آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3736
تاریخ انتشار : 13 آذر 1390 10:0
تعداد بازدید : 512

بهره برداری از دو كابل بین المللی دریایی تا پایان امسال

عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت گفت: با بهره برداری از دو كابل بین المللی دریایی تا پایان امسال، ایران به كابل های بین المللی وصل خواهد شد.

ایرنا- احمد پورنگ نیا با بیان این مطلب افزود: ایران تا پایان سال از طریق كابل دریایی (GBI (Gulf Bridge در بوشهر و همچنین یك كابل دریایی دیگر در چابهار به شبكه كابل‌های بین‌المللی وصل می‌شود.
وی گفت: GBI كابلی است كه دور خلیج فارس می‌گردد و تمام كشورهای حوزه خلیج فارس را به هم متصل و سپس به كابل‌های بین‌المللی وصل می‌شود.
به گفته پورنگ نیا، كابل دریایی دیگری كه در چابهار به ایران وصل می‌شود توسط شركت پیشگامان كویر یزد اجرایی شده و از طریق عمان به چابهار و از آنجا به بقیه كابل‌های دنیا متصل می‌شود.
گفتنی است كه شركت پیشگامان كویر (تاتا) به عنوان یكی از اعضای شركت‌های اقماری گروه پیشگامان كویر در حال اجرای كابل بین كابل‌‌های زیردریایی در آبهای آزاد برای تامین ورودی اینترنت به ایران است.
عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت عنوان كرد كه اجرای این پروژه‌ها ارتباطات مخابراتی ایران را آسان می‌كند و نرخ مكالمات تلفن بین‌الملل را پایین می‌آورد.
پورنگ نیا گفت: شركت ارتباطات زیرساخت ایران برای توسعه ارتباطات فیبرنوری خود با شركت بین‌المللی (Gulf Bridge (GBI، اپراتور راه‌اندازی كابل زیردریایی منطقه خلیج فارس، قرارداد همكاری دارد.
بر این اساس شبكه كابل بین‌المللی GBI قرار است اتصال ایران با كشورهای منطقه خلیج فارس و سایر كشورهای جهان را از طریق كابل فیبرنوری زیردریایی با ظرفیت بالا از طریق اتصال منطقه به هند و خاور دور و از مسیر شرق و غرب به اروپا برقرار كند.
این توافق‌نامه همكاری، امكان ارتباط ایران با بسیاری از كشورهای آسیای مركزی شامل پاكستان، افغانستان، تركمنستان، آذربایجان و ارمنستان را تسهیل می‌كند.
گفتنی است كه راه‌اندازی كابل GBI فرصت‌های تجاری زیادی را به دلیل افزایش درخواست برای دریافت ظرفیت مخابراتی با سرعت بالا در منطقه خلیج فارس فراهم می‌كند.
شركت بین‌المللی Gulf Bridge شركت جدیدی است كه به تازگی به منظور برقراری اتصال كشورهای خاورمیانه به یكدیگر و به شرق و غرب اروپا با استفاده از آخرین فناوری فیبرنوری از سوی شورای همكاری‌های خلیج فارس تاسیس شده است.
مالكیت و توسعه شبكه كابل زیردریایی GBI در اختیار سرمایه‌گذاران استراتژیك آن شامل كشورهای عضو شورای كشورهای عرب حوزه خلیج فارس (GCC) است كه به منظور ساخت این شبكه استراتژیك در منطقه تاسیس شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :