آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37778
تاریخ انتشار : 19 آبان 1392 11:23
تعداد بازدید : 842

ماجرای کرجی گوگل چیست؟

چندی پیش تصویر جدیدی از یک کرجی شناور از گوگل، منتشر و درباره مراکز داده این شرکت یا اقدامات بعدی آن در آینده، گمانه زنی هایی انجام شد. اما گویا کم کم ماجرای این کرجی دارد مشخص می شود و اطلاعات تازه ای در مورد آن به دست رسیده است.

فناوران- رویترز در این باره نوشت، خیلی از کارشناسان با دیدن تصاویر کرجی شناور گوگل در آب‌های جزیره ترژر (Treasure) در سانفرانسیسکو حدس زدند که این تشکیلات مربوط به مرکز داده غول‌پیکر جدید این شرکت است. درواقع، این شرکت می‌خواهد با استفاده از آب این اقیانوس، هم انرژی مورد نیاز سرورهایش را تامین کند و هم می‌خواهد از آن برای سرد کردن سرورها بهره ببرد. به گزارش خبرگزاری فرانسه در آن زمان، این مرکز داده که روی یک کرجی احداث شده، برای خنک شدن از آب اقیانوس استفاده می‌کند. ابعاد این کرجی ۷۶ در ۲۱ در 4/8 متر است. علاوه بر کاهش هزینه‌های خنک کردن سرورها، قرار دادن مرکز داده در آب‌های بین‌المللی عملا آن را از نظارت‌های دولت آمریکا حفظ می‌کند.
به طور کلی، دریانوردان تنومند و بدنساز، بادبادن‌های زینتی که همانند باله‌های ماهی هستند و دوربین‌های امنیتی بسیاری که در این بارج نصب شده، همه و همه باعث شده بود که ذهن همه به سمت کارهای مرموز و اسرارآمیز گوگل متبادر شود. اما درنهایت خود گوگل اعلام کرد که این کرجی چیست! به گفته گوگل، این کرجی غول‌پیکر، یک فضای نمایشگاه فناوری است. درواقع، کرجی گوگل بین لنگرگاه‌های مختلف در سانفرانسیسکو و مناطق ساحلی دیگر در دو سال آینده حرکت خواهد کرد و این نمایشگاه متحرک را به معرض نمایش خواهد گذاشت.  طرح اولیه طراحی این بارج در دسترس رسانه‌ها قرار گرفته که نشان می‌دهد قرار است بنایی با ارتفاع ۱۵ متر و طول ۷۶ متر روی این شناور بنا شود. این بنا از بازیافت کانیترهای حمل و نقل دریایی و شیشه ساخته خواهد شد و محلی برای نمایش فناوری‌های گوگل به گردشگران خواهد بود.  در اسناد تازه گفته می‌شود که این شناور قرار است میزبان روزانه یکهزار بیننده باشد. طراحی داخلی نیز به گونه‌ای خواهد بود که به بازدیدکنندگان یادآوری می‌کند که آنها درون یک نمایشگاه شناور روی آب قرار گرفته‌اند. اینکه گوگل می‌خواهد چه چیزی برای نمایش به بازدیدکنندگان نشان بدهد، سوالی است که فقط با انتظار پاسخ داده می‌شود. ولی چیزی که مشخص است این است که این موضوع آنقدر برای گوگل جذابیت دارد که برای راه‌اندازی آن چنین نقشه‌ای می‌کشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :