آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36846
تاریخ انتشار : 7 آبان 1392 10:45
تعداد بازدید : 2714

خرید سیم کارت خارجی به صرفه نیست

اگر تاکنون در اینترنت عبارت «فروش سیم کارت های خارجی» را جست و جو کرده باشید با سایت های مختلفی در زمینه فروش این سیم کارت ها آن هم با برندهای همچون Turkcell، Vodafone و غیره روبه رو می شوید که فعالیت اصلی آنها متمرکز بر ارایه خدمات به تجار، مسافران، دانشجویان، نمایندگان کالا و خدمات از کشورهای ترکیه، آذربایجان، سوریه، عراق، گرجستان، انگلیس و آمریکاست.

ایرنا- طبق گفته مسوولان این سایت‌ها، این سیم‌کارت‌ها قابل استفاده در ایران و با آنتن‌دهی کامل در سراسر کشور است. شاید به دلیل بازار داغ فروش این سیم‌کارت‌هاست که این روز‌ها و بنا بر مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، قرار است فروش سیم‌کارت‌های خارجی در ایران رنگ و بوی قانونی به خود بگیرد.  بر همین مبنا، موضوع افزایش تقاضا برای خرید سیم‌کارت‌های تلفن همراه خارجی در کشور، حمایت از حقوق مشترکان و افزایش رضایت آنها، جلوگیری از بروز مشکلات فنی و امنیتی احتمالی ناشی از فروش سیم‌کارت‌های خارجی و همچنین ضابطه‌مند شدن فعالیت عاملان فروش و امکان کنترل و نظارت بر فعالیت‌ آنها، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را بر آن داشت تا در اواخر خرداد ماه موضوع ضوابط و دستورالعمل فروش سیم‌کارت‌های خارجی را در دستور کار خود قرار دهد.

   چرا سیم‌کارت خارجی
هــدف مصوبــه کمیســیون تنطیم مقررات ارتباطات، فروش سیم‌کارت‌های خارجی تلفن همراه در داخل کشور و ارایه خدمات پشتیبانی و اطلاع‌رسانی مربوط به آن است و استثنائاتی دارد که بر مبنای آن فروش سیم‌کارت‌های ماهواره‌ای، فروش سیم‌کارت‌هایی که با استفاده از رومینگ از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای نظیر ثریا، اینمارست امکان ارایه خدمات دارند، ممنوع است.
براساس این مصوبه، مدت اعتبار مجوز دو سال از تاریخ صدور است و پس از انقضای آن با تشخیص سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، اعتبار آن هر بار به دفعات تا دو سال دیگر به درخواست متقاضی و با موافقت سازمان قابل تمدید خواهد بود، متقاضی هم باید شرکت غیردولتی بوده و در ایران به ثبت رسیده باشد و تا پایان مدت اعتبار مجوز باید این ماهیت حقوقی خود را حفظ کند.
همچنین در تمام مدت اعتبار مجوز، دارنده مجوز موظف به ارایه خدمات تقاضا، رسیدگی به شکایات و پاسخگویی به مشترکان به صورت 24 ساعته در تمام ایام هفته در داخل کشور است.

   رومینگ وطنی یا سیم‌کارت خارجی
فروش قانونی سیم‌کارت‌های خارجی در ایران در حالی مطرح شده است که در حال حاضر دو اپراتور ایران شامل همراه اول و ایرانسل، سرویس مکالمات بین‌المللی یا‌‌ همان رومینگ را عرضه می‌کنند. در حال حاضر همراه اول با حدود 270 اپراتور در 110 کشور جهان ارتباط رومینگ داشته و ایرانسل هم به نوبه خود گسترده‌ترین شبکه رومینگ کشور را عرضه می‌کند.
بر همین اساس، محمدمهدی عطوفی، معاون بازاریابی، فروش و خدمات مشتریان همراه اول با اشاره به ضابطه‌مند شدن موضوع فروش سیم‌کارت‌های خارجی در کشور می‌گوید: اپراتورهای خارجی در داخل کشور، تحت عنوان پدیده رومینگ فعالیت می‌کنند که رومینگ اپراتورهای خارجی در ایران دارای مقررات خاص خودش هست و سالیان سال است که این موضوع با میهمان شدن اپراتور خارجی در یکی از اپراتورهای داخلی کشور صورت می‌گیرد و عمل شارژینگ آن طبق یک سری پروتکل‌هایی بین اپراتورها و کشورها، اجرا می‌شود.
وی با بیان این نکته که ما هنوز اطلاعیه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی را مورد بررسی و نقد قرار نداده‌ایم و برداشت ما این است که تمام رگولاتور‌ها سعی می‌کنند یک فضای کسب و کار مناسب را برای اپراتور‌ها چه در داخل و چه در خارج فراهم کنند، گفت: اینکه سازمان تنظیم مقررات در تلاش است تا فروش سیم‌کارت‌های خارجی در ایران را ضابطه‌مند کنند خبر خوبی است منتها شرایط و نحوه آن و اینکه چگونه از بیزنس‌های داخلی حمایت می‌کنند، همچنان مبهم است، چون فضای مطرح شده صرفا فضای خرید است و ما نمی‌دانیم که آیا فرآیند بیزنسی فراهم شده که با سایر اپراتورها رقابت کنیم.
وی افزود: همراه اول و ایرانسل اپراتورهایی هستند که حق لایسنس پرداخت می‌کنند و این حق ایجاب می‌کند که مسوولان ذی‌ربطی که در خصوص فروش سیم‌کارت خارجی در ایران برنامه‌ریزی می‌کنند، باید مراقب باشند که در حقوق و منافع مشترک اپراتور‌های داخلی و خارجی اجحاف نشود.

   شفاف‌سازی یک موضوع مبهم
آرش کریم بیگی، مسوول روابط عمومی ‌ایرانسل هم با بیان این نکته که مشترکان ایرانسل با فعال کردن رومینگ سیم‌کارت‌های خود، تماس‌های عادی‌شان را از دست نمی‌دهند، گفت: در صورت خرید سیم‌کارت خارجی این مساله مطرح می‌شود که همه دوستان و آشنایان آن فرد، شماره تلفن خارجی او را ندارند که این امر باعث ایجاد اخلال در روند تماس‌های عادی مشترکان می‌شود.
کریم‌بیگی با اشاره به این نکته که استفاده از رومینگ تلفن‌های همراه در ایران، از خروج ارز جلوگیری می‌کند گفت: فعال کردن رومینگ و ارسال و دریافت اس‌ام‌اس برای مشترکان سیم‌کارت‌های دایمی ‌و اعتباری ایرانسل رایگان است و در حال حاضر فقط ایرانسل امکان برقراری رومینگ دیتا، رومینگ داخل هواپیما آن هم در هنگام پرواز و استفاده از کارت شارژ در مقصد را داراست. به هرحال با توجه به فعال بودن رومینگ اپراتورهای ایرانی در برخی از کشورهای همسایه و مقرون به صرفه بودن استفاده از آن، این نکته مطرح می‌شود که آیا فروش سیم‌کارت‌های خارجی در ایران می‌تواند توجیه مناسبی داشته باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :