آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37496
تاریخ انتشار : 15 آبان 1392 11:4
تعداد بازدید : 896

بلایی که موبایل به سرمان می آورد

استفاده از گوشی های موبایل این روزها آنقدر فراگیر شده که کمتر کسی را داخل اتوبوس و تاکسی و خیابان بدون همراه داشتن گوشی می توان دید. افراد آنقدر محو استفاده از این دستگاه ها هستند که کمتر با هم صحبت می کنند و چک کردن مدام گوشی به یک عادت در میان همه کاربران موبایل تبدیل شده است.

عادت کرده‌ایم سر میز شام، جلسات خانوادگی، مهمانی‌ها، جلسات کاری و ملاقات‌های دوستانه گوشی‌های موبایل‌مان را چک کنیم. به جمع‌های دوستانه و خانوادگی بی‌توجه شده‌ایم، وقتی به صفحه نمایش گوشی نگاه می‌کنیم اطراف‌مان را فراموش می‌کنیم. گاهی آنقدر با صدای بلند با این ابزارهای کوچک حرف می‌زنیم که یادمان می‌رود کجا هستیم و چه کسانی اطراف‌مان هستند.
بر این اساس کارشناسان معتقدند این وابستگی روی روابط کاری و دوستانه تاثیر می‌گذارد و ارتباطات خانوادگی را کم‌رنگ می‌کند.

  در جمع‌های خانوادگی
اغلب در میان کاربران بی‌توجهی به اعضای خانواده به دلیل وابستگی شدید به گوشی‌های تلفن همراه شایع شده است.
در جمع‌های خانوادگی کمتر اتفاق می‌افتد که افراد بدون گوشی موبایل‌شان حضور یابند. حتی لحظه‌ای این دستگاه‌ها را از خود دور نمی‌کنند و مدام به جای اینکه حواس‌شان به جمع باشد، در حال چک کردن ایمیل، ارسال پیام یا جست‌وجو در اینترنت هستند. گاهی در یک جمع خانوادگی که درباره موضوع مهمی صحبت می‌شود، جواب‌های بی‌ربط از سوی افرادی که مدام با گوشی خود سروکله می‌زنند شنیده می‌شود و این موضوع باعث اعتراض بزرگ‌ترها می‌شود.
اما بدتر از همه هنگام صرف غذا و روی میز است که معمولا کسی حواسش به میز شام نیست، یعنی درست نمی‌دانند که مزه غذا چیست. معمولا افراد در حال ارسال پیام هستند یا به پیام‌های دریافتی پاسخ می‌دهند.
شاید به این منظور است که کارشناسان یکی از دلایل از هم‌گسیختگی خانواده‌ها را تلفن‌های همراه می‌دانند.
این اتفاق شب‌هنگام موقع خواب هم می‌افتد. افراد به جای اینکه خود را برای یک خواب آرام آماده کنند، اغلب مشغول استفاده از گوشی خود هستند، به پیام‌های فیس‌بوک و توییتر پاسخ می‌دهند و مدام منتظر اتفاق یا تصویر تازه‌ای در شبکه‌های اجتماعی هستند.
گاهی آنقدر ذهن افراد مشغول گوشی‌های موبایل است که ناخودآگاه از خواب بیدار شده و گوشی خود را چک می‌کنند، مبادا پیامی دریافت کرده‌ باشند یا تماس از دست رفته‌ای داشته باشند. حتی صبح‌ها نخستین کاری که انجام می‌دهند بررسی گوشی موبایل‌شان است. بر این اساس بسیاری از محققان معتقدند که گوشی‌های موبایل باعث آشفتگی افراد حتی هنگام خواب می‌شود.

  در رخدادهای اجتماعی
گوشی‌های موبایل باعث شده که افراد در همه جا و هر شرایطی به شبکه‌های اجتماعی دسترسی داشته باشند، اگرچه این قضیه خوب است و ارتباط کاربران را در هر جا امکان‌پذیر می‌کند اما این وابستگی باعث می‌شود که افراد از موضوعات دیگری عقب بمانند.
گاهی در یک جمع توجه زیاد به شبکه اجتماعی برای خواندن یک متن یا لایک یک تصویر باعث بی‌احترامی به افراد دیگر می‌شود و کارشناسان این موضوع را رفتاری بیمارگونه می‌دانند.

  در جلسات کاری
یکی از اساسی‌ترین ارکان حضور در جلسات کاری، سکوت و همراه نداشتن گوشی‌های موبایل است، اما استفاده از گوشی‌های موبایل شکل طبیعی به خود گرفته، اگرچه باعث می‌شود که توجه افراد به موضوعات جلسه کم شود، اما معمولا افراد بدون گوشی وارد جلسه نمی‌شوند. افراد حتی این گوشی‌ها را داخلی جیب‌شان نمی‌گذراند و آن را به حالت سکوت در نمی‌آروند.
معمولا افراد منتظر یک تماس مهم هستند و تمام مدت گوشی خود را چک می‌کنند و تا صدای گوشی درمی‌آید به سرعت جلسه را ترک می‌کنند و همه اینها را می‌توان تاثیر بد تلفن‌های همراه روی روابط افراد دانست. به عقیده کارشناسان اگر روند استفاده از گوشی‌های موبایل این گونه ادامه یابد، تا چند سال دیگر علاوه بر ارتباطات کاری و دوستانه، روابط خانوادگی هم کاملا گسسته می‌شود و افراد بیشتر به سوی انزوا و منزوی شدن پیش می‌روند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :