آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3803
تاریخ انتشار : 20 آذر 1390 9:17
تعداد بازدید : 1137

تشریح نحوه کنترل هواپیمای پیشرفته جاسوسی آمریکا توسط ایران

فرمانده نیروی هوافضای سپاه چگونگی کنترل هواپیمای پیشرفته جاسوسی آمریکا به دست متخصصان جنگ الکترونیک نیروهای مسلح ایران را تشریح کرد.

خبرگزاری مهر- سردار سرتیپ پاسدار امیرعلی حاجی زاده اعلام کرد: اخیرا با اطلاعات جمع‌آوری شده و مراقبت‌های دقیق الکترونیکی مشخص شد این هواپیما قصد نفوذ و جاسوسی بر فراز کشورمان را دارد که پس از ورود این هواپیما به فضای شرق کشور، این هواپیما در کمین‌گاه الکترونیکی نیروهای مسلح قرار گرفت و با حداقل خسارت در ایران به زمین نشانده شد.
طول دو بال این هواپیما حدود 26 متر، طول بدنه 5/4 متر و ارتفاع آن یک متر و 84 سانتی متر است و دارای سیستم‌های پیشرفته جمع‌آوری اطلاعات در ابعاد الکترونیکی، تصویری و مخابراتی و سامانه‌های راداری مختلف است.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: این هواپیما از جهت نوع ساخت و پوشش، رادار گریز طراحی شده و از حیث فناوری آخرین نمونه هواپیماهای پیشرفته‌ای است که آمریکا مورد استفاده قرار می‌دهد.
سردار حاجی زاده با بیان اینکه فناوری به کار رفته در این هواپیما قبلا در هواپیماهای B2 و F35 نیز استفاده شده است، گفت: هدایت این هواپیما توسط ماهواره و همچنین ایستگاه‌های زمینی در افغانستان و آمریکا صورت می‌پذیرد.
فرمانده نیروی هوافضای سپاه افزود: کارشناسان و متخصصان نظامی به خوبی واقفند که این هواپیما چه اطلاعات تکنولوژیکی ذی قیمتی با خود دارد.
جدیدترین اطلاعات از هواپیمای 170-RQ تصاحب شده در ایران
پهپاد 170-RQ تصاحب شده توسط نیروهای مسلح ایران از مدرن‌ترین پهپادهای ارتش آمریکاست که طراحی آن شبیه به جنگنده بمب‌افکن‌های رادار گریز است و از سال 2009 به صورت رسمی شروع به کار کرده است.
 نکته حایز اهمیت آن این است که این پهپاد فوق پیشرفته با توجه به قابلیت‌های جاسوسی آن تا پیش از این صرفا در اختیار سازمان سیا قرار داشته که از حالا باید گفت این انحصار توسط ایران شکسته شده است.
 این پهپاد دارای رادارهای فوق پیشرفته با قابلیت کنترل از راه دور و دارای قابلیت هدایت از خود آمریکاست.
 این هواپیما با وزنی بیش از 3 تن با هر بار سوختگیری تا یکهزار و 500 کیلومتر پرواز می کند ودارای توانایی تصویربرداری با لنز‌های پیشرفته و قابلیت استراق سمع بالا است و امکان تشخیص مواد رادیو اکتیو را نیز دارد.
 سازمان سیا برای یافتن محل اختفای اسامه بن لادن رهبر گروه القاعده نیز از همین نوع هواپیما استفاده کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :