آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3722
تاریخ انتشار : 13 آذر 1390 9:11
تعداد بازدید : 3112

در نشست خبری هفدهمين نمايشگاه بين‌المللي الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيكي مطرح شد

نظام صنفی رایانه ای وقت کم داشت ،حاضر به برگزاری الکامپ نشد

نشست خبري هفدهمين نمايشگاه بين المللي الكترونيك، كامپيوتر و تجارت الكترونيكي (الکامپ 2011) بعد از دو ماه سکوت کامل خبری برگزارکننده نمایشگاه، دیروز در ساختمان شماره یک وزارتخانه ادغام شده وزارت صنایع و بازرگانی یعنی وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد.

فناوران – در این نشست که با استقبال بالای خبرنگاران حوزه بازرگانی و اقتصادی برگزار شد، محمدصادق مفتح معاون توسعه ICT وزارت صنعت، معدن و تجارت، علي حكيم‌جوادي معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، خیرالله خادم معاون امور نمايشگاهي شركت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي و سیدعلی اعتدالي رييس ستاد برگزاري الكامپ حضور داشتند.
در ابتدای این نشست محمدصادق مفتح، معاون توسعه ICT وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره‌ای به موضوع ادغام وزارت صنایع و بازرگانی کرد و گفت که یکی از دلایل این ادغام جهت‌گیری صنعت به سمت تولیدات صادرات محور بوده است و يكي از شاخصه‌هايي كه بايد در محور برنامه‌ها قرار گيرد، صادرات است.

نخستین نمایشگاه در فضای جدید وزارتخانه
مفتح با بیان اینکه الکامپ هفدهم نخستین نمایشگاه بین‌المللی کشور است که در فضای جدید وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت برگزار می‌شود نقش نمايشگاه‌ها در صادرات انكارناپذير است و بر اين اساس اولويت و تكيه بر نمايشگاه بيشتر از قبل خواهد بود.
مفتح درباره مزيت‌هاي نسبي كشور در اين حوزه گفت:‌ براي پيشتاز بودن در منطقه افق دوري را در نظر نداريم؛ چراكه در حال حاضر نيز ايران در بين كشورهاي غرب آسيا در حوزه IT جايگاه مطلوبي دارد، تا جايي كه دبيرخانه آي‌فكت (تسهيل روابط تجاري) به ايران منتقل شد و در سال 2012 نيز رياست آن برعهده كشور ما خواهد بود.
در ادامه علي حكيم‌جوادي، معاون وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران که به تازگی دبیری شورای عالی فناوری اطلاعات کشور را نیز برعهده گرفته است سخنرانی کوتاهی درباره مهم‌ترین رخداد حوزه فناوری اطلاعات کشور انجام داد.
وی برگزاري نمايشگاه‌ها را در راستاي شعار جهاد اقتصادي امسال عنوان كرد و گفت: برگزاري نمايشگاه الكامپ نيز مي‌تواند در جايگاه خود زمينه براي تحقق اين شعار ملي را فراهم كند.
حكيم‌جوادي افزود: اين نمايشگاه يك تفاوت عمده با ساير دوره‌هاي گذشته خود خواهد داشت زیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان فناوري اطلاعات در برنامه‌ریزی و برپایی هرچه بهتر نمایشگاه با يكديگر تعامل خوبي دارند.
در ادامه خیرالله خادم، معاون امور نمايشگاهي شركت سهامي نمايشگاه‌هاي بين‌المللي از اضافه شدن یک روز به چهار روز تعیین شده برای نمایشگاه الکامپ خبر داد و گفت: نمايشگاه از 18 آذرماه شروع خواهد شد و هرچند كه در آيين‌نامه نمايشگاه مدت زمان برگزاري براي هر رويدادي چهار روز است، اما امسال ما حمايت خود از حوزه فناوري اطلاعات را نشان داده‌ایم و اين مدت زمان را به پنج روز رسانده‌ايم و زمان اختتاميه هم 22 آذرماه خواهد بود.

600 شرکت خارجی و داخلی و رشد 20 درصدی
خادم افزود: ‌600 شركت خارجي و داخلي در اين نمايشگاه حضور خواهند داشت كه این میزان رشد 20 درصدي را نسبت به سال گذشته نشان مي‌دهد و در زمينه متراژ هم 8 درصد افزايش محدوده را داشته‌ايم كه در اين زمینه 50 هزار متر مربع فضاي غيرمفيد و 25 هزار مترمربع فضاي مفيد نمايشگاه خواهد بود.
به گفته وی، 57 شرکت خارجی از کشورهای چين، تايوان، اندونزي، فرانسه، نروژ، ژاپن، كره‌جنوبي، هلند، انگلستان، ايتاليا، سنگاپور،‌ آلمان،‌ سویيس، كانادا، هند و روسيه در این نمایشگاه حضور دارند.
خادم افزود: در بخش کارگاه‌ها و همایش‌ها نیز برنامه‌هايي تدارك ديده شده كه در زمینه بازاريابي اينترنتي، دولت الكترونيكي و حفاظت و امنیت از فضاي ICT در حاشیه نمایشگاه برگزار می‌شود.

چهار گروه کالایی در الکامپ
خادم همچنین چهار گروه كالايي براي برگزاري نمايشگاه را معرفی کرد و گفت: ‌در بخش الکترونیک و کامپیوتر، رايانه‌هاي شخصي و نوت‌بوك‌ها، سيستم‌هاي صوتي و تصويري، ماشين‌ها و تجهيزات اداري، تجهيزات شبكه، تجهيزات امنيتي و تجهيزات چاپگر حضور خواهند داشت. ‌
در بخش نرم‌افزار، نرم‌افزارهاي اداري، سازماني، تخصصي،‌ عمومي و كاربردي، آموزشي، فرهنگي، ديني، امنيتي، سرگرمي و بازي‌ها معرفی خواهند شد.
همچنین در بخش شبكه و اينترنت، فعالان تجارت الكترونيكی، امنيت شبكه و اينترنت و خدمات و ميزباني وب محصولات و خدمات‌شان را معرفی می‌کنند.
در بخش دولت الکترونیکی نیز قواي مجريه، قضاييه، مقننه، بانکداری الکترونیکی و سازمان‌هاي مرتبط با تجهيزات الكترونيكي و كشورداري ديجيتال حضور خواهند داشت.

سوالی که سکوت اعتدالی را شکست
اگر چه خبرنگاران حوزه اقتصادی و بازرگانی از این نشست استقبال کرده بودند، اما در بخش پرسش و پاسخ بیشتر به مسایلی غیر از بحث الکامپ می‌پرداختند و به دنبال سوال‌های کلی درباره صنعت ICT‌ و دیگر مباحث غیر مرتبط با حوزه بودند.
با این حال سوالات تخصصی خبرنگاران تخصصی حوزه کمی نشست خبری را گرم کرد، اگر چه این سوالات با جواب‌های شفاف مواجه نبود.
در حالی که بعد از اتمام صحبت‌های خادم درباره برگزاری نمایشگاه همه منتظر سخنرانی سیدعلی اعتدالي، رييس ستاد برگزاري نمایشگاه الکامپ بودند او همچنان شیوه سکوت خود را از زمان دریافت مجوز الکامپ تاکنون ادامه داد و حتی در نشست نیز سخنی بر زبان نیاورد تا اینکه نوبت پرسش به خبرنگار فناوران رسید و مساله دریافت هزینه‌ اضافی از غرفه‌داران مطرح شد.
وی در پاسخ به این سوال که دلیل هزینه‌های اضافی علاوه بر پرداخت هزینه غرفه از شرکت‌ها چه بوده است، گفت: هیچ هزینه اضافی از شرکت‌ها دریافت نشده و اگر هزینه‌ای دریافت شده برای ارایه خدمات بوده است و شرکت سهامی نمایشگاه‌ها نیز آماده رسیدگی به شکایات شرکت‌ها خواهد بود.اعتدالی همچنین در حاشیه این نشست در پاسخ به سوال خبرنگار فناوران درباره سکوت خبری شرکت آوین‌ درباره الکامپ گفت: نمایشگاه دو ماه مانده به تاریخ برگزاری به ما محول شد و ما باید به جایی می‌رسیدیم که با آمار و ارقام با رسانه‌ها صحبت کنیم.

حمایت کامل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از الکامپ!
مفتح در پاسخ به این سوال كه چرا در روند برگزاري هفدهمين نمايشگاه الكامپ از سازمان نظام صنفي رايانه‌اي صحبتي در ميان نيست، گفت: جلسه‌اي با فعالان اين صنف داشتيم و سازمان نظام صنفي رايانه‌اي كشور حمايت كامل خود را از اين نمايشگاه اعلام كرد اما سازمان امسال به دليل كمبود وقت و برخي مسایل خارج از اراده خود، حاضر به برگزاري نشد و هرچند معتقديم برگزاري هر نمايشگاهي اگر در ارتباط با صنف خود باشد، پربارتر خواهد بود و اميدواريم كه در سال‌هاي آينده شاهد برگزاري مجدد آن توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور باشيم.
همچنین خادم تشکل‌هایی را که در برگزاری الکامپ همکاری کردند معرفی کرد و گفت: اتاق بازرگانی ایران، اتحادیه صادرکنندگان نرم‌افزار، انجمن تجارت الکترونیکی ایران، مجمع واردات، اتحادیه صنایع لوح‌های فشرده ایران، سندیکای شرکت‌های شناسایی و مکان‌یابی رادیویی و اتحادیه صنف فناوران رایانه از جمله تشکل‌هایی بودند که در برگزاری این نمایشگاه همکاری داشتند.
وی افزود: همچنین بسیاری از شرکت‌های عضو سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به طور مستقل در نمایشگاه الکامپ حضور دارند.

معضل همیشگی ارزی-ریالی
همچنین مفتح درباره برخي موضوعات مرتبط با بحث ارزي - ريالي كه دغدغه همیشگی شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه است، گفت: این موضوع از طرفی مربوط به ضوابط نمايشگاه و از طرف ديگر در ارتباط با مصاديقی است كه یک غرفه‌ مشمول پرداخت ارزي يا ريالي می‌شود.
وی افزود: با توافقي كه با نمايشگاه بين‌المللي انجام شد، دو روز متوالي يعني روز اول و دوم نمايشگاه را در زمینه بحث ارزي قرار داديم تا شركت‌ها بتوانند با ايجاد كميته‌اي در بين خود، رابطي بين شركت سهامي نمايشگاه‌ها داشته باشند و از موضوعات مرتبط با ارزي-ريالي مطلع شوند و بنا بر اطلاع خود، اگر صلاح ديدند از بخش ارزي خود كاسته و به ريالي اضافه كنند.
خادم نیز درباره موضوع ارزي-ريالي گفت: با مساعدت شرکت‌ نمايشگاه‌ها و به منظور حمايت از فعالان اقتصادي، از شرکت‌های حاضر در الکامپ نرخ گرید B را به جای گرید A، برای ارزان‌تر شدن هزینه‌ها دریافت کردیم و در حال حاضر نيز كساني كه در روند برگزاري مشاركت داشته‌اند، تمامي هزينه‌ها را پرداخت کردند و کسی شکایتی نداشته است.
گفتنی است نمایشگاه الکامپ 2011، در تاریخ 18 آذر ماه با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح می‌شود و تا 22 آذر ماه در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی در تهران ادامه خواهد داشت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :