آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37483
تاریخ انتشار : 15 آبان 1392 10:20
تعداد بازدید : 724

لایحه‌ای که مجلس تقاضای بررسی خارج از دستور آن را کرد

بازگشت تمام درآمدهای وزارت ارتباطات به وزارتخانه

دیروز نمایندگان مجلس مصوب کردند لایحه ای که اجازه می دهد تمام درآمد های وزارت ارتباطات به حساب وزارتخانه بازگشت داده شود، خارج از نوبت در مجلس بررسی کنند.

فناوران - امروز نمایندگان مجلس به توافق رسیدند که لایحه «اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیر دولتی در زمینه پست و مخابرات» خارج از نوبت در دستور کار مجلس قرار گیرد.

تلاش مجلس برای افزایش بودجه وزارت ارتباطات
رمضانعلی سبحانی‌فر، عضو کمیسیون صنابع مجلس با درخواست در دستور قرار گرفتن این لایحه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید تلاش کنیم اکنون که در آستانه لایحه بودجه سال 93 قرار داریم براساس ضوابط و مقررات قوانینی را تصویب کنیم که به صورت ضابطه‌مند به بودجه وزارت ارتباطات کمک کند.
وی گفت: در برنامه پنجم توسعه تکالیفی بر عهده دولت وزارت ارتباطات قرار گرفته است اما متاسفانه به دلیل عدم توجه به مباحث بودجه‌ای حداقل 50 درصد موارد هم را محقق نشده است درواقع ماده 46 برنامه پنجم توسعه مطرح می‌کند که باید نسبت به ایجاد و توسعه شبکه ملی اطلاعات و مراکز داده‌ای پیش‌بینی‌های لازم به عمل آید.
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه تحقق موضوع ماده 46 برنامه پنجم باید تا پایان سال دوم انجام می‌گرفت اما عملیاتی نشده است گفت: ما باید در این زمینه در منطقه در رتبه دوم باشیم اما اگر این‌طور پیش رویم به نظر می‌رسد فاصله زیادی تا رسیدن به این جایگاه خواهیم داشت.
سبحانی‌فرد افزود: در حال حاضر که جنگ‌های سایبری و شنود علیه کشورها انجام می‌شود باید بتوانیم زیرساخت‌های خود را در زمینه ارتباطات تقویت کنیم و دقت بیشتری داشته باشیم گرچه در ماهواره نتوانستیم جایگاه خوبی کسب کنیم و فرصت‌ها را از دست دادیم و یا حتی در مسیر فیبر نوری شانگ‌ های چین تا آلمان قرار داریم اما باز از این فرصت استفاده نکرده‌ایم. در حال حاضر که کشورهای منطقه و اکثرا همسایگان اعلام آمادگی کردند در این موضوع همکاری‌های لازم انجام شود.
وی گفت: متاسفانه شرکت مخابرات ایران به بخش خصوصی واگذار شده و بخش خصوصی برایش صرفه ندارد اقدام به سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

اکنون مسایل مهم تری در کشور داریم
محمد علی‌پور نماینده مردم ماکو در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با در دستور قرار گرفتن این لایحه گفت: اکنون مسایل مهم‌تری در کشور وجود دارد که اگر اولویت‌بندی کنیم باید ابتدا به آ‌نها رسیدگی کنیم لذا با توجه به مشکلات اساسی کشور باید وقت مجلس صرف مسایل اساسی شود.

روستاها از امکانات مخابراتی ندارند
علیرضا محجوب نماینده مردم تهران نیز در موافقت با بررسی این لایحه در مجلس گفت: در حال حاضر متاسفانه بسیاری از روستاهای کشور از امکانات مخابراتی بهره‌مند نیستند و یا حتی در کشورها به تدریج تلفن‌های عمومی از خیابان‌های اصلی جمع‌آوری شده است ما اگر بخواهیم این شیوه را ادامه دهیم از تکنولوژی روز عقب می‌مانیم، در حالی که با جمع کردن،‌ کوچک کردن و یا فروش اموال کاری درست نمی‌شود.
لایحه مذکور به رای گذاشته شد که با 128 رای موافق، 29 رای مخالف و 23 رای ممتنع از مجموع 228 نماینده حاضر به تصویب مجلس شورای اسلامی رسیده است و در دستور کار قرار گرفت.
گفتنی است، این لایحه مربوط به بیش از یک سال گذشته است که در تاریخ 4 شهریور 91، کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در گزارشی نتیجه بررسی و تصویب کمیسیونی آن را به مجلس ارایه کرد.
براساس این گزارش، این لایحه که به کمیسیون صنایع به عنوان کمیسیون اصلی ارجاع شده بود در جلسه سوم مرداد 91 با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و کارشناسان دستگاه‌های اجرایی ذیربط مطرح شد و با اصلاحاتی به تصویب رسید.

متن لایحه:
لایحه اجازه تعیین و وصول حق امتیاز فعالیت بخش غیردولتی در زمینه پست و مخابرات مصوب کمیسیون صنایع و معادن مجلس، به این شرح است:
در اجرای بند «ز» ماده 3 قانون وظایف وزارت ارتباطات، این وزارتخانه مکلف است بابت فعالیت‌های ارایه خدمات پستی، مخابراتی فناوری اطلاعات و صدور مجوز ایجاد شبکه‌های ارتباطات و فناوری اطلاعات با تصویب هیات وزیران مبالغی به عنوان حق‌الامتیاز و حق‌السهم دولت و جریمه جبران عدم انجام تعهدات وصول و به حساب خزانه‌داری کل کشور واریز کند.
صد درصد مبالغ مذکور به عنوان درآمد اختصاصی در لوایح بودجه سالانه برای وزارتخانه منظور می‌شود. اما پس از مبادله موافقت‌نامه با معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور صرف هزینه‌های خدمات زیربنایی ارتباطات و فناوری اطلاعات در مناطق محروم روستایی و ارایه کننده پستی، مخابراتی و فناوری اطلاعات و تامین هزینه‌های آزادسازی و خصوصی‌سازی و تملک دارایی‌های سرمایه‌های وزارتخانه مذکور شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :