آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3806
تاریخ انتشار : 20 آذر 1390 9:26
تعداد بازدید : 653

آمار صادراتIT تا پايان سال به 100 ميليون دلار مي رسد

معاون كمك هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران گفت: آمار صادرات IT تا پايان سال 90 به رقم 100 ميليون دلار مي رسد.

روابط عمومي سازمان توسعه تجارت - كيومرث فتح الله كرمانشاهي در همایش ملی (خدمات الکترونیکی با رویکرد تحولی نوین در توسعه پایدار) كه در دانشکده اقتصاد دانشگاه الزهرا برگزار شد، اظهار داشت: اقدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت از سال 1373 در زمینه تجارت الکترونیکی آغاز شده است که از آن جمله می‌توان به راه‌اندازی شبکه‌های اطلاع‌رسانی، توسعه کمی و کیفی بسترهای خدمات الکترونیکی، فراهم كردن تسهیل تجاری و توسعه تجارت الکترونیکی و غیره اشاره كرد.
کرمانشاهی گفت: 186 کشور سالانه با بانک جهانی در طرحی تحت عنوان Doing business  همکاری می‌کنند که براساس معیارهای درنظر گرفته شده سه عامل مهم زمان، هزینه و تعداد اسناد به عنوان واحد سنجش رتبه هر کشور در تجارت فرامرزی قلمداد می‌شود که با به‌کارگیری خدمات الکترونیکی به خوبی می‌توان این سه عامل را بهبود بخشید تا پنجره واحد شکل بگیرد.
وي تصريح كرد: پنجره واحد نقطه‌ای است که امروز تمام واحدهای کشور در حوزه، خدمات الکترونیکی و تجارت الکترونیکی باید به آن دسترسی پیدا کنند به این ترتیب که همه اطلاعات را بتوانند از یک منبع واحد اخذ كنند.
معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت ايران همچنین به شاخص‌های تجارت فرامرزی اشاره كرد و افزود: راه‌اندازي و يا ارتقای سيستم مبادلات الكترونيكي، ارتقای سيستم مديريت گمركات، ارتقا و بهبود مراحل و عمليات بندري، كاهش تعداد  اسناد تجاري، ارتقا و بهبود فرآيند‌هاي بازرسي، ايجاد و يا ارتقای سيستم پنجره واحد تجاري، انعقاد موافقت‌نامه‌هاي همكاري فرامرزي به عنوان عوامل موثر در بهبود شاخص تجارت فرامرزي هستند.
 معاون كمك‌هاي تجاري سازمان توسعه تجارت در بخش ديگري از سخنان خود گفت: سازمان‌های توسعه تجارت ایران، سرمایه‌گذاری، گمرک، استاندارد، بنادر  و دریانوردی، بانک مرکزی، بیمه مرکزی، راه آهن، حمل و نقل ، اتاق بازرگانی و غیره به عنوان سازمان‌های دخیل در تعیین عملکرد شاخص تجارت فرامرزی کشورمان هستند.
وی افزود: زمان به عنوان مهم‌ترین عامل تاثیرگذار در تجارت فرامرزی بوده که با به‌کارگیری خدمات الکترونیکی، تجارت الکترونیکی و آموزش الکترونیکی می‌توان آن را کاهش داد و درنتیجه به رتبه مطلوبی در زمینه شاخص‌های تجارت فرامرزی برسیم.
كرمانشاهي افزود: در یکی از شاخص‌ها، زمان مورد نیاز برای صادرات در کشور امارات هفت روز است که این زمان در ایران 25 روز است که با توجه به این امر رتبه امارات 3 و رتبه ایران 138 بوده که امیدواریم در این زمینه ارتقا پیدا کنیم.
معاون كمك‌هاي تجاري همچنين به آمار صادرات IT در كشور اشاره كرد و گفت: در سال جاري حدود 70 ميليون دلار صادرات IT داريم كه انتظار داريم تا پايان امسال به رقم 100 ميليون دلار برسيم، اين در حالي است كه كشور هند 60 ميليارد دلار تنها در حوزهIT صادرات داشته است.
وی ادامه داد: از جمله اقدامات وزارت صنعت، معدن و تجارت می‌توان به صدور گواهی دیجیتال، امضای دیجیتال، ایران کد و غیره اشاره كرد.
كرمانشاهي گفت: سازمان توسعه تجارت ايران نيز اقدامات گسترده‌اي در زمينه‌هاي مختلف الكترونيك و حمايت از صادركنندگان اين حوزه انجام داده كه ايجاد پورتال (پايگاه اطلاع‌رساني تجارت خارجي)، Made in iran (نرم‌افزار نمايشگاه مجازي)، آمارش، پذيرش، ارزش، يارانش، ثبتارش و غیره از جمله اين اقدامات است.
وي تصريح كرد: همچنين همكاري و هماهنگي با اتحاديه صادركنندگان نرم‌افزار ايران، پرداخت 8 درصد جايزه به بخش IT، پوشش بخشي از هزينه‌هاي تبليغات در خارج از كشور، پوشش بخشي از هزينه‌هاي برگزاري و حضور در نمايشگاه‌هاي خارج از كشور و به خصوص نمايشگاه‌هايي كه به صورت الكترونيكی برگزار شوند از ديگر اقدامات سازمان توسعه تجارت ايران است.
وي گفت: برای اینکه تقسیم کار ملی کرده باشیم، نقشه راهی را در حوزه تسهیل سازی تجارت در سال 1390 ترسیم کرده‌ایم که با این تقسیم وظایف می‌توانیم تمامی عوامل و به خصوص عامل زمان را در تجارت فرامرزی کاهش دهیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :