آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3799
تاریخ انتشار : 20 آذر 1390 9:7
تعداد بازدید : 452

شوراي عالي IT مي خواهيم يا نمي خواهيم؟

سي ام مهرماه سال گذشته، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات در حكمي خطاب به معاون وقت فناوري اطلاعات خود و دبير شوراي عالي فناوري اطلاعات نوشت: “جناب آقاي مهندس عبدالمجيد رياضي اينک که حدود پنج سال از حضور موثر و مفيدتان در مناصب مختلف وزارت متبوع مي گذرد و درخواست اين وزارت براي تمديد ماموريت جنابعالي مورد موافقت وزير محترم دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح قرار نگرفت ... از زحمات شما تقدير مي نمايم...”

از آن زمان به بعد شوراي عالي فناوري اطلاعات به فراموشي سپرده شد و تصور همگان بر اين بود كه ضرورتي براي ادامه كار اين شورا وجود ندارد. تا اينكه روز 16 آذرماه جاري خبري كوتاه در خبرگزاري‌هاي كشور منتشر شد مبني بر اينكه رييس جمهور، رييس سازمان فناوري اطلاعات ايران را به سمت دبير شوراي عالي فناوري اطلاعات منصوب کرده است.فارغ از مشخصات و توانايي‌هاي بالقوه و بالفعل فردي كه به سمت دبيري شوراي عالي فناوري اطلاعات كشور گمارده شده، پرسش‌ها و ابهامات زيادي پيرامون اين انتصاب وجود دارد. بيش از يك سال و اندي خبري از شوراي عالي فناوري اطلاعات نبود و  ظاهرا هيچ مشكلي به علت عدم فعاليت اين شورا براي كشور پيش نيامد. اين در حالي است كه هم اكنون چيزي به نام معاونت فناوري اطلاعات در وزارت ارتباطات نداريم و ظاهرا اين سازمان دو رييسه فناوري اطلاعات كشور است كه وظايف معاونت مذكور و شوراي فناوري اطلاعات را بر عهده دارد. از شاخص‌ترين طرح‌هاي در دست شوراي عالي فناوري اطلاعات نيز طرح موسوم به “اينترانت ملي” بود كه اين طرح هم اكنون خارج از حيطه شوراي مذكور و در وزارت ارتباطات و سازمان فناوري اطلاعات در حال پيشرفت است.
اين كه شوراي عالي فناوري اطلاعات مجددا احيا شده تا چه وظيفه، طرح و ماموريت روي زمين مانده‌اي را به تحقق برساند، يكي از مهم‌ترين ابهامات انتصاب اخير است. مخلص كلام اين كه بنا به دلايلي كه براي نگارنده (و احتمالا بسياري از فعالان حوزه فناوري اطلاعات) روشن نيست، اگر در كشور به شوراي عالي فناوري اطلاعات احتياج بود، پس چرا در اين يك سال و اندي دبيري براي آن انتصاب نشد؟ اگر هم به اين شورا و خدمات آن نيازي نبود، ماجراي انتصاب اخير چيست؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :