آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3776
تاریخ انتشار : 19 آذر 1390 2:9
تعداد بازدید : 725

تعرفه تلفن ثابت شهری تهران افزایش و استانی کاهش یافت

با اجرایی شدن طرح هم کدی تلفن های استان تهران در هفته گذشته نرخ مکالمات شهری در تهران افزایش و شهرستان های تهران کاهش یافت.

فناوران – رضا تقي‌پور، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات درباره مصوبه هيات دولت درباره افزايش نرخ مکالمات تلفن ثابت گفت: اين مصوبه به معني افزايش تعرفه‌ مکالمات تلفن ثابت نبوده و به ما اجازه داده شد که تعرفه استاني داشته باشيم، زيرا تصميم بر اين است که داخل هر استان تنها يک کد تعريف شود.
وی افزود: طبيعي است وقتي فاصله‌ها بيشتر مي‌شود، تعرفه‌ نيز افزايش مي‌يابد.
وي بیان کرد: با اين روش هزينه مكالمه تلفن ثابت در برخي جاها كاهش نيز داشته است؛ به‌عنوان مثال هزينه تماس دماوند به تهران به حدود يك چهارم قيمت قبلي کاهش خواهد يافت.
وزير ارتباطات درباره‌ طرح يکسان‌سازي کدهاي مخابراتي شهرستان‌هاي استان تهران نيز گفت: ساير استان‌ها نيز بعد از اجراي هم‌كدي در استان تهران، اين کار را انجام خواهند داد.
وي گفت: بعد از يک سال کار مداوم راه‌حل جديدي براي يکسان‌سازي کدهاي مخابراتي استان‌ها به دست آورديم و تعرفه‌ استاني براي مکالمات تعريف شده و مجوز آن را نيز به شرکت مخابرات ايران داده‌ايم تا در زمینه هزينه‌ هم‌کد شدن مشکلي وجود نداشته باشد.

نرخ مکالمات موبایل تغییر نکرد
حسن رضوانی، معاون نظارت سازمان رگولاتوری نیز با بیان اینکه تغییر تعرفه تنها در شبکه تلفن ثابت در استان تهران تغییر کرده است، گفت: براساس برنامه‌ریزی‌های انجام شده پس از گذشت شش ماه از زمان اجرای این طرح با بررسی صورت‌های مالی شرکت مخابرات امکان تغییر تعرفه مکالمات چه کاهش و چه افزایش وجود خواهد داشت.
وی افزود: از آنجا که با تغییر تعرفه امکان تغییر رفتار مشترکان نیز وجود دارد پس از این دوره اگر نیازی به بازنگری تعرفه وجود داشته باشد تعرفه مجدد تغییر خواهد کرد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا شهروندان تهرانی باید تاوان کاهش تعرفه‌های استانی را به دوش بکشند، گفت: این موضوع درست نیست چرا که تغییر تعرفه فعلی با بررسی‌ متخصصان رگولاتوری انجام شده و این رقم به نحوی تعیین شده که درآمد کلی مخابرات کاهش و افزایش نداشته باشد.
معاون نظارت رگولاتوری گفت: در حال حاضر تعرفه مکالمات استانی در کل استان یک ششم کاهش یافته و در تعرفه شهری نزدیک به 12 درصد افزایش داشته‌ایم که در مجموع همان درآمد قبلی مخابرات حاصل می‌شود.

تغییر تعرفه در تمامی استان‌های کشور
رضوانی در مورد اجرای این طرح در سایر استان‌های کشور گفت: این طرح باید در تمامی استان‌های کشور اجرایی شود که به ترتیب تامین نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای مورد نیاز در سایر استان‌ها اجرایی خواهد شد.
وی افزود: تعرفه فلت استانی در تمامی استان‌ها مشابه استان تهران خواهد بود و به محض فراهم شدن شرایط هم‌کدی در سایر استان‌ها نیز اجرایی خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که آیا تعرفه بین استانی تغییر خواهد کرد، گفت: هم‌اکنون تصمیمی برای تغییر تعرفه‌های بین استانی نداریم و هزینه مکالمات مشترکان تلفن ثابت با همان نرخ‌های قدیمی محاسبه خواهد شد.

بالاترین هزینه مکالمه استانی با حذف کدها دقیقه‌ای 95/22 ریال
قائم مقام مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران نیز در این باره گفت: هم‌اکنون هزینه هر دقیقه مکالمه در روز، بین دو مشترک در دو زون مختلف2/268 ریال و بین دو مشترک در یک زون 1/134 ریال است که با اجرای هم‌کدی این هزینه معادل 95/22 ریال محاسبه خواهد شد.
ابراهیم یافتیان درباره اینکه آیا اجرای طرح هم‌کدی در استان تهران، به نفع مشترکان شهرستان‌های این استان است، گفت: این کار در راستای تحقق عدالت اجتماعی و برقراری هر چه بیشتر عدالت بین روستا و شهر انجام می‌شود و اجرای هم‌کدی به نفع مشترکان است.
قائم مقام مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران افزود: برای مثال پیش از این اگر مشترکی از شهرستان فیروزکوه (که در زون ۲ قرار دارد) با شهر تهران تماس می‌گرفت، در روز مبلغ 2/268 ریال برای هر دقیقه و در شب مبلغ 8/178 ریال به ازای هر دقیقه ‌پرداخت می‌کرد.
عضو هیات مدیره شرکت مخابرات استان تهران ادامه داد: همچنین شهروندان هشت شهرستان دیگر استان تهران که در زون یک قرار داشتند، برای هر دقیقه مکالمه خود در روز مبلغ 1/134 ریال و در شب مبلغ 4/89 ریال پرداخت می‌کردند.
یافتیان ادامه داد:‌ این در حالی است که در طرح هم‌کدی در صورتی که در سطح استان مکالمه داشته باشند، تعرفه مکالمه آنها همانند شهر تهران و با تعرفه 43/51 ریال به ازای هر پالس محاسبه می‌شود و بنابراین هم‌کدی کاهش قابل ملاحظه‌ای در هزینه مکالمات ساکنان شهرستان‌های استان خواهد داشت.
قائم مقام مدیرعامل شرکت مخابرات استان تهران افزود: به این ترتیب از ساعت 8 صبح تا 13 ظهر هر 24/2 دقیقه معادل هزینه یک پالس (هر دقیقه معادل 95/22 ریال)، از ساعت 13 تا 21 هر 67/2 دقیقه معادل یک پالس (هر دقیقه معادل 19/19 ریال) و از ساعت 21 تا 8 صبح و روزهای تعطیل 23/3 دقیقه معادل یک پالس (هر دقیقه معادل 92/15 ریال)
محاسبه می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :