آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3759
تاریخ انتشار : 13 آذر 1390 10:40
تعداد بازدید : 686

کارشناس بانکداری الکترونیکی:

صدور کارت هوشمند باید توجیه اقتصادی داشته باشد


یک کارشناس بانکداری الکترونیکی با تاکید بر اینکه شرایط حاضر زمان جذابی برای سرمایه گذاری بانک ها در کارت هوشمند است گسترش این تکنولوژی را مستلزم حمایت جدی بانک مرکزی دانست.

پایگاه‌خبری‌بانکداری‌الکترونیکی-ابوالفضل غلامرضایی به تشریح علل عدم اقدام جدی بانک‌ها در صدور کارت هوشمند پرداخت واظهار داشت: کارت‌های هوشمند تکنولوژی گران‌تری هستند و نیاز به سرمایه‌گذاری بیشتری دارند علاوه بر این استفاده از کارت‌های الکترونیکی در کشور ما قدمت زیادی ندارد در حالی که قدمت کاربرد کارت در کشورهایی مثل آلمان، انگلیس وفنلاند که کارت‌های هوشمند صددرصد جایگزین کارت‌های مغناطیسی شده بسیار بیشتر از کشور ماست.
این کارشناس بانکداری الکترونیکی با بیان اینکه مسلما بانک‌ها برای انجام هر کاری باید توجیه اقتصادی داشته باشند، عنوان کرد: به هر حال کارت‌های مغناطیسی ارزان‌تر بوده و علاوه بر این مردم نیز آشنایی چندانی در مورد چگونگی استفاده از کارت نداشته‌اند اما از آنجا که طی سال‌های اخیر فرهنگ استفاده از کارت‌های الکترونیکی درجامعه افزایش یافته، بنابراین زمان مناسبی برای جایگزینی کارت‌های هوشمند است.
غلامرضایی اظهار داشت: بانک‌هایی که طی این مدت کارت هوشمند تولید کرده‌اند از آنجا که قابل استفاده در شبکه شتاب نبوده و پایانه‌ها نیز مجهز به استفاده از smart نبوده‌اند عملا کاربردی نداشته و به همین دلیل نتوانسته‌اند این تکنولوژی را توسعه دهند.
وی معتقد است، همان طور که بانک مرکزی طی سال‌های 83 و84 بانک‌های را ملزم به استفاده از کارت‌های هوشمند کرد باید از آن پشتیبانی هم می‌کرد این در حالی است که این پشتیبانی از سوی مقام ناظر صورت نگرفته است.
وی به مزایای کارت‌های هوشمند اشاره کرد و افزود: به دلیل تکنولوژی که این نوع کارت‌ها دارند ارتباط بین نظام بانکی با سایر بازارها از طریق آنها فراهم می‌شود و به عبارت دیگر این نوع کارت‌ها می‌توانند بین دولت الکترونیکی و بانکداری الکترونیکی ارتباط دو طرفه‌ای ایجاد کنند.
این کارشناس بانکداری الکترونیکی تاکید کرد: در حال حاضر به دلیل افزایش استفاده از کارت در جامعه تولید کارت‌های هوشمند می‌تواند سرمایه‌گذاری جذابی برای بانک‌ها باشد و البته بانک مرکزی نیز باید پشتیبانی کند.غلامرضایی خاطر نشان کرد: بخش عمده خودپردازها و پایانه‌های فروشگاهی باید به این تکنولوژی مجهز شوند که این امر بدون شک هزینه‌ای را در بر می‌گیرد و بانک‌ها باید به مرور به سمت صرف این هزینه‌ها حرکت کنند.وی با تاکید بر اینکه جایگزینی کارت‌های هوشمند به جای کارت‌های مغناطیسی جدی‌تر بودن بانک مرکزی را می‌طلبد، عنوان کرد: آوردن یک تکنولوژی به بستر محیطی که شامل فرهنگ و سودآوری ذی‌نفعان است نیاز دارد و تا اینها فراهم نشود، جز هزینه اضافی سود خاصی به دنبال نخواهد داشت.
به گفته وی، زمانی که بانک مرکزی از بانک‌ها خواست بستر محیطی فراهم نبود اما در حال حاضر این شرایط فراهم آمده و زمان جذابی برای سرمایه‌گذاری در این مورد  محسوب می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :