آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37590
تاریخ انتشار : 18 آبان 1392 10:23
تعداد بازدید : 723

از سوی وزارت صنعت انجام می‌شود

راه اندازی مرکز پیشگیری از تهدیدات سایبری صنایع کشور

مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت از راه اندازی مرکز عملیات امنیت بخش صنعت کشور برای پیشگیری از تهدیدات سایبری این حوزه خبر داد.

خبرگزاری مهر- امیرمسعود عطایی راه‌اندازی مرکز عملیات امنیت را یکی از تکالیف برنامه پنجم توسعه کشور عنوان کرد و گفت: مرکز عملیات امنیت -SOC - تاکنون به صورت عملیاتی در هیچ یک از دستگاه‌ها و نهادها به اجرا درنیامده است و وزارت صنعت، معدن و تجارت در راه‌اندازی این مرکز پیشگام است.
وی با بیان اینکه مرکز عملیات امنیت بخش صنعت کشور بر پایه تکنولوژی محاسبات ابری پایه‌ریزی شده است، افزود: بخش صنعت کشور به عنوان یکی از حوزه‌های استراتژیک در معرض تهدیدات سایبری بسیاری است که چنانچه به این مهم توجه نشود خسارات جبران ناپذیری در پی خواهد داشت.
عطایی با اشاره به تهدیدات سایبری سال‌های اخیر که با هدف تخریب صنعت کشور آغاز شد و ویروس استاکس نت یکی از این تهدیدها به شمار می‌رود، گفت: پروژه مرکز عملیات امنیت بخش صنعت کشور مصوب شورایعالی امنیت ملی است و در این زمینه با سازمان فناوری اطلاعات نیز تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسیده است.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: براساس تقسیم‌بندی پدافند غیرعامل کشور برخی از صنایع ما حیاتی و حساس به شمار می‌روند که هدف از راه‌اندازی مرکز SOC ایجاد سنسورهای امنیتی در این صنایع است تا از بروز مشکل در صورت تهدیدات سایبری جلوگیری به عمل آید.
وی با بیان اینکه عمدتا صنایع حیاتی و حساس دارای شبکه‌های کامپیوتری و راهکارهای نرم‌افزاری هستند، افزود: صنایع بزرگ با اقتصاد کشور در ارتباط بوده و قطع شبکه‌های این صنایع در صورت بروز حملات سایبری می‌تواند به اقتصاد کشور لطمه بزند.
عطایی با بیان اینکه تهدیدات سایبری عمدتا از انرژی آغاز می‌شود تاکید کرد: از آنجایی که هدف‌گیری کشورهای متخاصم روی اقتصاد است و تحریم‌ها با پایه اقتصادی صورت می‌گیرد، حملات سایبری نیز اقتصادی بوده و صنایع اصلی و حیاتی کشور را مورد تهدید قرار می‌دهد.
وی گفت: مرکز SOC برای پیشگیری و جلوگیری از تهدیدات سایبری بخش صنعت و نیز شناسایی موارد حملات سایبری راه‌اندازی شده و در حال اجرا بوده و سرویس می‌دهد.
مدیرکل دفتر توسعه فناوری اطلاعات وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: این مرکز ایجاد شده تا قبل از آنکه دامنه کار بالا گیرد آن را رفع کند تا دامنه بحران، کاهش یابد.
به گفته وی مرکز SOC با سیستم‌های داخلی و نرم‌افزار بومی ‌مدیریت رخداد و وقایع توسط برنامه‌نویسان داخلی نوشته شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :