آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37626
تاریخ انتشار : 18 آبان 1392 11:27
تعداد بازدید : 567

تحول در سیستم های ذخیره سازی

رشد روزافزاون اطلاعات در مراکز داده و همچنین توقع در بازدهی سیستم ها و نگاه مدیریان تخصصی مرکز داده به استفاده از صدها یا هزاران ماشین مجازی، نیازی جدید در صنعت انفورماتیک به وجود آورده است. این نیاز هم گام با رشد اطلاعات و تنوع استفاده از سیستم های مختلف شرکت های ذخیره ساز را بر آن داشته تا رویکردی نوین در معماری سیستم های ذخیره ساز در پیش گیرند.

علی محبی

شرکت EMC که از برندهای پرفروش ابزار ذخیره‌ساز در دنیاست، با یک تغیر معماری معضل کندی سرعت و به وجود آمدن گلوگاه در این ابزار را برطرف کرده است. ذخیره اطلاعات در سیستم‌های ذخیره‌ساز با توجه به رویکرد توسعه ظرفیت دیسک‌ها و تراکم بیشتر ظرفیت و سرعت تا 15 هزار دور در دقیقه (RPM) کندی سرعت را به دنبال داشته است. به همین دلیل شرکت‌ها بر آن شدند که نوع دیگری از رسانه‌های ذخیره‌ساز را ارایه کنند که دیسک‌های SSD در حقیقت نخستین و موثرترین گام در این روند به شمار می‌رود. مراکز داده با توجه به نوع اطلاعات خود از ترکیبی از دیسک‌های مختلف از جمله SSD در کنار دیسک‌های پرسرعت و پرظرفیت استفاده می‌کنند تا این رویکرد را پوشش دهند. در کنار این تغییر سخت‌افزاری دیسک‌ها، استفاده از Storage Pool نیز توانایی این محصول را مضاعف کرده است. این تکنیک تا حدی مشکل I/O را در ذخیره‌سازها برطرف کرد؛ اما هنوز معضل پردازش در storage‌ها جزیی از معضلات اصلی به شمار می‌رفت.
راهکار جدیدی که شرکت EMC ارایه کرده، استفاده از تکنولوژیMCx (Multi core optimization) است که توانایی محصول را در انتقال پردازش‌ها و توزیع آن روی تمامی‌ هسته‌های  CPU امکان‌پذیر می‌کند. در استفاده از دیسک‌های SSD می‌توان 10 هزار IOPS  را مدیریت کرد؛ اما با استفاده از فناوری نرم‌افزاری MCx در کنار SSD این سرعت به میزان چهار برابر افزایش می‌یابد که نمود آن در محیط‌های مجازی کاملا مشهود خواهد بود.
بررسی موسسه IDC نشان داده است که استفاده از دیسک‌های معمولی در کنار استفاده از SSD   بازدهی را مضاعف و تعدد دیسک‌ها را تا میزان 66 درصد کاهش داده است. تکنولوژی MCx در کنار این ویژگی قابلیت IPOS را به میزان چشمگیری افزایش داده است. هرچند که بسیاری از کاربران تخصصی مرکز داده میزان هزینه را بر مبنی فضای اختصاص داده شده می‌بینند (GB /$) رویکرد تخصصی‌تر آن است که کاربران در یک چرخش تفکر میزان هزینه را بر مبنی ورودی و خروجی (IOPS/$) و بر مبنی بازدهی و بار کاری (Workload /$) در نظر بگیرند. هرچند که استفاده از ‌هارددیسک‌های سنتی مقوله ظرفیت را برای کاربران پوشش داده، اما استفاده از نسل سوم پلات‌فورم برنامه‌ها (مانند Big data و Mobile  و Cloud) نیازمند حرکت در مسیر هزینه بر مبنای بازدهی (IOP/$) است.
در نمودار مشهود است که میزان IOPS تا یک میلیون قابل توسعه و افزایش خواهد بود و این اقدام نسل جدید محصولات VNX که از تکنولوژی MCx استفاده می‌کنند را نسبت به نسل جاری VNX تا چهار برابر افزایش داده است.
با یک نگاه اجمالی به میزان باری که روی پردازنده ارسال می‌شود می‌توان دید که نسبت بار raid و IO و همچنین cache به صورت کاملا نامتوازن است و در حقیقت بخش عظیمی‌ از توانایی‌های پردازنده به هدر می‌رود که با رویکرد تقسیم روی پردازنده این معضل برطرف شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :