آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37588
تاریخ انتشار : 18 آبان 1392 10:20
تعداد بازدید : 773

موافقت مجلس با برگشت درآمدهای وزارت ارتباطات به خودش

تزریق 2800 میلیارد تومان به فاوا

نمایندگان مجلس آخرین روز کاری هفته گذشته، با کلیات طرحی موافقت کردند که در صورت تصویب نهایی آن درآمد دو هزار و 800 میلیارد تومانی حاصله از فعالیت های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به صورت صددرصد به این وزارتخانه اختصاص می یابد.

خبرگزاری فارس- نمایندگان مجلس با کلیات لایحه اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات موافقت کردند.
براساس این مصوبه، مبالغی که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مکلف است بابت فعالیت‌های ارایه خدمات پستی، مخابراتی، فناوری اطلاعات و صدور مجوز ایجاد شبکه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات  به عنوان حق امتیاز و حق سهم دولت و جریمه جبران عدم انجام تعهدات وصول و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز،  صددرصد به عنوان درآمد اختصاصی در لوایح بودجه سالانه برای وزارتخانه یاد شده منظور می‌شود. بر این اساس درآمد حاصله صرف هزینه‌های خدمات زیربنایی و فناوری اطلاعات در مناطق محروم و روستایی و ارایه‌کنندگان خدمات پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات و تامین هزینه‌های آزاد‌سازی و خصوصی‌سازی و تملک دارایی‌های سرمایه وزارتخانه مذکور می‌شود.

   واگذاری مخابرات توسعه زیرساخت را نزولی کرد
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با حضور در جلسه علنی مجلس و در جریان بررسی کلیات لایحه اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات با اشاره به لایحه اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات گفت: از کل درآمد این لایحه دو هزار و 800 میلیارد تومان به ما تعلق می‌گیرد که آن را برای زیرساخت‌ها هزینه خواهیم کرد.

  تاکید بر لزوم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات
در جریان رسیدگی به این لایحه ابراهیم کارخانه نماینده مردم همدان پارلمان، در موافقت با کلیات با بیان اینکه در دنیای امروز همه کشورها برای حفظ استقلال خود به دنبال دستیابی به فناوری‌های نوین هستند، فناوری اطلاعات را قلب ارتباطی کشور دانست و گفت: باید گام‌های جدی برای پیشرفت این حوزه برداریم. وی افزود: جایگاه جمهوری اسلامی ایران باید در زمینه فناوری اطلاعات در منطقه دو باشد اما ما اکنون جایگاه 16 را داریم.
کارخانه با اشاره به اینکه قبل از واگذاری مخابرات مبالغ زیادی برای زیرساخت‌ها هزینه می‌شد گفت: امروز این اعتبارات کاهش یافته است و این در حالی است که کشورهای در حال توسعه منابع زیادی را صرف توسعه زیرساخت‌های خود می‌کنند. وی با اشاره به جنگ سایبری که امروز کشورمان نیز درگیر آن است گفت: برای پیشرفت در این جنگ نیاز به سرمایه‌گذاری در این بخش داریم.

  واگذاری مخابرات همچنان پیگیری می‌شود
احمد توکلی دیگر موافق کلیات این لایحه گفت: ما همچنان پیگیر بحث واگذاری مخابرات هستیم و به این مساله همچنان منتقدیم؛ البته با جمعی از نمایندگان این موضوع را پیگیری می‌کنیم.
وی با بیان اینکه واگذاری شرکت مخابرات باعث گرفته شدن منبع درآمد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شد، گفت: همین موضوع باعث شد آنها از بودجه عمومی استفاده کنند که استفاده از بودجه عمومی باعث پدید آمدن مشکلات و در نهایت عدم پیشرفت و توسعه زیرساخت‌ها شد.
توکلی به بخشی از جزییات لایحه اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات اشاره کرد و از لزوم توجه به ارتقای زیرساخت‌ها در این زمینه سخن گفت. وی مهم‌ترین عامل افزایش بهره‌وری را توسعه فناوری اطلاعات دانست و افزود: با توسعه فناوری اطلاعات نرخ رشد بالا می‌رود، با بالا رفتن نرخ رشد دولت می‌تواند مالیات دریافت کند که همین اقدامات باعث افزایش درآمد دولت می‌شود. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بالا رفتن درآمد دولت باعث می‌شود تا پول‌های بیشتری برای کشور خرج شود و همین موضوع توسعه را با خود می‌آورد.

  نظر مخالفان چیست؟
در این جلسه همچنین  مهرداد بائوج لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با کلیات لایحه اجازه تبیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات گفت: ما براساس این لایحه دولت را مکلف می‌کنیم که درآمدی در حدود دو هزار و 800 میلیارد تومان را به این حوزه اختصاص دهد.
وی همچنین گفت: یکی از دلایل مخالفت من با کلیات این لایحه این است که امکان دارد این رقم در سال‌های بعد نیاز نباشد. لاهوتی گفت: شاید در سال‌های آینده به این نتیجه برسند که بهتر بود دولت را مکلف به هزینه بودجه در این حوزه نمی‌کردند و پول در جاهای دیگری خرج می‌شد.
علیرضا خسروی نماینده مردم سمنان نیز در مخالفت گفت: اگر امروز مشکلات کشور را جمع‌آوری کرده و بخواهیم اولویت‌بندی کنیم به نظرم دولت الکترونیکی یکی از اولویت‌هاست. وی افزود: اگر امروز نمی‌توانیم دهک‌ها را شناسایی کنیم این ضعف دولت الکترونیکی است.
خسروی وجود مشکلات متعدد را به دلیل ضعف دولت الکترونیکی دانست و از لزوم توجه به دولت الکترونیکی سخن گفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :