آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36845
تاریخ انتشار : 7 آبان 1392 10:43
تعداد بازدید : 816

با خروج قدیمی‌ترین کابل اینترنتی کشور از مدار

لنگر کشتی ها دیگر اینترنت کشور را قطع نمی کند

کابل جاسک- فجیره که از آن به عنوان قدیمی ترین کابل اینترنتی کشور یاد می شود، این روزها تقریبا از مدار خارج شده و تنها ظرفیت بسیار کمی از آن برای مکالمات صوتی مورد استفاده قرار می گیرد.

ایسنا- حسن کریمی، مدیرکل مهندسی عملیات شبکه دیتای شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان این مطلب گفت: این مسیر تقریبا از مدار خارج شده و از آن برای بخشی از ارتباطات پایه‌ای استفاده می‌شود.
وی افزود: ظرفیت کابل‌های اینترنتی معمولا با واحد STM64 سنجیده می‌شود که به عبارتی دیگر می‌توان گفت که روی هر کابل 64، STM1 دایر می‌شود. اما اکنون از ظرفیت کابل جاسک – فجیره اکنون تنها یک یا دو STM1 آن فعال است. در حالی که این کابل قبلا به‌طور کامل زیر بار بود.
کریمی ‌در خصوص اینکه با توجه به وضعیت این کابل و قطعی‌های مختلفی که برای آن ایجاد می‌شود، اکنون اختلالی در کار آن ایجاد نمی‌شود گفت: از آنجا که ما مسیر‌های متعددی داریم و ظرفیت بهره‌برداری از این مسیر بسیار اندک است در بخش VOICE که اکنون این کار برای آن مورد استفاده قرار گرفته هیچ‌گونه قطعی و اختلالی به وجود نمی‌آید و حتی اگر این کابل دچار مشکلی شود بلافاصله ظرفیت آن از طریق یکی از مسیر‌های دیگر تامین می‌شود.
گفتنی است، کابل جاسک-فجیره که زمانی تنها درگاه اینترنتی کشور بود و هربار برای آن مشکلی ایجاد می‌شد کل اینترنت کشور دست‌خوش اختلال می‌شد.
پیش از این مسوولان شرکت ارتباطات زیرساخت که مسوولیت تامین پهنای باند اینترنت کشور را برعهده دارند این‌گونه اعلام کرده بودند که این کابل عمر مفید خود را طی کرده است چراکه طی سال‌های گذشته بارها قطع شده و هر بار برای وصل مجدد مفصل جدیدی به آن اضافه شده که این مفاصل در نهایت موجب کاهش طول این کابل شده‌اند.
به دنبال اتصال این مفاصل طول این کابل کمی ‌کاهش یافته و در نتیجه ارتفاع آن از کف دریا افزایش یافته بود. به همین دلیل در موارد متعدد ممکن بود زمان لنگر انداختن کشتی‌ها این کابل صدمه ببیند. در نتیجه تمام این موارد و در شرایطی که درگاه‌های متعدد دیگری نیز راه‌اندازی شده، مسوولان تصمیم به تخلیه بخش عمده این کابل گرفته‌ و مسیرهای جدیدی را جایگزین آن کرده‌اند.
جویده شدن کابل مذکور توسط کوسه‌ها نیز از جمله دلایل قطعی اینترنت در کشور معرفی می‌شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :