آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37629
تاریخ انتشار : 18 آبان 1392 11:32
تعداد بازدید : 825

اینتل به دنبال درآمد زایی از اینترنت اشیا است

اینتل کسب وکار جدیدی را راه انداخته تا بتواند از طریق موج فناوری های جدیدی که راه افتاده و وسایل الکترونیکی را به اینترنت متصل می کند، درآمدزایی کند.

فناوران- اینتل همیشه در هر بخشی از دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات حرفی برای گفتن دارد و می‌توان گفت که یکی از پیشگامان این صنعت به شمار می‌رود. این شرکت علاوه بر پردازنده‌های شگفت‌انگیز و قدرتمندی که تولید می‌کند، راهکارهای مختلفی را نیز هر از گاهی در حوزه‌های دیگر ارایه می‌دهد.  به نوشته رویترز، اینتل به تازگی علاقه شدیدی به اینترنت اشیا پیدا کرده و می‌خواهد هر چیزی را از سیستم گرمایشی حمام خانه تا سیستم‌های تهویه آسمان‌خراش‌ها را به اینترنت وصل کند. البته وارد شدن به این حوزه مستلزم ساخت سخت‌افزار و نرم‌افزار لازم برای این کار است. به هر حال، از آنجا که اینتل هیچ وقت دوست ندارد از روند فناوری آینده عقب بماند و تشخیص داده است که اینترنت اشیا یکی از مهم‌ترین این روندهاست، بخش جدیدی را با عنوان «گروه راهکارهای اینترنت اشیا» راه ‌انداخته است. مدیریت این بخش را برایان کرزانیچ (Brian Krzanich) به عهده دارد. به گفته مدیرکل این گروه یعنی داگ دیویس، کرزانیچ همواره می‌گوید که می‌خواهم در سطح بالاتری برای تمرکز روی این بحث تمرکز کنم تا باعث رشد شرکت در این زمینه شود؛ رشدی که ما سزاوار آن هستیم.
این در حالی است که این غول تراشه ساز، معمولا روی صنعت کامپیوترهای شخصی متمرکز است، اما به تازگی تراشه‌های خود را برای ابزارهای جدیدتر یعنی گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها طراحی کرده است. این شرکت کهنه‌کار که بیش از سه دهه است موی خود را در این زمینه سفید کرده، کرزانیچ را از بخش طراحی تراشه‌های موبایلی وارد کسب‌وکار جدید کرده است. کرزانیچ در ماه سپتامبر گذشته اعلام کرد که اینتل در حال کار روی خط جدیدی از ریزتراشه‌های مافوق کم‌مصرف و مافوق کوچک است که برای ابزارهای پوشیدنی همانند ساعت‌مچی‌ و دستبند هوشمند و همچنین ابزارهای قابل خوردن پزشکی زیستی که مخصوص از بین بردن یا کنترل بیماری‌ها هستند، مورد استفاده قرار می‌گیرند.
درواقع، گروه جدید اینتل متشکل از یک گروه کسب‌وکار قدیمی ‌است که روی تراشه‌ها و ابزارهای تجاری و صنعتی متمرکز هستند و گروه کمکی ویندریور (Wind River) این شرکت که برای ابزارهای تجاری و صنعتی نرم‌افزار می‌فروشند.
البته ARM در این زمینه، اندکی از اینتل هشیارتر بود و زودتر از اهمیت این پدیده جدید مطلع شد و در زمینه تراشه‌های کم‌مصرف گوی سبقت را از رقبا ربود. به طوری که تراشه‌های به کار رفته در نخستین ساعت‌های هوشمند موجود در بازار مانند اسمارت واچ 2 و کوالکام تاک، محصول شرکت ARM بودند. هم‌زمان سیسکو نیز این پدیده را جدی گرفته و کارگروهی ویژه برای این کار تعیین کرده و همکاری خود را با شرکت‌های نوپای بی‌شماری در زمینه اینترنت اشیا آغاز کرده است.
با این حال به نظر می‌رسد که زمان زیادی برای شرکت‌هایی که می‌خواهند در جهش بعدی فناوری بقای‌شان حفظ شود، نمانده است. شاید هنگامی‌ که یخچال‌ها، کتری‌ها و سنسورهای محیط‌های اداری و خانگی به فناوری وای‌فای یا فناوری‌های بی‌سیم مشابه مجهز شدند، دیگر وقت مطالعه و تحقیق نباشد. در آن زمان به طور حتم شرکت‌هایی موفق خواهند بود که از قبل تدارک چنین تغییرات گسترده‌ای را دیده باشند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :