آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3818
تاریخ انتشار : 19 آذر 1390 9:52
تعداد بازدید : 2832

الکامپ 17 ساله شد

هفدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی (الکامپ 2011) پس از فراز و نشیب‎های بسیار، با یک روز تاخیر، امروز با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت در محل نمایشگاه های بین المللی افتتاح می شود. نمایشگاهی که چند سالی است با شروع فصل پاییز تب آن بالا می گیرد و حاشیه های آن تیترهای مطبوعات را متوجه خود می کند. حاشیه هایی که از سال 82 یعنی زمانی که نخستین بار انجمن شرکت های انفورماتیک به عنوان تنها تشکل منسجم فناوری اطلاعات کشور مجری برگزاری الکامپ نهم شد، رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت و تا امروز که برگ هفدهم الکامپ ورق می خورد، ادامه یافته است.

گزارش: فخری زارع

آنچه بر الکامپ گذشت
سال 74 نخستین بار نمایشگاه فناوری اطلاعات کشور با هدف نمایش دستاوردها و توان رقابتی شرکت‌های فعال در زمینه کامپیوتر برگزار شد. این نمایشگاه در دوره‌های زمانی نامنظم و با نام‌های مختلف طی سال‌های بعد نیز برگزار شد تا اینکه سال 82 پس از رایزنی های بسیار مجوز الکامپ نهم به نام انجمن شرکت‌های انفورماتیک صادر شد. سال بعد نیز مجددا صنف، مجری برگزاری نمایشگاه الکامپ دهم بود و به این ترتیب می‌رفت تا نمایشگاهی قوی نه تنها در تقویم نمایشگاهی کشور بلکه در سطح خاورمیانه داشته باشیم. اما در الکامپ یازدهم ورق برگشت و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی با استفاده از چند دستگی صنف، خود اجرای الکامپ را به دست گرفت. اما به جرات می‌توان گفت الکامپ یازدهم به دلیل افزایش سطح توقع شرکت‌کنندگان و بازدیدکنندگان نمایشگاهی ضعیف در تاریخ الکامپ بود. در سال‌های بعد، الکامپ دوازدهم، سیزدهم و چهاردهم برگزار شد که این نمایشگاه‌ها نیز در شان صنف فناوری اطلاعات نبود ولی نظم به مراتب بهتری از الکامپ یازدهم داشت.
پس از برگزاری جلسات متعدد بین مسوولان سازمان نظام صنفی رایانه‌ای و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی، این گونه مقرر شد که سازمان مدیریت الکامپ پانزدهم را برعهده داشته باشد البته در دقایق پایانی قضیه به گونه‌ای دیگر اتفاق افتاد. اما سال گذشته مسوولان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به هیچ وجه کوتاه نیامده و سرانجام موفق شدند سه ماه مانده به تاریخ برگزاری الکامپ شانزدهم، مجوز آن را بگیرند.
الکامپ شانزدهم پس از پنج سال دوباره به صنف بازگشت و با وجود برخی کاستی‌ها، دوباره جان گرفت. مسوولان نظام صنفی رایانه‌ای در فرصت محدودی که در اختیار داشتند مراحل ثبت نام، غرفه آرایی، جلسات و غیره را به طور کاملا شفاف اطلاع‌رسانی کردند و با پایان یافتن الکامپ شانزدهم دغدغه‌های الکامپ هفدهم آغاز شد.
و اما الکامپ هفدهم
حاشیه‌های الکامپ هفدهم خیلی زود شروع شد. هنوز چند روزی از برگزاری الکامپ شانزدهم نگذشته بود که وثیقه یکصد میلیونی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای توسط شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ضبط شد و در فاصله کوتاهی پس از آن سازمان به دور از هیاهو و اطلاع‌رسانی، مجوز برگزاری این رویداد مهم را به نام یکی از پیمانکاران شرکت سهامی نمایشگاه‌ها صادر کرد.
در این میان شرکت مجری تا یک هفته قبل از برگزاری نمایشگاه از اطلاع‌رسانی در مورد تعداد شرکت‌ها و فضای اختصاص‌ یافته به آنها و بسیاری موارد دیگر اجتناب کرد که موجب شد، مهم‌ترین رویداد فناوری اطلاعات کشور برخلاف سال‌ گذشته در سکوت کامل خبری برگزار شود و به غیر از برگزاری یک نشست خبری،  آنچه در این مدت توسط مطبوعات به آن پرداخته شد، اغلب حرف‌های گله‌آمیز شرکت‌های متقاضی حضور در نمایشگاه  و متولیان  صنف بود.
مجری الکامپ هفدهم در نشست خبری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، اعلام کرد: ایران الکامپ 2011 به عنوان بزرگ‌ترین رویداد فناوری اطلاعات کشور با شعار " ایران الکامپ؛ آینده امروز" در مدت پنج روز برگزار خواهد شد و 600 شرکت داخلی و خارجی از کشورهای چین، تایوان، اندونزی، فرانسه، نروژ، ژاپن، کره جنوبی، هلند، انگلیس، ایتالیا، سنگاپور، آلمان، سوییس، کانادا، هند و روسیه آخرین دستاوردهای خود در زمینه الکترونیک، کامپیوتر، تجارت الکترونیکی، سخت‌افزار و نرم‌افزار و تجهیزات مرتبط  را در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌دهند.
به هر حال چهار روز دیگر پرونده الکامپ هفدهم بسته می‌شود و قضاوت در مورد کمیت و کیفیت نمایشگاه را باید به آن زمان موکول کرد.
کلام آخر
آنچه مسلم است، نمایشگاه 17 ساله الکامپ تاکنون روزهای پر تلاطمی را پشت سر گذاشته و بسیاری از شرکت‌های سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، امنیتی، شبکه و غیره همچنان روزهای سخت و رکودهای فصلی را به امید حضور در این نمایشگاه و رونق به کسب‌وکار خود می‌گذرانند. این امر بر برگزاركنندگان دولتی و خصوصی پوشیده نیست. بنابراین باید در هر سطح و مقامی تلاش کرد تا با برگزاری نمایشگاهی با کیفیت بالا و معرفی توان داخلی حوزه IT، اسباب رشد و رونق تجارت فناوری اطلاعات را فراهم کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :