آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37630
تاریخ انتشار : 18 آبان 1392 11:34
تعداد بازدید : 646

بنیان‌گذار گوگل، یکی از قدرتمندترین مردان تایخ است

پیج، شاه جهان مجازی

زمانی که به اهرام مصر یا کاخ ورسای فرانسه نگاه می کنیم، تعجب می کنیم که چطور این بناها با قدرت و ثروت افراد ساخته شده اند. اما به هر حال، لویی چهاردهم با بلندپروازی هایی که درباره خانه داشت و خوفو به دلیل ساخت هرم بزرگ جیزه مشهور هستند، اما باید گفت که لری پیج، بنیان گذار و مدیر اجرایی گوگل چیزی دارد که هیچ کدام از این افراد مشهور تاریخ بشریت نداشتند. او گوگل را دارد و هم اکنون نیز قدرتی به دست آورده که به نظر بی حد و مرز می آید و پولی به دست آورده که شاید خیلی ها در خواب هم نبینند. علاوه بر این، آرزوهایی در سر دارد که به فکر هیچ کس در این دوره و زمانه نرسیده است. مثل پروژه هایی که برای دسترسی مناطق دورافتاده در جهان به اینترنت در سر دارد یا خودروهای بدون راننده یا شرکتی که برای از بین بردن بیماری ها و به طور کلی مرگ تاسیس کرده است. اما لری پیج چگونه این قدرت را به دست آورده است:

- هنر پول درآوردن از تبلیغات، گوگل را تبدیل به یک ماشین جادویی پول ساز کرده است.
- گوگل 54 میلیارد دلار در بانک دارد. تنها در 12 ماه گذشته گوگل 18 میلیارد دلار سود کرده است.
- لری پیج همراه با سرگئی برین، اکثریت حق رای را در گوگل در اختیار دارد.
- سرگئی برین همواره برای رهبری لری پیج احترام خاصی قایل بوده است.
- به خاطر موارد ذکر شده، لری پیج هر کاری که بخواهد می‌تواند با پول‌های گوگل انجام دهد.
- او می‌تواند، کسی هم نیست که جلوی او را بگیرد، پس به بلندپروازی‌هایش پر و بال می‌دهد.
درواقع، از زمانی که پیج در سال 2011 مدیر اجرایی گوگل شد، روی آرزوهای خود در قالب پروژه‌های گزاف و آرزوهای بلندپروازنه‌اش متمرکز شده است. برخی از پروژه‌های گوگل جنبه استراتژیک بارزی داشته‌اند، از جمله تصاحب موتورولا یا تولید رده جدیدی از محصولات نظیر گوگل‌گلاس و یا پروژه فیبر نوری گوگل با عنوان گوگل فایبر. برخی از این پروژه‌ها ربط کمتری به کسب‌وکار اصلی گوگل، یعنی فناوری‌های اینترنتی دارند، مانند خودروی بدون راننده گوگل یا پروژه کالیکو برای افزایش طول عمر انسان و یا فعالیت‌های گوگل در زمینه کامپیوترهای کوانتومی. این پروژه‌های بلندپروازانه گوگل، به مون‌شات (Moonshot) معروف شده‌اند. این نام اشاره ظریفی به برنامه آپولوی ناسا دارد. پروژه‌ای که از 1961 تا 1969 به طول انجامید و با حساب و کتاب امروزی، 160 میلیارد دلار هزینه برداشت، یعنی سالی 20 میلیارد دلار. شاید لری پیج هنوز آن پول را نداشته باشد و یا کسی را تا به حال به ماه نفرستاده باشد، ولی موتور جست‌وجوگر گوگل را راه انداخته و آندرویید را طراحی کرده که محبوب‌ترین سیستم‌عامل جهان به شمار می‌آید. اینها همه شاهکارهای بی‌نظیری به حساب می‌آیند که تاثیرات‌شان کمتر از پا گذاشتن انسان روی کره ماه نیست!
به طور حتم لری پیج طی سال‌های آینده نیز به بلندپروازی‌های خود ادامه خواهد داد و ما شاهد پروژه‌های شگفت‌انگیزتر بناهای تاریخی کنونی در جهان خواهیم بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :