آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37731
تاریخ انتشار : 19 آبان 1392 10:29
تعداد بازدید : 613

ارایه فونت های جدید فارسی در وب

مدیر اجرایی کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه ای شورای عالی اطلاع رسانی از تکمیل اصلاح و استانداردسازی فونت های فارسی برای صفحات وب و نسخه های موجود در ویندوز خبر داد که تا کمتر از یک ماه آینده در اختیار کاربران قرار می گیرد.

خبرگزاری مهر- مهدی محسنی در خصوص جزییات پروژه اصلاح و استانداردسازی فونت‌های فارسی که در کارگروه خط و زبان فارسی شورای‌عالی اطلاع‌رسانی در حال انجام است، گفت: این پروژه با هدف رفع مشکلات فعلی فونت‌های فارسی در محیط رایانه و مطابقت با استانداردهای ملی و بین‌المللی و رعایت قواعد زیباشناختی در دستور کار قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه فونت‌های فارسی اغلب در انطباق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و همچنین از نظر قواعد زیباشناختی، کاستی‌های بسیاری دارند، افزود: در پروژه اصلاح و استاندارسازی فونت‌های فارسی، تنظیم درهم‌‌رفتگی (kerning) برای همه حروف انجام می‌شود و در نتیجه در برخی فونت‌ها شاهد کاهش تقریبا 10 درصدی طول متن خواهیم بود که علاوه بر افزایش زیبایی و خوانش متن، کاهش حجم صفحات یک کتاب و کاهش مصرف کاغذ و هزینه چاپ را موجب می‌شود.
محسنی با اشاره به اینکه زبان فارسی با برخی زبان‌های دیگر همچون عربی، پشتو، اردو و کردی هم‌خانواده است، افزود: در این پروژه سعی شده است به دلیل حفظ و گسترش نفوذ فرهنگی، نیازهای خاص این زبان‌ها نیز در فونت‌ها پشتیبانی صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :