آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 3698
تاریخ انتشار : 12 آذر 1390 9:52
تعداد بازدید : 655

آیا روسیه سیلیکون ولی بعدی است؟

تا همین چند سال پیش، روسیه یکی از کشورهایی به شمار می آمد که اقتصاد و توسعه اش وابسته به منابع گازی بود. اما با روندی که این کشور در زمینه فناوری پیش می رود، به زودی به نیروگاه فناوری قابل رقابت با مهد نوآوری و مغزهای متفکر یعنی سیلیکون ولی تبدیل خواهد شد. آرکادی دورکویچ، مشاور رییس جمهور در همین راستا اعلام کرد: اریک اشمیت، مدیر اجرایی سابق گوگل به تازگی در یکی از سخنرانی هایش گفته که روسیه به عنوان قطب نیروی فکری و نیروی کار برای شرکت های فناوری اطلاعات بین المللی مطرح شده است. روسیه سال هاست یکی از کشورهای موفق در حوزه فناوری های پیشرفته و وجود دانشمندان خبره در جهان قلمداد می شود. این در حالی است که همچنان عنوان نخستین کشوری که انسان را به فضا فرستاده به یدک می کشد و دانشمندان این کشور همواره در صدر برندگان نوبل در علوم مختلف قرار می گیرند. به طور مثال ژورس آلفروف، برنده جایزه نوبل سال 2000 در رشته فیزیک در حال حاضر مدیریت یکی از پروژه های نوآوری فناوری پیشرفته را برعهده دارد. علاوه بر این، نام برخی شرکت های بزرگ فناوری در این کشور به چشم می خورد. به طور مثال، لابراتوار کسپرسکی در

پارک علم و فناوری روسیه
روسیه چند سالی است که در زمینه ایجاد پارک علم و فناوری فعالیت می‌کند و پارک مدرنی را در مسکو با نام مرکز نوآوری اسکولکوا (Skolkovo) دایر کرده که آلفروف یکی از مدیران بخش خصوصی آن به شمار می‌رود. دولت این کشور قصد دارد 25 تا 30 هزار نفر را در این مرکز استخدام کرده و برای آنها شرایط زندگی مهیا کند تا بتوانند محصولات جدیدی در زمینه مخابرات و فضا، تجهیزات پزشکی نوآورانه، بیوتکنولوژی، انرژی پاک و بازده انرژى لومينسانس همانند لامپ‌های LED‌ جدید، فناوری‌های هسته‌ای و فناوری اطلاعات ابداع و تولید کنند.
فعالیت‌های مایکروسافت در روسیه
در اوایل ماه نوامبر، مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد با راه‌اندازی شرکت‌هایی در پارک اسکولکوای روسیه، در این کشور سرمایه‌گذاری کند. این در حالی است که برخی شرکت‌های روسی نیز از الطاف مایکروسافت بی‌نصیب نمانده‌اند. به طور مثال، شرکت فناوری Speereo که در زمینه ترجمه صوتی فعالیت می‌کند، حدود 50 هزار دلار از سرمایه‌اش را مایکروسافت تامین کرده است. علاوه بر این، بعد از اینکه استیو بالمر، مدیر اجرایی مایکروسافت در سفری به روسیه از ایجاد مرکز توسعه مشترک در مسکو صحبت کرد، مایکروسافت و بنیاد اسکولکوا از ماه نوامبر شروع به همکاری کرده‌اند. مایکروسافت یکی از نخستین شرکت‌های چندملیتی آمریکاست که از ابتدا نیز علاقه خود را به پروژه اسکولکوا اعلام کرده بود.

رد پای جنرال الکتریک و IBM در روسیه
جنرال الکتریک (GE) یکی دیگر از شرکت‌های آمریکایی است که در پروژه اسکولکوا اعلام آمادگی کرد و در ماه ژوئن تفاهم‌نامه‌ای را با مدیران این پروژه امضا کرد که جزییات آن هنوز فاش نشده است. اما گزارش‌ها حاکی است که این شرکت می‌خواهد در زمینه تحقیقات بازده انرژی، بیوتکنولوژی و فناوری اطلاعات فعالیت کند. ویکتور وکسلبرگ (Viktor Vekselberg)، یکی از میلیاردرهای روسی و رییس بنیاد اسکولکوا در نشست خبری ماه ژوئن اعلام کرد: ما از تصمیم جنرال الکتریک برای اجرای این پروژه مهم استقبال می‌کنیم. جفری ایملت، مدیر اجرایی جنرال الکتریک نیز در نشست خبری گفت: مطمئنیم که مرکز تحقیقاتی جدید جنرال الکتریک در اسکولکوا علاوه بر اینکه به پلات‌فورم جهانی برای کاربرد بالقوه علمی روسیه در پروژه‌های تجاری خاص تبدیل خواهد شد، مرکز بسیار خوبی نیز برای معرفی فناوری‌های پیشرفته این شرکت در روسیه می‌شود. گزارش‌ها حاکی است که IBM هم در ماه ژوئن به ایجاد مرکز تحقیقاتی در اسکولکوا مبادرت کرده و در نیمه سال میلادی جاری قراردادی میان این شرکت و بنیاد امضا شده است. موسسه فناوری ماساچوست یا MIT نیز از این قافله عقب نمانده و قصد دارد برنامه‌های آموزشی مشترکی با دانشگاه مدیریت مسکو ترتیب دهد.

روسيه از نظر حجم سرمايه‌گذاري در فناوري‌هاي جديد، جزو 10 كشور اول جهان
حجم سرمايه‌گذاري‌هاي روسيه در فناوري‌هاي جديد به حدي رسيده كه در ميان 10 كشور اول جهان قرار گرفته است. به گفته دميتري مدودوف، رييس جمهور روسيه، در مجاورت اسكولكوا قرار است محل ديگري ساخته شود. اين محل جديد تبديل به مركزي مي‌شود كه فناوري‌هاي جديد را به پروژه‌هاي تجاري موفق تبديل مي‌كند. سال آينده مبلغ يك تريليون روبل به مدرن سازي بخش اقتصاد تخصيص داده خواهد شد. مدودوف همچنين گفت كه طي دو سال گذشته سرمايه‌گذاري دولتي در برنامه‌هاي علمي – تحقيقاتي و تجربي – اصولي به ميزان دو برابر افزايش داشته است. وی افزود: در سال‌هاي اخير، هزينه‌هاي دولتي را براي تحقق اين هدف افزايش داده و به جايگاه هشتم دنيا در حوزه سرمايه‌گذاري براي تحقيقات و فناوري‌ها دست پيدا كرديم. روسيه در اين جايگاه با كشورهاي توسعه يافته همچون بريتانيا،‌ فرانسه،‌ ايتاليا و كانادا قابل مقايسه است. بنابراين براي ما جاي اميدواري دارد.
وی تاكيد كرد كه كشور اميدهاي زيادي به مركز نوآوري‌هاي اسكولكوا بسته است. وي عنوان کرد: هنوز كار احداث مركز به پايان نرسيده است، با اين حال پايه‌هاي اصلي در حال فعاليت هستند. اين پروژه بين‌المللي است و در آن شركت‌هاي بزرگ جهان حضور خواهند داشت. ما به صورت هدفمند از آنها دعوت به همكاري كرده‌ايم و مي‌خواهيم كه اين شركت‌ها پايه‌هاي لازم را براي ما بگذارند و فضاي رقابتي در مركز ايجاد كنند. منظور از شركت‌هاي بزرگ،‌ شركت‌هايي چون نوکیا، اینتل، مایکروسافت، سیسکو و زیمنس است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :