آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3703
تاریخ انتشار : 12 آذر 1390 10:5
تعداد بازدید : 515

قوانين سفت و سخت براي تامين ارز واردكنندگان كالا

دستورالعمل جديد ارزي به بانک ها ابلاغ شد

بانک مرکزی به 10 بانک دستورالعمل جدید ارزی ابلاغ کرد. در دستورالعمل جديد بانك مركزي كه يك روز پس از معارفه رسمي مينو كياني راد ـ معاون ارزي جديد بانك ـ ابلاغ شده، شرايط تامين ارز واردكنندگان كالا و خدمات سخت تر شده است.

روابط عمومی بانک مرکزی -  در بخشنامه این بانک شرایط فروش ارز به واردکنندگان توسط  بانک های ملی ، توسعه صادرات ، سپه ، کشاورزی ، صنعت و معدن ، مسکن، صادرات ، ملت ، تجارت و رفاه کارگران به هر میزان با رعایت پنج شرط تعیین
 شد.
بانک های مذکور مجاز به فروش ارز رایج در شبکه بانکی‌کشور به هر میزان به نرخ فروش رسمی ارز در سرزمین اصلی به واردکنندگان کالا و خدمات برای مصارف آتی آنها شدند.
شرایط واگذاری ارز به این گونه اعلام شد که در زمان فروش ارز، حساب ارزی متقاضی به میزان ارز فروخته شده بستانکار شود.
وجوه ریالی ارزهای فروخته شده برای خرید ارز باید تا پایان همان روز کاری به حساب بانک مرکزی واریز شود.
در صورت خرید ارز طبق بندهای (1) و(2) پس از ارایه مدارک لازم طبق مقررات برای واردات کالا و خدمات از طریق گشایش اعتبار اسنادی / ثبت سفارش برات اسنادی / حواله، در موقع پرداخت وجه ، مراتب را به اداره بین‌الملل بانک مرکزی مبنی بر تامین وجه مربوط منعکس کرده و همزمان حساب ارزی مشتری به همان میزان بدهکار شود.
ارزهای فروخته شده و واریزی به حساب‌های ارزی واردکنندگان ، قابل استفاده و برداشت توسط آن بانک و مشتری نبوده و صرفا توسط خود صاحب حساب ( بدون حق واگذاری و توکیل به غیر‌) برای واردات کالا و خدمات براساس مقررات سرزمین اصلی قابل استفاده است.
استفاده از ارز فوق‌الاشاره منوط به نگهداری مبالغ مربوط به مدت حداقل شش ماه در حساب مشتری بوده و قبل از سررسید شش ماه ، صرفا امکان بازخرید ارز مذکور به نرخ روز فروش ارز به مشتری وجود خواهد داشت .
بدیهی است چنانچه خریدار ارز به هر دلیلی امکان استفاده از ارز مذکور را برای واردات کالا و خدمات نداشته باشد، در صورت تقاضا ، بانک عامل نسبت به بازخرید ارز مورد اشاره به نرخ فروش ارز به مشتری اقدام می کندو حساب مشتری به همان میزان تسویه خواهد شد .
بانك مركزي همچنين اعلام كرده كه همسو با مصوبه اخير شوراي پول و اعتبار مبني بر اجراي نظام ارزي شناور مديريت شده، سياست يکسان‌سازي نرخ ارز را با جديت دنبال خواهد کرد.
هدف از اجراي‌ اين سياست، حذف زمينه‌هاي رانت‌خواري افراد سودجو و‌ کنترل نوسانات بازار است اعلام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :