلاش شركت ارتباطات زيرساخت كشورمان چنين كاهش تعرفه اي را به دنبال داشته است.

ایسنا- تيمور كرمي، مديركل پيشين بازرسي شركت ارتباطات سيار ایران با اشاره به اينكه در حوزه ارتباطات بين‌المللي، تغيير تعرفه‌ها بايد در راستاي حفاظت از حقوق مشتريان باشد، گفت: پس از رعايت اين موضوع بررسي و تدوين تعرفه‌هاي جديد انجام و پيشنهاد نرخ تعرفه‌ها توسط شركت ارتباطات زيرساخت به مراجع ذي‌ربط همچون رگولاتوري صورت مي‌گيرد كه البته اين روند بخشي از وظايف شركت زيرساخت است و در تعيين تعرفه‌هاي جديد نيز روال مذكور رعايت شده است.
وي ادامه داد: البته بايد در پاسخ به عده‌اي كه مي‌گويند اگر رگولاتوري تعرفه‌ها را تصويب مي‌كند، پس چرا زيرساخت مذاكرات را انجام مي‌دهد، گفت كه همكاري با اپراتورهاي مخابراتي بين‌المللي در زمينه‌ تبادل ارتباطات، ترانزيت ترافيك و مذاكره‌ با اپراتورهاي مخابراتي از وظايف شركت زيرساخت است.
مديركل پيشين بازرسي ارتباطات سيار در پاسخ به اين سوال كه آيا واقعا نتيجه چنين مذاكراتي مي‌تواند 75 درصد كاهش تعرفه را به دنبال داشته باشد، گفت: تعرفه‌ مكالمات بين‌المللي براساس ميزان عرضه و تقاضا و توافق مسوولان ذي‌ربط كشور‌ها تعيين مي‌شود؛ بنابراين حاصل تلاش شركت زيرساخت به اعلام تعرفه‌ جديد منتج شده است.
او با بيان اينكه راهبري، مديريت و ساماندهي در زمينه‌ ايجاد، توسعه، تامين، نظارت، نگهداري و بهره‌برداري از شبكه‌ ارتباطات زيرساخت كشور با استفاده از فناوري‌هاي نوين ارتباطي به‌عنوان يكي از اهداف شركت زيرساخت تلقي مي‌شود، بیان كرد: شبكه مايكروويو، شبكه‌ اصلي فيبر نوري بين استاني و ايستگاه‌هاي زميني يا ماهواره‌‌اي مخابراتي مرتبط با زيرساخت، مراكز سویيچينگ راه دور بين استاني و بين‌المللي، مديريت هر نوع ترافيك صوت و تصوير و داده‌ مورد نياز كشور به‌عنوان شبكه‌ زيرساخت راه دور و بين‌الملل مخابرات تلقي مي‌شود.
او ادامه داد: بنابراين شركت به ارایه‌ سرويس تحت فناوري TDM ملزم نيست و بايد از فناوري‌هاي نوين و استاندارد استفاده كند تا بتواند كيفيت شبكه را ارتقا داده و به كاهش هزينه و قيمت تجهيزات و تعرفه‌ مكالمات منجر شود.
كرمي درباره اينكه با اعلام نرخ جديد گاه سقف نرخ‌هاي VoIP بيشتر از نرخ مصوب شركت زيرساخت است و آيا با شرايط کنونی بخش خصوصي حاضر به همكاري در اين زمينه مي‌شود، عنوان كرد: قرار‌داد با ارایه‌دهندگان خدمات تلفن اينترنتي براي زمان معين پيش‌بيني شده بود و از طرف ديگر با توجه به اينكه قرار‌داد جديد پيمانكاران ترافيك بين‌المللي هنوز نهايي نشده است، پيمانكاران براي ادامه‌ همكاري مي‌توانند تصميم‌گيري كنند.
وي همچنين درباره اساس تغيير تعرفه تاكيد كرد: تعرفه 384 ريال براساس مذاكره مديران و كارشناسان شركت زيرساخت با طرف‌هاي خارجي و اعلام موافقت طرفين و نظر سازمان تنظيم مقررات و ارتباطات تعيين و ابلاغ شده است.
مديركل پيشين بازرسي ارتباطات سيار با اشاره به اينكه تعرفه جديد به هيچ عنوان به معني سود مضاعف بيش از 75 درصدي زيرساخت در ارتباط با اين 17كشور نيست، گفت: محدوديت در توسعه تجهيزات مخابراتي سنتي از جمله مراكز مغناطيسي و الكترومكانيكي EMD و سيستم‌هاي انتقال آنها و هزينه‌ سنگين خريد تجهيزات و نصب و نگهداري آنها باعث اختراع و استفاده از فناوري‌هاي مخابراتي با كيفيت و قيمت مناسب شد و در نتيجه تعرفه مكالمات در هر زمان براساس فناوري و قيمت تجهيزات تعيين مي‌شود.
او ابراز كرد: با توجه به تغييرات سريع فناوري اطلاعات و ارتباطات، بازنگري در نرخ تعرفه‌ها امري اجتناب‌ناپذير است بنابراين اعلام قيمت‌هاي متفاوت براي مكالمات بين‌المللي كشور‌هاي مختلف و در طول زمان امري طبيعي است و از طرف ديگر اكثر استفاده‌كنندگان از امكانات ارتباطي بين‌الملل، هموطنان و يا خانواده آنان هستند كه انتظار تعيين تعرفه‌ معقول را دارند.
كرمي درباره اينكه چگونه امكان دارد يك دقيقه تماس در داخل كشور گران‌تر از تماس با خارج كشور باشد، عنوان كرد: استفاده از فناو‌ري‌هاي نوين و همچنين افزايش ظرفيت‌ سيستم‌هاي ارتباطي و فناوري اطلاعات در كاهش قيمت تمام شده و تعرفه‌ تماس براي داخل و خارج از كشور تاثير عمده دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :