آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36697
تاریخ انتشار : 6 آبان 1392 10:10
تعداد بازدید : 848

پاسخ نصر کشور به اعتراض تهرانی‌ها

تمامیت خواهی خطرناک را کنار بگذارید

روز گذشته اعضای کارگروه الکامپ نصر تهران با انتشار بیانیه ای ضمن ابراز نارضایتی از نادیده گرفتن نمایندگان تهرانی در تصمیم گیری های الکامپ نوزدهم، انتقادات و ابهامات متعددی را متوجه عملکرد رییس سازمان نصر کشور کردند که این موضوع واکنش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور را در پی داشت.

فناوران- در جوابیه نصر کشور این چنین آمده است، «حسب وظیفه لازم می‌داند نکاتی را در خصوص بیانیه منسوب به کارگروه الکامپ نصر تهران به اطلاع عموم برساند:
الف- در خصوص موضوع ارزی ریالی، همان‌طور که به صورت مستمر اعلام گردیده است رویه جاری در اخذ مبلغ ارزی از شرکت‌ها نه تنها مورد تایید و پذیرش این سازمان نبوده و نیست بلکه هرگز از تلاش برای حذف آن دست نخواهد کشید. آنچه در این فرصت کوتاه و زمان تقارن تغییر مدیریت در کشور میسر بود، نهادن مرهمی ‌بر این درد کهنه و به حداقل رساندن آن در حد 350 متر و حضور حداکثری در نحوه تخصیص آن با پافشاری بر حضور سازمان در عالی‌ترین سطح نظارت است. موجب تعجب است که این توافق، عین درخواست کمیسیون سخت‌افزار تهران مندرج در بند اول نامه مورخ 30 شهریور ماه سال 92 نصر تهران می‌باشد ولیکن  امروز عمل به آن نیز  دستمایه خطاب و عتاب به این سازمان قرار می‌گیرد.
ب- درخصوص استفاده از ظرفیت تهران که بارها به نقش تعیین‌کننده آن اذعان گردیده است طی نامه شماره 469 مورخ دوم مهر ماه سال 92 که در پاسخ به نامه صدرالاشاره نگاشته شده بود، صراحتا اعلام شد: «پیشنهاد می‌نماید نماینده تام‌الاختیار آن نظام استانی درخصوص الکامپ هرچه سریع‌تر معرفی تا با تشکیل جلسه حضوری نسبت به تعیین دیدگاه مشترک اقدام گردد.» اما بعد از گذشت قریب یک ماه، تازیانه عدم پاسخ از سوی خود را، بر تارک سازمان کشور، در جراید، می‌نوازند! همکاران گرامی ‌قطعا انتظار ندارند وقتی نماینده‌ای معرفی نمی‌شود، فعالیت سازمان متوقف گردد. تاسف‌آور است که به‌رغم اعلام  وضوح درخواست مشارکت و عدم دریافت پاسخ مناسب، متهم به نادیده انگاشتن تهران  با این ادبیات سنگین و غیرواقع می‌شویم.
ج- درخصوص جانمایی همواره سازمان به شفافیت در جانمایی، استفاده از سامانه الکترونیکی و برخط تاکید کرده است و مصوبات شورای سیاست‌گذاری نیز بر همین موارد صحه نهاده است. به صورت موازی،  عملیات و گزارش‌های دریافتی در خصوص تخطی از این موارد به سرعت و فوریت دنبال می‌گردد و خط قرمز تعاملات این سازمان با شرکت نمایشگاه‌ها و یا هر نهاد تصمیم‌گیرنده دیگر، رعایت همین اصول می‌باشد و عبور از آن منجر به تغییر رویه و کاربرد روش‌های قهرآمیز خواهد گردید.
د- در خصوص تخصیص 10 درصد تخفیف به نصر کشور، به وضوح اعلام می‌نماید شرکت نمایشگاه‌ها تعهد نموده است بدون هیچ‌گونه اعمال افزایشی نسبت به نرخ غرفه‌ها، مبلغ یادشده را در اختیار سازمان نصر کشور قراردهد تا به هر نحو که صلاح می‌داند هزینه نماید. موضوع با اطلاع و تصویب شورای مرکزی و هیات رییسه انجام شده است و تصمیم شورا به عنوان مسوول اداره کلان سازمان در خصوص نحوه تخصیص آن مطاع خواهد بود. بدیهی است اخذ منابع مشروع مادی هرگز مانع از اتخاذ مواضع اصولی و یا زیر پانهادن اصول سازمان نخواهد بود. اینک  باید پرسید اگر در الکامپ دهم و شانزدهم با پذیرش شرایط برگزاری و ورود به اخذ منابع مالی،  از مواضع اصولی خود کوتاه آمدیم و یا سوداگری کردیم؟ روا داشتن این اتهامات و ترویج این توهمات، بر شاخ نشستن و از بن بریدن است. از سوی دیگر در حالی که فاصله‌های‌مان به اندازه چند پله نیست، آیا طرح این مطالب و اتهامات در جراید، متناسب با داشتن ادعای دغدغه اعتبار سازمان است؟ آیا در حالی که درخواست‌های برخی از دوستان در  تهران شبیه قطع‌نامه‌های لازم‌الاجرا و بی‌چون و چراست،  می‌توان انتظار داشت مخاطبین دچار شائبه بالانشینی از برخی  همکاران بزرگوار تهرانی نشوند؟ سهم بزرگ تهران از اقتصاد کشور غیرقابل انکار و شایان توجه است اما تکرار نسبت 95 درصد نشان از نوعی تمامیت خواهی خطرناک است که ذکر آن و این همه تکرار موجب ایجاد انشقاق بیشتر و تقویت داستان مضحک و در عین حال خطرناک  تهرانی، شهرستانی خواهد شد. در این خصوص ناگفته‌ها و درددل‌های بی‌شماری وجود دارد که صحنه و مجال برای بیان آن امروز فراهم نیست و طرح آن تنها موجب تنش در صنف می‌گردد و صمیمانه توصیه می‌شود از کاربرد این ادبیات پرهیز گردد. سازمان نطام صنفی رایانه‌ای کشور با هر مدیریتی مکلف به تامین منافع مشروع همه آحاد صنف می‌باشد، وزن تهران در این تعاملات هرگز نادیده نگاشته نشده و نمی‌شود لیکن همکاران عزیز تهرانی باید راه تعامل را هموار و به تعریف منطقی، معتدل، واحد و منسجم  از درخواست‌های خود برسند و توقع حق وتو نداشته باشند. بدیهی است احترام به خواست ایشان به عنوان بخش عظیم صنف وظیفه است. اما آنچه در تعاملات اخیر دیده می‌شود. تبیین سیاست «یا با ما یا برما» ست که به هیچ وجه برازنده آن مجموعه خردمند نیست. آن چنانکه در محتوای بیانیه نیز چنین استفادی به وضوح قابل برداشت است.
ه- نگارندگان محترم، حتی جانب انصاف را در توصیف هجمه‌های اخیر ریاست اتحادیه فناوران رایانه تهران، را رعایت نکرده و آن را مجادله بی‌ثمر طرفین قلمداد کرده‌اند، تاسف‌آور است که به تعمد، سکوت و بردباری هفت ماه اخیر سازمان را در قبال افاضات تحریک آمیز ایشان، ظالمانه به جدل توصیف نموده ولیکن به فاصله چند ساعت، تمام آن همه صبوری این سازمان را فراموش و کتمان می‌نمایند که تنها زمانی سازمان لب به درد دل گشود که خطاب آمرانه و تند ایشان از افراد به سازمان متمرکز شد. دوستان عزیز! این چگونه دغدغه سازمان داشتنی است؟
و- بپذیریم که الکامپ یک رویداد ملی است و متعلق به همه کشور، قیاس آن با نمایشگاه‌های استانی و مالکیت آن را به یک استان دادن، آشکارا تحقیر و محدودسازی آن رویداد است که نه تنها روا نیست بلکه بدعتی عجیب است. با این تعبیر، مقایسه آن با جیتکس و سبیت را کجا بگذاریم؟
ز- امید است نگارندگان بیانیه، با تامل بیشتر در نتایج انتشار چنین بیانیه‌ای، هزینه، فایده آن را مجدد ارزیابی کنند و آنگاه اثرات غیر قابل جبران آن را نه تنها بر بدنه سازمان بلکه بر بدنه صنف به درستی دریابند و خود قضاوت نمایند که حتی در صورت صحت کلام‌شان، اتخاذ این شیوه چه اندازه به صنف کمک نمود؟
در خاتمه مجدد به دوستان و همکاران تهرانی و سایر آحاد صنف اطمینان می‌دهد دغدغه‌های ایشان را دغدغه‌های سازمان می‌داند و مدیریت این سازمان خود را مکلف به استماع، اقناع و پیگیری درخواست‌های منطقی همکاران در هر یک از نقاط کشور از جمله پایتخت، در چارچوب قوانین و همچنین موازین داخلی سازمان می‌داند و به‌رغم این بی‌مهری‌ها مجدد دست همکاری به ایشان دراز می‌نماید.
امید است، صادرکنندگان بیانیه نیز در تعریف انتظارت خود به یک نظر واحد و منسجم رسیده و با اطلاع کامل از  اقدامات انجام شده و مواضع اخذ شده توسط این سازمان، مارا در این راه یاری نمایند. چراکه آنچه را تاکنون طلب می‌نمایند، قبلا توسط این سازمان پیگیری شده و با تاکید بر آن تا حصول نتیجه نهایی، راه را ادامه خواهد داد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :