آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36698
تاریخ انتشار : 6 آبان 1392 10:15
تعداد بازدید : 929

به کارگیری اسکادای بومی در تاسیسات حیاتی کشور

رییس سازمان پدافند غیرعامل از دستیابی ایران به دانش تولید سیستم اسکادا با هدف بی نیازی کشور از این سیستم خارجی خبر داد و گفت: اسکادای بومی هم اکنون در تاسیسات حیاتی و حساس کشور به کار گرفته و جایگزین نمونه خارجی شده است.

خبرگزاری مهر- کنترل سرپرستی و گردآوری داده یا اسکادا (Supervisory Control And Data Acquisition) به سامانه‌های کنترل و اندازه‌‌گیری در مقیاس بزرگ و سیستم‌های مدیریت پایگاه داده اطلاق می‌شود که سامانه‌ای مرکزی است و نظارت و واپایی یک سایت یا سیستم گسترده در فواصل زیاد را برعهده دارد که به دلیل نبود تکنولوژی تولید آن، ایران مجبور به استفاده از سیستم‌های آمریکایی و آلمانی در این بخش بود.
سردار غلامرضا جلالی رییس سازمان پدافند غیرعامل در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، از دستیابی ایران به دانش تولید این سیستم خبر داد و گفت: اسکادای بومی هم‌اکنون در دو پروژه حساس کشور مورد استفاده قرار گرفته است.
وی با بیان اینکه اسکادای بومی را 11 شرکت ایرانی تولید کرده‌اند که در بررسی و امکان‌سنجی و ارزیابی صورت گرفته از محصولات داخلی تولید شده دو محصول در نهایت مورد قبول واقع شد، افزود: 11 محصول تولید شده اسکادا، در استفاده از ابزارهای داخلی و خارجی متفاوت بودند؛ برخی از این محصولات نیز تنها تغییر ظاهری نسبت به نمونه خارجی داشتند و برخی نیز از پایه و منبع کاملا داخلی بودند اما در نهایت دو محصول از این 11 محصول تولید شده به عنوان محصول نهایی انتخاب و برای به کارگیری آن در تاسیسات حساس و حیاتی کشور با تولیدکنندگان آن مذاکراتی صورت گرفته است. رییس سازمان پدافند غیرعامل کشور از به کارگیری نمونه اسکادای بومی در پروژه "دیس پچینگ" گاز ایران خبر داد و افزود: این سامانه هم‌اکنون جایگزین نمونه‌های خارجی شده است.
وی با بیان اینکه در خط کنترل عسلویه به غرب کشور نیز اسکادای بومی مورد استفاده قرار گرفت، گفت: جایگزینی این سیستم به جای نمونه خارجی در اول راه است و باید اشکالات آن برطرف و اصلاح شود تا این سامانه توسعه یابد.
سردار جلالی با تاکید بر لزوم استفاده از ابزارهای دفاعی برای مقابله با تهدیدات سایبری گفت: برای مثال امروز آمریکا موضوع اسکادا را جدی گرفته و حتی سهام کارخانه اسکادای زیمنس را خریده و بر آن متمرکز شده است، بر این اساس به کارگیری اسکادای بومی با هدف حفط امنیت فضای سایبری تاسیسات حساس و حیاتی کشور الزامی است.
وی با تاکید براینکه نرم‌افزارها و سامانه‌هایی که در زیرساخت‌های حیاتی و حساس کشور به کار گرفته می‌شوند نمی‌توانند خارجی باشند، گفت: چنانچه نمونه داخلی این تجهیزات وجود نداشته باشد و ما مجبور به استفاده از نمونه خارجی باشیم، قرارگاه پدافند سایبری مکلف به تست و کنترل این محصولات است تا با حفظ الزامات و تاکید بر موارد امنیتی و ایجاد اطمینان، محصول مورد نظر به کار گرفته شود. وی گفت: در سطح فاقد طبقه‌بندی هیچ الزامی برای استفاده از نرم‌افزارهای بومی نداریم و برای سطوح مهم نیز نسبت به سطوح حیاتی و حساس اهمیت کمتری در استفاده از نرم‌افزارهای بومی وجود دارد و تنها بخشی از الزامات کم‌هزینه‌تر، به صورت دستورالعمل ارایه شده است.
وی از حمایت از تولیدکنندگان اسکادای بومی و سایر سامانه‌های نرم‌افزاری تولید داخل خبر داد و بر لزوم حمایت از صنعت داخلی کشور در حوزه امنیت فضای سایبر تاکید کرد و گفت: جایگزینی اسکادای بومی با محصولات خارجی، اقدامی بسیار باارزش و پراهمیت است.
سیستم‌های اسکادا برای مونیتور کردن یا کنترل فرآیندهای شیمیایی، حمل و نقل، سیستم‌های آبرسانی شهری، کنترل تولید و توزیع انرژی الکتریکی و در خطوط نفت و گاز و سایر فرآیندهای گسترده و توزیع یافته استفاده می‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :