آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 37475
تاریخ انتشار : 15 آبان 1392 10:3
تعداد بازدید : 1116

تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برفعالیت های ایجابی در حوزه رسانه های دیجیتال

جنتی: فیس بوک باید آزاد شود

نشست فعالان رسانه های دیجیتال دوشنبه شب با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حسن نجفی سولاری رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و فعالان حوزه رسانه های دیجیتال در تالار وحدت برگزار و فعالان رسانه های دیجیتال به طرح چالش ها، راهکارها و مشکلات خود پرداختند.

فناوران- در این نشست علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ‌در پاسخ به خبرنگاران با بیان اینکه فیلترینگ نمی‌تواند مانعی برای دسترسی آزاد به اطلاعات باشد گفت: نه تنها فیس‌بوک بلکه سایر شبکه‌های اجتماعی نیز باید برای مردم قابل دسترسی باشند و قید غیرقانونی بودن برای دسترسی به آنها برداشته شود.
وزیر ارشاد با بیان اینکه در آینده‌ای نه چندان دور ماهواره‌هایی به فضا فرستاده می‌شود که امکان دسترسی با سرعت بالا به شبکه‌های تلویزیونی را از طریق موبایل فراهم می‌کند، افزود: همان‌طورکه جمع‌آوری دیش‌ها و ایجاد پارازیت روی شبکه‌های تلویزیونی نمی‌تواند جلوی دسترسی به شبکه‌های ماهواره‌ای را بگیرد فیلترینگ نیز نمی‌تواند مانع از دسترسی مردم به جریان آزاد اطلاعات شود.
وزیر ارشاد با بیان اینکه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال به سه بخش سخت‌افزار، نرم‌افزار و محتوا تقسیم می‌شود، گفت: در حوزه سخت‌افزار که عملا جایگاه ما صفر است، در حوزه نرم‌افزار نیز دستاوردها و پیشرفت‌های اندکی داشته‌ایم اما در حوزه محتوا با توجه به ریشه‌ها و مایه‌های فرهنگی موجود، احساس می‌کنیم میدان گسترده‌ای وجود دارد که می‌توانیم حداکثر استفاده را از آن ببریم.
وی افزود: با شرایطی که اکنون با آن مواجه هستیم باید به سمت فعالیت‌های ایجابی برویم و با تولید بهتر و جذاب‌تر در حوزه رسانه‌های دیجیتال از فرهنگ بومی‌ و ملی خود حراست و پاسداری کنیم.
وزیر ارشاد گفت: بخشی از مشکلات فعالان رسانه‌های دیجیتال به خود وزارت ارشاد مربوط می‌شود و بخشی به قوانین دولت و بخشی نیاز به مصوبات مجلس دارد.
وزیر ارشاد با بیان اینکه کار دولت سیاست‌گذاری، حمایت و هدایت است، افزود: دولت به دنبال واگذاری امور به بخش خصوصی است و به دنبال تصدی‌گری در هیچ کاری نیست.
وی در ادامه سخنرانی خود خطاب به رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال گفت: «آقای نجفی سولاری، اگر همین جشنواره رسانه‌های دیجیتال را خود فعالان حوزه می‌توانند انجام دهند، بگذارید خودشان انجام دهند.»
وزیر ارشاد با بیان اینکه یکی از برنامه‌های ارایه شده وی به مجلس «اقتصاد فرهنگ و هنر» بود، گفت: بحث اقتصاد فرهنگ و هنر نه تنها باعث می‌شود که فعالان این حوزه بتوانند روی پای خودشان بایستند و دیگر نیاز به حمایت‌های مادی دولت نداشته باشند بلکه می‌تواند برای کشور نیز ارزآوری داشته باشد و تولید ناخالص ملی را افزایش دهد.
وی با یادآوری صحبت‌های یکی از فعالان رسانه‌های دیجیتال در این جلسه مبنی بر ورشکسته شدن شرکت‌های فعال در حوزه رسانه‌های دیجیتال گفت: جای تاسف دارد که شرکت‌هایی که وارد این حوزه شده‌اند ورشکست و یا در آستانه ورشکستگی هستند و ما به دنبال جذب سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این حوزه هستیم.
علی جنتی با تاکید بر افزایش تولید ناخالص داخلی از طریق حوزه فرهنگ و هنر گفت: برای مثال بانک صادرات یکی از آثار هنرمند مجسمه‌ساز و نقاش کشور آقای تناولی را به قیمت 400 میلیون تومان خریداری کرد که توانست همان اثر را در حراج کریستی دبی به قیمت دو میلیون 841 هزار دلار به فروش برساند.
علی جنتی در بخش دیگری از سخنان خود در نشست فعالان رسانه‌های دیجیتال در مورد مالکیت معنوی که یکی از مشکلات مطرح شده توسط فعالان این بخش بود گفت: وزارت ارشاد باید از صاحبان آثار فرهنگی، هنری در برابر کسانی که به طور غیرقانونی، قانون مالکیت معنوی را نقض می‌کنند حمایت کند.
وی افزود: هنوز در حوزه قانون مالکیت معنوی در خارج از ایران دچار مشکل هستیم و هنوز نظام با توجه به خروجی‌های موجود به یک نقطه روشنی در مورد این مساله نرسیده است که آیا به قانون کپی‌رایت بین‌المللی بپیوندیم یا نه.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: حضور ناشران دیجیتال در بازارهای صادراتی و حمایت از صادرات مورد تاکید دوستان بود که باید به آنها پرداخته شود.
علی جنتی در مورد مشکل موازی‌کاری نهادهای دولتی که توسط فعالان رسانه‌های دیجیتال در این نشست مطرح شد، وعده داد: بخشی از این موازی‌کاری‌ها بین نهادها و وزارتخانه‌هاست که ما حتما باید آنها را حل و فصل کنیم.
وی با بیان اینکه در داخل وزارت ارشاد هم برخی نهادها با یکدیگر هم‌پوشانی دارند که باید این هم‌پوشانی‌ها را از میان برداشت افرود: هم در بازی‌های رایانه‌ای و رسانه‌های دیجیتال و هم در مطبوعات این موازی‌کاری به چشم می‌خورد.

نجفی سولاری: حمایت قانونی می‌خواهیم
در ابتدای این نشست رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با طرح سوالی گفت: ما اکنون در صنعت دیجیتال، امکانات لازم را از ایده تا دیده داریم اما چرا وضعیت ما چنین است؟
نجفی سولاری افزود: ما حمایت قانونی می‌خواهیم و وظیفه قوه مقننه می‌دانیم که در این حوزه مصوباتی مثل معافیت از مالیات را برای پیشرفت این حوزه مصوب کند.
رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال با بیان اینکه باید مدیریت محتوا را با کمک شما فعالان رسانه‌های دیجیتال ایجاد کنیم گفت: آیا ما 10 درصد دیگر صنایع در صنعت فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌ایم که حال بخواهیم از آن خروجی قابل توجهی داشته باشیم. نجفی سولاری در بخشی دیگر از سخنانش خطاب به فعالان رسانه‌های دیجیتال گفت: مجموعه سوالاتی را به صورت پرسشنامه طراحی کرده‌ایم که علاقه‌مندان می‌توانند با مراجعه به سایت saramad.ir و ثبت ایده‌ها و توانمندی‌های خود، زمینه تجاری سازی آن را فراهم آورند.
رییس مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال در پایان سخنان خود خطاب به فعالان این حوزه گفت: اگر ما این توان را داشته باشیم که از فعالان رسانه‌های دیجیتال خوب استفاده کنیم و حاکمیت هم کمک کند، این نوید را می‌دهم که در نگاه جدید، شما افسران جنگ نرم هستید و نظام تکلیف دارد که شما را کمک کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :