آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37481
تاریخ انتشار : 15 آبان 1392 10:14
تعداد بازدید : 752

نرم افزار ارزیابی سيستم هاي تبديل متن به گفتار فارسي

در راستاي ارزيابي عملكرد سيستم هاي تبديل متن به گفتار فارسي، راه كار و همچنين نرم افزار خودكار با عنوان «SETASSS» براي سهولت اين امر از سوي دبيرخانه شوراي عالي اطلاع رساني تهيه و به زودي ارایه مي شود.

واحد ارتباطات دبيرخانه شوراي عالي اطلاع‌رساني-هدف از اين پروژه که به سفارش دبيرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی و توسط آزمایشگاه پردازش هوشمند داده‌های چندرسانه‌ای دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شده است، معرفي و ارایه روش‌ و دستورالعمل‌هاي ارزيابي، داده‌ها و نرم‌افزار ارزیابی براي اغلب اجزای تشکيل‌دهنده سيستم‌هاي پردازش زبان طبيعي و سنتز گفتار بوده است.
در اين ميان به سيستم‌هاي تبديل متن به گفتار توجه بيشتري شده است و برای انجام این ارزیابی‌ها نرم‌افزار جامعي تحت عنوان SETASSS که سرواژه “System For Evaluation of Text Analysis and Speech Synthesis Systems” به معنی «نرم‌افزاری برای ارزیابی روش‌های پردازش متن و سیستم‌های سنتز گفتار» محسوب مي‌شود، نیز تهيه شده كه به زودي ارایه خواهد شد.
براساس این گزارش امروزه اطلاعات در قالب رسانه‌هاي مختلفي چون صوت، تصوير، ويديو و متن ظهور پيدا كرده و سيستم‌هاي متعددي براي سهولت در ذخيره‌سازي، انتقال، پردازش، دسترسي و استفاده از اين اطلاعات ساخته و مورد استفاده انسان‌ها قرار گرفته است. بسياري از اين سيستم‌ها مانند تبديل متن به گفتار، ترجمه ماشيني، بازيابي اطلاعات، غلط‌يابي، خلاصه‌سازي و طبقه‌بندي متون، اطلاعات را در يکي از قالب‌هاي مهم زبان طبيعي يعني متن دريافت مي‌کنند. در تبديل متن به گفتار ضمن دريافت ورودي در قالب متن، خروجي در قالب ديگري از زبان طبيعي يعني گفتار ظاهر مي‌شود.
با توجه به اينكه هر يک از سيستم‌هاي يادشده از اجزای متعددي تشکيل شده‌اند، تلاش و تحقيقات بسياري در راستای بهبود عملکرد این سيستم‌ها و اجزای تشکيل‌دهنده آنها صورت مي‌گيرد؛ در نتيجه، ارزيابي چگونگي عملکرد و کيفيت کار اين سيستم‌ها و اجزای تشکيل‌دهنده آنها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :