آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37777
تاریخ انتشار : 19 آبان 1392 11:22
تعداد بازدید : 753

اسنودن چگونه این همه اطلاعات دارد؟

ادوارد اسنودن بعد از افشاگری هایش، جنجال بزرگی در جهان به پا کرد. اما تاکنون کسی این مساله را بیان نکرده که اصلا اسنودن از چه طریقی به این حجم از اطلاعات محرمانه آژانش امنیت ملی آمریکا دسترسی پیدا کرده است.

به تازگی اسنودن در این باره گفته که از طریق متقاعد کردن همکارانش در آژانس امنیت ملی آمریکا برای در اختیار قرار دادن رمز عبورشان توانسته به بخشی از اطلاعات امنیتی محرمانه‌ای که بعد آنها را افشا کرده است دست یابد.
رویترز- اسنودن به شیوه‌های مختلف حدود ۲۰ تا ۲۵ تن از همکاران سابق خود در هاوایی را راضی کرده بود تا رمز عبور خود را در اختیار وی قرار دهند؛ امری که به اسنودن این امکان را داد تا به بخشی از اسنادی که بعد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت دست یابد.
بنابر گفته خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع نزدیک به تحقیقات انجام ‌شده پیرامون افشاگری‌های اسنودن در آمریکا، اسنودن همکاران خود را متقاعد کرده بود که به رمز عبور آنها به عنوان مدیر بخش کامپیوتر احتیاج دارد. یک منبع آگاه دیگر در گفت‌وگو با رویترز گفت که برخی از کارکنان که رمز عبور سیستم‌های خود را در اختیار وی گذاشته بودند بازجویی و از ماموریت‌های خود منفک شده‌اند. با این همه مشخص نیست که آیا این افراد به مشاغل دیگری در آژانس امنیت ملی گماشته یا اخراج شده‌اند. همچنین مشخص نیست که این افراد با ارایه رمز عبور خود به فردی دیگر چه مقرراتی را نقض کرده‌اند.
ادوارد اسنودن بهار گذشته برای حدود یک ماه در دفتر هاوایی آژانس امنیت ملی آمریکا مستقر بود و در آنجا کار کرد که طی این مدت توانست به هزاران سند محرمانه دست یابد و آنها را دانلود کند.
اطلاعات به دست آمده‌ جدید درباره شیوه کار اسنودن مشخص می‌کند که گاهی بهترین و حرفه‌ای‌ترین سیستم‌های امنیتی در برابر خطرهای ساده امنیتی کارا نیستند. در آژانس امنیت ملی آمریکا که به پیشرفته‌ترین سیستم‌ها برای حفاظت از اطلاعات طبقه‌بندی‌شده مجهز است رد و بدل کردن رمز عبور برای نشت اطلاعات در مقیاسی جهانی کافی بود. در جهان اطلاعات ‌طبقه‌بندی‌شده یکی از چالش‌های اصلی مرز بین اعتماد و بی‌اعتمادی به عوامل داخلی و خارجی است.
یک تحلیلگر امنیتی به رویترز گفت که مشکل بسیاری از سازمان‌ها در تله افتادن توسط عوامل داخلی‌ است. چون فرض بر این است که "اگر از اعضای داخلی سازمان هستی، قابل اعتمادی." بنا به گفته دست‌اندرکاران، تحقیقات درباره میزان نفوذ امنیتی که اسنودن در آژانس امنیت ملی آمریکا داشته "کند" پیش می‌رود، چراکه اسنودن موفق شده بسیاری از نشانه‌ها را که دال بر چگونگی کسب اطلاعات او است را بر ملا کند.
در حالی که دولت آمریکا مدعی است که می‌داند اسنودن به چه داده‌هایی دسترسی یافته است،  بازرسان پرونده نسبت به این موضوع دیدی مثبت ندارند و نمی‌توانند با اطمینان از اینکه چه میزان داده و چه داده‌هایی به دست اسنودن رسیده است سخن بگویند. موضوع دسترسی اسنودن به داده‌های طبقه‌بندی‌شده آژانس امنیت ملی آمریکا از طریق متقاعد کردن همکاران آژانس برای ارایه رمز عبورهایشان در هنگام تصویب طرحی در سنای آمریکا مشخص شده است. این طرح درباره ارتقای امنیت اطلاعات محرمانه آمریکاست. براساس بخشی از این طرح، پیمانکاران امنیتی آمریکا ملزم هستند هر اتفاقی که موجب نفوذ به شبکه‌های اطلاعاتی آنها شد را سریعا به آژانس‌های امنیتی گزارش دهند. ادوارد اسنودن، متخصص شبکه‌های کامپیوتری، اوایل ماه ژوئن امسال اطلاعات مربوط به شبکه عظیم جاسوسی دیجیتال آمریکا، موسوم به "پریسم" را در اختیار روزنامه‌های "گاردین" و "واشنگتن ‌پست" قرار داد. او به هنگام انتشار این گزارش‌ها در هنگ‌کنگ به‌سر می‌برد، اما پس از چند روز مخفی‌شدن از آنجا به مسکو رفت و همان جا پناهنده شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :