آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 36625
تاریخ انتشار : 5 آبان 1392 11:25
تعداد بازدید : 494

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن:

تجار منتظر حذف تعهدسپاری ارزی هستند

رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن تهران با بیان اینکه اجرای طرح تعهدسپاری ارزی اثرات منفی بسیاری داشت، گفت: منتظر اجرای دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حذف این قانون هستیم.

خبرگزاری فارس- یحیی آل‌اسحاق در مورد حذف طرح تعهد‌سپاری ارزی گفت: یکی از مشکلات بخش تجارت کشور طراحی مقرراتی برای ورود ارز حاصل از صادرات بود.
وی افزود: بارها تذکر داده شد که این کار راهکار مناسبی برای بازگشت ارز نیست؛ تعهدسپاری ارزی بارها در دولت‌های مختلف مطرح شد اما هیچ‌گاه نتیجه مثبتی نداشته است
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان اینکه نباید روش‌های غلط را چند بار تکرار کنیم، گفت: متاسفانه هر چند وقت یک بار برخی مسوولان به دنبال تعهدسپاری ارزی صادرکنندگان می‌روند در حالی که نتیجه آن بازگشت ارز به داخل کشور نیست.
آل‌اسحاق افزود: امیدواریم این تصمیمی ‌که آقای نعمت‌زاده گرفته است عملیاتی شود، صادرکننده مجبور به وارد کردن ارز به داخل کشور است زیرا باید با پول به دست آمده مجددا کالا خریداری کرده و صادر کنند.
رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران گفت: بنابراین اینکه می‌گویند ارز باید به داخل کشور برگردد، حتما این اتفاق رخ می‌دهد، اما شیوه استفاده از این ارزها باید به گونه‌ای باشد که صادرکننده موانع غیرمنطقی برای استفاده از ارز خود نداشته باشد. امیدواریم هر چه زودتر دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت برای حذف تعهدسپاری ارزی اجرایی شود.
آل‌اسحاق همچنین در خصوص روند ترخیص کالاهای رسوب کرده در گمرک، گفت: با اقدامات مناسبی که صورت گرفت، بسیاری از کالاهای معطل مانده در گمرک مانند داروها و کالاهای اساسی ترخیص شده و این مشکل در حال برطرف شده است.
وی افزود: علت اصلی این رسوب بیشتر به دلیل متصل شدن فرآیند ترخیص به نظام مالیاتی و سیستم بانکی و چندین دستگاه دیگر بود، درواقع گمرک موظف بود به نیابت از نظام مالیاتی و بانکی بدهی‌ها و مالیات‌ها را وصول کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :