آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3772
تاریخ انتشار : 19 آذر 1390 1:48
تعداد بازدید : 697

ظهور طلایه‌دار نسل جدید رایانش از شرق

چین دست از تقلید برمی دارد

وقتی اسم چین به میان می آید، به یاد کالاها و وسایل برقی می افتیم که این کشور به تقلید از دستگاه ها و کالاهای اوریجینال به سرتاسر جهان صادر می کند؛ تا جایی که هر جا ابزار جدیدی تولید می شود، نسخه چینی آن را نیز می توانیم در بازار بیابیم. اما این طور که به نظر می رسد چین درحال تغییر شکل از یک کشور تولید کننده ابزار تقلیدی به یکی از مراکز نوآوری و ساخت وسایل اوریجینال است.

ترجمه: نسترن صائبی
منبع: نیویورک تایمز

چین هم‌اکنون دومین کشور پرجمعیت آنلاین بعد از ایالات متحده آمریکا به شمار می‌رود. دکتر وو چیانپینگ، دانشمند کامپیوتر و مدیر شبکه آموزش و تحقیقات چین اخیرا در اتاق کنفرانسی با نمایش نقشه‌هایی، ابتدا موقعیت چین در جهان را نشان داد و بعد شروع به شرح وضعیت این کشور در زمینه لینک‌های نسل جدید اینترنت یعنی IPv6 کرد. به گفته وی، چین نسبت به کشورهای دیگر جهان با سرعت بیشتری در حال انتقال به پروتکل جدید اینترنت است. نسخه ششم پروتکل اینترنت (IPv6) گزینه‌های امن‌تر و خصوصی‌تری را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، اما اهمیت این نسخه بیشتر به دلیل داشتن آدرس‌های اینترنتی بیشتر است. این در حالی است که پیمانه نسخه قبلی یعنی IPv4 تمام شده و آدرس‌های مبتنی بر این نسخه به پایان رسیده است. دکتر وو گفت: چین باید هر چه سریع‌تر به IPv6 تغییر مسیر دهد. شاید در آمریکا هنوز مردم به اهمیت این کار باور نداشته باشند، اما در چین به دلیل وجود کاربران زیاد اینترنتی این کار یک ضرورت محسوب می‌شود. وی افزود: اگر آینده اینترنت در چین رقم بخورد، آینده رایانش نیز باید در این کشور رقم بخورد. بسیاری از کارشناسان آمریکا می‌گویند که انتقال از نسخه چهارم به نسخه ششم آدرس‌های اینترنتی حرکت بسیار خوبی خواهد بود. از آنجاکه چین با وجود نیروی انسانی با کارمزد کم، هم‌اکنون به بزرگ‌ترین بازار سازنده کامپیوتر و وسایل الکترونیکی تبدیل شده است، توسعه سریع اقتصاد و همچنین رشد عظیم زیرساخت‌های فنی در این کشور، آن را به طلایه‌دار نسل جدید رایانش تبدیل خواهد کرد. برای چین، تلاش برای راه‌اندازی مراکز رایانش پیشرفته فقط برای کسب افتخار ملی نیست، بلکه راهی است برای ایجاد زمینه‌های مناسب برای شرکت‌های چینی نوآور تا به غیر از مونتاژ کامپیوترهای دسکتاپ جهان، چشم‌انداز تکنولوژیکی خود را دوباره شکل دهند. کلاید وی. پرستوویتز (Clyde V. Prestowitz)، رییس موسسه استراتژی اقتصادی آمریکا در این باره گفت: هرگز از یاد نبرید که هیچ وقت استیو جابز چینی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل باید در نوع نوآوری تفاوت‌هایی قایل شد. وی افزود: هدف ما برابری با نوآوری‌هایی در شرکت‌هایی است که از گاراژ‌ها و بر مبنای فکرهای بکر برآمده‌اند. وی عنوان کرد: نوع دیگری از نوآوری وجود دارد که در نتیجه پیشرفت و ارتقای مداوم پدید می‌آیند که ما در آن زمینه خیلی خوب عمل نمی‌کنیم، اما چینی‌ها خیلی خوب در آن پیشرفت کرده‌اند. البته این نگرش جهانی نیست. بعضی از کارشناسان هم می‌گویند که دست کم گرفتن قابلیت چین برای پیشرفت سریع واقعا اشتباه است. پاتریک مک‌گاورن، بنیانگذار گروه بین‌المللی دیتا می‌گوید: زمانی که برای اولین بار در سال 1978 به چین رفتم، کارگرانی را دیدم که قطعات حافظه‌های کامپیوتری را با سوزن‌های خیاطی به همدیگر وصل می‌کردند. اما هم‌اکنون نوآوری در این کشور سرعت بسیاری گرفته و در آینده شاهد ساخت گوشي‌های هوشمند و تبلت‌هایی خواهیم بود که به صورت اوریجینال توسط مردم چین طراحی شده‌اند.
چالش از نوع جدید
اگر به شش دهه پیش برگردیم، زمانی که نخستین شرکت کامپیوتری الکترونیکی با نام Eniac در چین تاسیس شد، آمریکا نه تنها این دوران را گذرانده بود، بلکه وارد فاز جدید و رایانش و ارتباطات مدرن شده بود. از پردازنده مرکزی تا آیفون‌ و از آرپانت تا وای‌فای همه و همه نوآوری‌هایی هستند که در آمریکا بروز کردند. علاوه بر این، منطقه‌ای در آمریکا شکل گرفت با نام سیلیکون‌ولی که به مهد نوآوری تبدیل شده است. شاید یکی از جدی‌ترین چالش‌های این دره در اواخر دهه 1980 مربوط به ژاپن بود که در زمینه نیمه‌هادی و صنایع کامپیوتری پیشرفت زیادی کرده بود. اما امروز، چین چالش دیگری برای این دره به وجود آورده
است.
چین به زودی به بزرگ‌ترین بازار تجارت اینترنتی و رایانش تبدیل خواهد شد. عرض اندام تکنولوژیکی چین در اواخر سال 2010 و زمانی بود که این کشور یک ابرکامپیوتر با نام Tianhe-1A راه‌اندازی کرد و به سریع‌ترین کشور جهان از نظر رایانش
تبدیل شد. 
اگرچه این ابرکامپیوتر از پردازنده‌های آمریکایی ساخته شده بود و خیلی زود هم توسط یک ابرکامپیوتر ژاپنی به عقب رانده شد، اما همین امر نشان دهنده تلاش چین برای دستیابی به طراحی‌های رایانش در سطح جهانی است. این در حالی است که در ماه اکتبر گذشته، چین ابرکامپیوتر دیگری را معرفی کرد با نام Bluelight MPP که مرز پتافلاپ (کادریلیون یا 10 به توان 24 محاسبه در یک ثانیه) را شکست و در رده 20 کامپیوتر سریع جهان قرار گرفت.
همین دلایل تا حدودی نشان می‌دهد که نباید چین را در زمینه رایانش دست کم گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :