آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3814
تاریخ انتشار : 19 آذر 1390 9:43
تعداد بازدید : 562

ايجاد زيرساخت هاي پايدار براي اجراي طرح هاي IT محور در گمرك

با اجراي سامانه جامع گمرک نوين، تمامي فرآيندهاي ارتباطي گمرک و اداره بندر تحت يک سيستم مديريت مي شود.

ایسنا- علي بعيدي مديرکل دفتر آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات گمرک گفت: سامانه جامع گمرك نوين موجب مي‌شود تا تمامي فرآيندهاي ارتباطي گمرک با اداره بندر که قبلا به صورت دستي صورت مي‌گرفت، مکانيزه و تحت يک سيستم مديريت شود.
وي به كارگيري شيوه‌هاي نوين مديريتي و فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطي در گمرك،‌ نيروي آموزش ديده و متخصص و وجود قوانين و مقررات شفاف را از ويژگي‌هاي گمرك نوين
 برشمرد.
بعيدي همچنين به مزيت‌هاي سامانه جامع نوين ترخيص کالا در گمرک اشاره و خاطرنشان كرد: اين سامانه موجب صرفه‌جويي در زمان و تسريع در فعاليت‌هاي بازرگانان مي‌شود و کاهش تشريفات گمرکي و تسريع در ترخيص کالا را با استقرار آن شاهد خواهيم بود.
مديرکل دفتر آمار و فناوري اطلاعات و ارتباطات گمرک در ادامه اظهار داشت: زمزمه‌هاي فناوري اطلاعات در سازمان گمرک از سال 71 شكل گرفت و اولين گام در سال 75 با پيگيري سيستم آسيكودا برداشته شد تا اينكه در سال 76 راه‌اندازي پايلوت آن را در گمرك تجاري مهرآباد داشتيم.
بعيدي افزود: اگرچه منبع اصلي داده‌هاي سيستم آسيكودا را در اختيار نداشتيم و در تغيير اين نرم‌افزار دست‌مان باز نبود ولي امروز خرسنديم كه سيستم آسيكودا موجب شد تا خودمان را با يك سيستم استاندارد تطبيق دهيم.
وي در عين حال ضرورت اجراي طرح‌هاي مبتني بر فناوري اطلاعات در گمرك را مورد تاكيد قرار داد و گفت: در بخش فناوري اطلاعات گمرك به دليل ضعف در زيرساخت‌هاي ارتباطي و ناكافي بودن زيرساخت‌هاي مخابراتي با چالش‌هايي روبه‌رو هستيم كه انتظار مي‌رود با ايجاد زيرساخت‌هاي امن و پايدار و اجراي طرح‌هاي IT وICT محور اين نقيصه
 برطرف شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :