آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3827
تاریخ انتشار : 21 آذر 1390 22:49
تعداد بازدید : 602

بر اساس انعقاد تفاهم‌نامه بین دفتر فناوری اطلاعات نهاد ریاست جمهوری و سازمان توسعه و تجارت

تشکل های IT مورد حمایت قرار می گیرند

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت و مدیرکل سازمان توسعه و تجارت روز گذشته طی یک نشست مطبوعاتی ضمن تشریح فعالیت و عملکرد این سازمان گفت: براساس تفاهم نامه منعقد شده با دفتر فناوری اطلاعات نهاد ریاست جمهوری از فعالیت های آموزشی و تشکل های مرتبط با حوزه IT حمایت می کنیم.

فناوران- حمید صافدل افزود: در همین راستا و به منظور حمایت و توسعه فناوری اطلاعات، اعزام هیات‌های تجاری و برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی را در دستور کار داریم.
وی اضافه کرد: عملکردهای موجود سازمان توسعه و تجارت طی سال‌های گذشته نشان از رشد و توسعه فناوری اطلاعات است.
وی همچنین در ادامه نشست با اشاره به معوقات جوايز صادراتي گفت: مبلغ اوليه براي پرداخت اين معوقات به ميزان صد ميليارد تومان در حساب وزارت صنعت، معدن و تجارت واريز شده و منتظر گام بعدي هستيم.
صافدل در مورد موافقت‌نامه‌هاي تجارت آزاد ايران عنوان كرد: هم اكنون ايران تنها با كشور ونزوئلا موافقت‌نامه تجارت آزاد دارد و علاوه بر اين در هفته جاري يا هفته‌ آينده در دستور كار مجلس موضوع موافقت نامه تجارت آزاد با سوريه قرار خواهد گرفت و در صورت تصويب اين موافقت‌نامه منعقد خواهد شد. وي در مورد ميزان ممنوعيت تعرفه‌هاي وارداتي ايران عنوان كرد: در شرايط فعلي در مورد 700 رديف تعرفه وارداتي وزارت جهاد كشاورزي اعلام نظر مي‌كند. اما هم اكنون براساس ماده 40 قانون امور گمركي براي برخي از كالاها ممنوعيت واردات به صورت مشروط وجود دارد كه از جمله آنها اسلحه است. همچنين مشروبات الكلي و گوشت خوك ممنوعيت شرعي دارند.
به گفته صافدل، از 7 هزار رديف تعرفه واردات ايران به جز محصولات كشاورزي صد رديف تعرفه ممنوعيت دارد كه اين ميزان 5/1 درصد مي‌شود.
رييس سازمان توسعه تجارت ايران همچنين با ارایه آمار تجارت هشت ماهه نخست امسال گفت: طي اين مدت بيش از 28 ميليارد دلار صادرات (با احتساب ميعانات گازي) و همچنين 40 ميليارد دلار واردات داشته‌ايم. نسبت صادرات به واردات طي ماه هشتم امسال با احتساب ميعانات گازي 69 درصد و بدون ميعانات گازي 53 درصد بوده است به عبارتي ما به ازاي هر دو واحد واردات يك واحد صادرات داشته‌ايم.
وی اضافه کرد: صادرات خدمات فنی و مهندسی نیز در این مدت به 2 میلیارد و 862 میلیون دلار رسیده است.
وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تغییر در نحوه ارایه کارت بازرگانی اظهار داشت: تفاهم‌نامه‌ای به تازگی میان سازمان توسعه تجارت ایران و اتاق‌های بازرگانی و تعاون به امضا رسیده که در چارچوب آن، قرار بر این است که در حوزه آموزش و رتبه‌سنجی کارت‌های بازرگانی مواردی لحاظ شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :